Uit comf ortzone bij Celtic meets Classic M Mantelzorgcompliment: 75 euro en bos bloemen SCHOUWEN-DUIVELAND 7 Bouwlust is geen bijbaantje maar opgezet vanuit decennia zorgervaring En dat is vier! Zorgboerderijen op Schouwen schieten als paddestoelen uit de grond. Niet, wat je wel vaker ziet, als bijbaantje voor de vrouw van de boer' Een mini-paradijsje op aar de. Dat is direct de associ atie die je krijgt bij het be treden van het erf van zorgboerderij Bouwlust. Het bijna één eeuw oude woon huis met karakteristieke dakstijl en delfsblauwe te geltjes als raamomlijs- ting is grondig geres taureerd. De aardap- pelschuur dateert van na de Watersnood ramp, maar is alleen nog aan de buitenkant dusdanig te herkennen. Binnen heeft Rob Vail- lant de koelcellen en ka le opslagruimte vakkun dig verbouwd tot drie re creatieve appartemen ten, een enorme gemeenschappelij ke zaal met keuken én een muziek- studio. Alles rolstoelvriendelijk. Nog drie dagen buffelen voor de baas bij zorgcentrum Ter Weel in Goes. Dan gaat de bijna zestigjarige Vaillant met pré-pensioen en kan hij zich samen met vrouw Ellen volledig toeleggen op hun eigen toko aan de Capelleweg bij Nieu werkerk. Hun hele leven werkt het echtpaar al in de zorg; zij voorna melijk met verstandelijk gehandi capten, hij met dementerenden en mensen met een hersenaandoe- ning. „En nu ga ik voor mezelf be ginnen. Dat zit gewoon in je bloed. Dit is iets heel anders, het hoort he- lemaal bij mij. Hier ga ik oud mee worden. We hebben samen veel er varing te bieden. Dat kan je dan van de één op andere dag laten lig gen na een arbeidzaam leven, maar je kan het ook op een speciale ma nier aanbieden en er iets moois mee doen. Puur vanuit ons eigen vakgebied. Niet, wat je wel vaker ziet, als bijbaantje voor de vrouw van de boer." Bouwlust opent 7 juli officieel de deuren en wordt daarmee de vier de zorgboerderij op Schouwen-Dui- veland. Ellen en Rob leggen zich toe op dagbesteding, in combinatie met een bed&breakfast en thee- schenkerij. Morgen begint de eer ste groep van zeven mensen. Vol gende week komen er nog negen bij. De doelgroep bestaat uit men sen met een verstandelijk beper king licht dementerenden, men sen met niet aangeboren hersenlet sel en mensen met een eenzaam- heidsproblematiek. „Daar zit een advocaat tussen, een architect, een huisvrouw, iedereen kan dit overko men. We gaan de groepen combine ren en kijken wat de cliënten zelf willen en kunnen. Dus een ontbijt je maken voor onze gasten, of in de bediening in de theeschenkerij. Wil je aan de slag in de houtwerk plaats, ook prima. En speel je trompet? Neem mee dat ding. Dan zetten we er begeleidingsband on der in de studio en kan je lekker meespelen. Maar ook het gebruike lijke taarten bakken, fruit plukken, jam maken, alles kan." Vaillant denkt niet dat de spoe ling wat te dun wordt voor vier zorgboerderijen in de regio. „De Stelle bij Ouwerkerk is enigszins vergelijkbaar, maar groter van op zet. Beide overige boerderijen rich ten zich op andere doelgroepen." Het is misschien geen voor de hand liggende combinatie maar nog voor de concerten zijn gege ven, is 'Celtic meets Classic' een succes. De Keltische folkband Windbroke en het klassiek vrou wenkoor Quodlibet, beide Zeeuws, treden samen op in de Jacobuskerk in Renesse (9 juli) en de Kleine Kerk in Veere (10 juli). Een idee dat spontaan ont stond toen Ed van der Kuijl van Windbroke een kerstconcert van Quodlibet bijwoonde en nader hand met een koorlid brainstorm de over de mogelijkheden om een keer samen wat te doen. Voor een deel zullen we elkaar ook echt ontmoeten „Daar moesten zij een stuk voor uit hun comfortzone komen en daar moesten wij een stuk voor uit onze comfortzone komen." Hoewel het nog niet meeviel om muziek te vinden waar klassiek en Keltisch elkaar raken, is het verder vooral genieten. Voor een deel brengen Quodlibet en Wind broke hun eigen -op het thema af gestemde- repertoire. „Maar voor een deel zullen we elkaar ook echt ontmoeten." Ontspannen luistermuziek vormt de rode draad van de con certen, met opzwepende ritmes tussendoor. Aanvang 19.30 concer ten uur. Het mantelzorgcompliment wordt een blijvertje. Wethouder Cees van den Bos (Welzijn, SGP) wil van de waarderingscheque van 75 euro en het bosje bloemen in ieder geval tot en met 2020 een jaarlijks terugkerende geste ma ken. De gemeente Schouwen-Duive- land hoopt door mantelzorgers jaarlijks even in het zonnetje te zetten, deze doelgroep beter in beeld te krijgen. Hun inzet is on misbaar voor de huidige samenle ving, benadrukt Van den Bos nog maar eens. In 2014 werden 450 mantelzor gers in de bloemen gezet. Vorig jaar waren dat er al tweehonderd meer. Voor dit jaar rekent de wet houder erop in totaal 750 mantel zorgers te kunnen bereiken. Sociaal-wetenschappelijk onder zoekers hebben recent in de 'Staat van Zeeland' uitgerekend dat onge veer 10 procent van de inwoners van Schouwen-Duiveland mantel- zorger is. Dat komt neer op zo'n 3.500 inwoners. „Wij bereiken dus slechts het topje van die ijsberg." Het zicht op die groep is zo be langrijk, legt de wethouder uit, omdat mantelzorgers het cement van het sociaal domein vormen. De structurele uitvoering wordt overgelaten aan het maatschappe lijk werk SMWO. donderdag 23 juni 2016 Dagje trompetspelen? Kan! Marcel Modde Nieuwerkerk Elly en rob vailliant op het erf van Zorgboerderij Bouwlust in Nieuwerkerk, met de honden Sira (links) en Kitty foto Dirk-Jan Gjeltema —Rob Vaillant Esme Soesman Renesse Ed van der Kuijl windbroke.nl quodlibet.nl. Marcel Modde Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 67