3 0 Boek Soulkoning (€20). JAMES BROWN Muziek Meeslepende plaat Muziek Mumford in Afrika II Serie Bizarre ramp DIRIGENT Hempel wil liefdevoor muziek doorgeven eon Westerweel is twintig jaar en studeert (eerste bachelor) hobo bij Ali Groen aan het Conservatorium in Den iHaag. En speelt mee Imet het Jeugdorkest Nederland (JON). „In het weekend woon ik bij mijn ouders in Goes en door de week woon ik in Den Haag. Ik begon ooit op de muziekschool in Goes en mijn eerste orkestervaring deed ik op bij het Zeeuws Jeugd Or kest. Ik wilde vroeger, zoals veel jon gens, drummen en elektrische gitaar spelen. Maar mijn ouders namen me eerst mee naar een open dag van de muziekschool. Ik was meteen ver kocht toen ik het geluid van de hobo hoorde. Ook omdat ze daar vertelden dat de hobo de koning(in) van het or kest is. Snel bleek dat ik er talent voor had en toen kwam alles in een stroomversnelling. Muziekvrienden van me deden auditie bij het JON. Dit was hét orkest waarin ik wilde spelen. Hoog niveau, goed te plannen naast mijn school en prachtige con certen en tournees. Het is elk jaar fijn om te zien hoeveel jonge musici sa men een passie voor klassieke mu ziek delen. Het verbaast me hoeveel Ik wilde, zoals veel jongens, drummen en elektrische gitaar spelen talent er verstopt zit. Het JON biedt hen de kans om zich te ontwikkelen. In mijn ogen is het JON de perfecte tussenstap tussen het conservato rium en het leven van een professio neel uitvoerend musicus." In het JON spelen zo'n tachtig ge talenteerde jongeren uit het gehele land. Goede muziekschoolleerlingen en conservatoriumstudenten. Met fris en goed orkestspel houden deze jongeren elk concert een prikkelend pleidooi voor de klassieke muziek. Dirigent Ru Sevenhuysen richtte JON op in 1959. Hij wilde met jeug dige talenten samen muziek maken en de musici klaarstomen voor het grote orkest. De dirigent heeft veel aandacht voor techniek, repertoire, interpreta tie en stijl. Voor de jonge musici een geweldige mogelijkheid om zich te ontplooien en de verworvenheden mee te nemen naar andere orkesten en ensembles waarin ze spelen. JON repeteert voor elk concert in tensief en maakt tweemaal per jaar een tournee. Op zondag 26 juni speelt het orkest in de Grote Kerk in Veere in een kleine bezetting. Leon Westerweel vindt het fijn dat voor het concert in Veere de grote klassieke componisten Haydn en Mozart geprogrammeerd zijn. „De werken van Haydn en Mozart vind ik nou typische mooie stukjes klassiek, muziek waar men makkelijk naar luistert, zonder overdonderd te wor den door een groot symfonisch or kest, met veel blazers en slagwerk er bij. Ik vind het fantastisch dan we dit jaar een solist begeleiden die ook bij JON heeft gespeeld." Rob van de Laar is de gastsolist. Hij is solo-hoornist bij het Gelders Or kest en speelde ook in het Residentie Orkest. Voor hem bleek het meespe len in JON de springplank naar een carrière als voltijds musicus. Hij stu deerde aan twee conservatoria, so leert regelmatig en vindt het span nend om nu als solist terug te keren bij JON. Een kick Ook Leon, die behalve hobo ook alt hobo (Engelse hoorn) speelt, doet graag solistische passages in de or kestpartij. „Het is heel bijzonder als je dan die blikken van bewondering van mensen in het publiek ziet. Dat geeft wel een kick. Maar om echt als solist voor het orkest te staan, zoals Rob deze keer, dat is voorlopig nog een droom. Hoewel, ik hoop dat die droom ooit waarheid wordt." Hij is vol bewondering voor de wijze waarop JON repeteert. „We re peteren voor elk concert één week end intensief. Het zijn lange dagen, maar 's avonds hebben we nog vol doende energie om gezellig samen te zijn. We repeteren en slapen in het Akoesticum in Ede. Voor mij een lange zit in de trein, maar ik kijk er altijd naar uit. Een tournee zie ik stie kem ook een beetje als een tweede vakantie, ook al moet er gepresteerd worden." Talent Leon heeft als jonge musicus een diepe wens: „Ik zou mensen willen aansporen om van jongs af aan mu ziek te maken. Er zit zoveel verbor gen talent dat geen kans krijgt zich te ontplooien. Ik weet dat het leven als musicus geen vetpot is, maar het is wel het rijkste leven. Jongeren zou den meer klassieke concerten moe ten bezoeken. Het is gaaf om een concert bij te wonen, het is een fabel tje dat dit alleen voor mensen met geen of grijs haar zou zijn." donderdag 23 juni 2016 PZ Bekroond schrijver en biograaf James McBride schreef een fascinerend essay over de mysterieuze soulkoning James Brown. Hoewel iedereen de muziek van Brown kent, is hij als persoonongrijpbaar gebleven. McBride praat met mensen die dichtbij hem stonden en probeert de man achter de muzikale carrière te leren kennen. James Brown verschijnt bij Xander Uitgevers B.V. De titel zegt het al. De 71-jarige Eric Clapton is het nog niet ver leerd: een meesle pende elektrische bluesplaat maken. Op zijn 23ste soloalbum klinken hij en zijn gi- taarwerk als vanouds. Hij werkt samen met zijn oude producer Glyn Johns en speelt samen met oudgedienden als Andy Fairweather Low en Chris Stainton. I Still Do is verschenen bij Universal Music. Uit angst voor herhaling gaat Mumford Sons graag nieuwe uitdagingen en sa menwerkingen aan. Zo ontstond tijdens hun tour in Zuid-Afrika de nieuwe EP Jo hannesburg. In twee dagen opgenomen in een kleine, chaotische studio met drie Afrikaanse artiesten. Dat de opnames een groot feest waren, hoor je terug op de tweeta lige plaat. Johannesburg ver schijnt bij V2. Trek er gerust een week endje voor uit: dit tweede seizoen van het span nende HBO-drama The Leftovers. De serie is ge maakt door de medebedenker van de hitreeks Lost, en net zo mysterieus en verslavend. Want waarom is twee procent van de wereldbevolking ineens verdwe nen? En wat doen de overblijvers na zo'n bizarre en tragische ramp? Seizoen 2 The Leftovers, wordt uitge bracht door Warner Home Video. Jurjen Hempel is de dirigent van het Jeugdorkest Nederland. En een met enorme ervaring. Hij werd in 1996 be noemd tot assis tent van Valery Gergiev bij het Rotterdams Philharmonisch Orkest. Hij werkte met grote orkesten in binnen- en buitenland. Maar hij werkt ook graag met jonge musici. Hempel is een groot inspirator. Hij werkt jaarlijks met verschillende conservatoriumorkes ten en sinds 2000 met JON. „Mijn doel is de liefde voor muziek door te geven aan jongeren en hun talenten verder te ontwikkelen." Hempel leidt in Veere JON in kamer- muziekbezetting. Op het programma staan het tweede hoornconcert van zowel Haydn als Mozart, de 16de symfonie van Mozart en de 22e Sym fonie (De Filosoof) van Haydn. Muziek uit de vroeg klassieke periode. Jeanette Vergouwen Het JeugdOrkest Nederland rekruteert jonge muzikanten uit alle provincies. FOTO SARAH WIJZENBEEK Leon Westerweel JON treedt zondag 26 juni op in de Grote Kerk in Veere, aanvang 15.30 uur. Op zondag 31 juli komt JON nog een keer naar Veere en speelt dan met een grote bezetting symfoni sche werken van Brahms, Sibelius en Padding.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 55