4 NI Migrant woonde halfjaar in en kan nu op eigen benen staan Syrische vluchteling Samir was via VluchtelingenWelkom de eerste match die bij een Nederlands gezin introk. Nu heeft hij een baan en is het tijd om zelf verder te gaan. Zes Syriërs nog in gastgezin De hond rent over het gras, blaffend naar een vogel. In de verte klinken zachtjes de tonen van de plaatse lijke harmonie die haar wekelijkse oefenavond heeft. Nergens lijken de verwoestingen in Aleppo, Syri sche stad in puin, zo ver weg als hier in Noordeloos. Een dorpje bij Gorinchem met houten brugge tjes over brede sloten en koeien die grazen in de lome avondzon. Annelies en Kyle Talbot drinken koffie aan de tafel in hun achter tuin. Een plek waar ze de afgelo pen maanden veel lange gesprek ken hebben gehad met de Syri sche vluchteling Samir. Hun le vens waren ver van elkaar verwij derd, maar raakten elkaar plots eind januari. Samir zat in een azc in Zeist. Maanden eerder vluchtte hij uit Aleppo. Via Turkije en de Griekse eilanden belandde hij in Nederland. In een azc met 360 an dere vluchtelingen. Samir: „Daar wilde ik niet blij ven. In een azc zit iedereen in de zelfde situatie. Ik wil vooruit, een nieuw leven opbouwen." Op inter net vond hij VluchtelingenWel kom, een website die asielzoekers een logeeradres bij Nederlanders wil bieden. Die site vond Kyle, An nelies en hun twee tieners Anna en Willem. Nood Twee gesprekken had het gezin Talbot met Samir, toen hakten ze de knoop door. „Als iemand in nood aanklopt, doe je de deur open", vertelt Kyle. „Ik heb er lang over gedacht, want het leek een hele grote beslissing. Maar toen Sa mir hier was, bleek het na een paar dagen eigenlijk een kleine be slissing te zijn geweest." Annelies: „Ik wilde onze kinderen laten zien dat je dit kunt doen. Met op vang op kleine schaal kunnen we met zijn allen een nieuwe samen leving bouwen." En de Talbots bo den Samir meer dan alleen een ei gen kamer met douche, ze boden hem een plekje in hun gezin. Ze namen hun beslissing toen de asieldiscussie in Nederland on der hoogspanning stond en ste nen door de ruiten van gemeente huizen vlogen. Ze vreesden nega tieve reacties in het dorp, maar die kwamen er niet. Wel deed Sa mir al snel vrijwilligerswerk bij de plaatselijke voetbalclub. Kyle, een Engelsman die naar Neder land kwam, en Annelies hingen de komst van Samir niet aan de grote klok. „We willen vooral niet het beeld creëren dat we onszelf op de borst kloppen als 'het gezin dat een vluchteling helpt'." Wat ze wel wilden: niet alleen een dak bieden, maar ook een plan. Samen met Samir stelden ze een '100 dagenplan' op. Hollandse nuchterheid op projectbasis. Het doel: het vinden van een baan. De middelen: Nederlands leren, Sa- mirs IT-vaardigheden op peil krij gen én een netwerk opbouwen. Sa mir, die in Syrië informatica heeft gestudeerd en goed Engels spreekt, ging op Nederlandse les, deed aanvullende IT-cursussen en maakte een account aan op Linke- dln. Kyle en Annelies, allebei onder nemer, gebruikten hun netwerk om hem verder te helpen. Ze be paalden samen ook een eind datum. Die deadline werd op 100 dagen gesteld, maar samen ver lengden ze hem tot 1 juli. Familieblog Ondertussen werd Samir deel van het gezin. Op het familieblog schrijft hij: „Mijn hart lacht als ik Anna gitaar hoor spelen in haar ka mer. Voor het eerst in mijn leven ben ik bij een rugbywedstrijd ge weest, om Willem te zien spelen." In de achtertuin zegt hij: „Het kostte me weinig moeite om hier te wennen. Ik zie hen nu als fami- lie." Dat was niet iedereen gelukt, denkt hij. Want niet iedere Syriër wil in een huis wonen waar de vrouw geen hoofddoek draagt en wel wijn wordt gedronken. Kyle: „Ik heb hem elke week ge vraagd: 'Samir, wil je nog blij ven?'." Samir: „En ik heb elke week ja gezegd." Moeilijk werd het maar een enkele keer, gaat An nelies verder. „Ik was heel boos op hem toen hij stopte met Neder landse les. Ik zie nu in dat hij dat nodig had om te focussen op één ding: het vinden van een baan." Eind mei vond Samir die baan, bij een IT-bedrijf. Elke dag reist hij nu met het OV op en neer tus sen Noordeloos en Amsterdam. Dat succes luidt ook waarschijn lijk het einde van het verblijf van Samir bij de Talbots in. Hij zoekt nu een kamer in Amsterdam of Utrecht, dichter bij zijn werk. Samir kijkt vooral vooruit. Nu hij een baan heeft, is er nog maar één ding van echt belang: zijn ge zin naar Nederland laten komen. Samirs vrouw en 3 jonge kinderen zijn nog in Turkije. Hij heeft ze nu bijna een jaar niet gezien. Een ver zoek tot familiehereniging wacht al maanden op goedkeuring. De wanhoop werd zo groot dat Sa mirs vrouw op het punt stond sa men met haar kinderen op een bootje richting Griekse eilanden te stappen. „Ik heb haar via Skype overtuigd om dat niet te doen." Deze maand hoopt hij van de IND te horen of zijn gezin via de offi ciële manier hierheen kan komen. MATCH donderdag 23 juni 2016 Syriër Samir (rechts) voelde zich van begin af aan thuis bij de familie van Kyle, Annelies en hun twee tieners Anna en Willem, foto koen verheijden Samir graag gaan Gezin ziet Cyril Rosman Noordeloos Hoeveel Nederlanders een vluch teling in huis hebben genomen de afgelopen maanden, is niet precies bekend. De organisatie VluchtelingenWelkom, die ook de match tussen Samir en het Ne derlandse gezin tot stand bracht, heeft zes andere vluchtelingen ondergebracht bij een Neder lands huishouden. Drie 'matches' zijn nog in de maak. Het varieert van twee broers die samen on derdak hebben gevonden in Bra bant tot een Syrische zanger die bij een Amsterdamse is ingetrok ken. Het COA meldt dat er via verschillende regelingen 1.754 asielzoekers onderdak hebben gevonden buiten een azc. Een kleine minderheid van hen woont bij Nederlanders in, hoeveel pre cies weet het COA niet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4