MIJN Festivalhuwelijk 'Een verleidelijk anbod. 13 Op io juni 2016 trouwden Wes en Bex in festivalstijl op landgoed Twistvliet in Vrouwenpolder. Ze gaven elkaar het ja-woord op een groot veld in de openlucht, foto peter Julder kunne het hlove of nie, mè een stuitje gelee ao ik een joenge vrouwe an de telefon, die me een verleidelijk voorstel dee! Vöda julder noe verkeerde gedach ten zouwe kriehe, za'k drek zeie, dat het een eerbaer voorstel was, m'n vrouwe, verrast lachend, d'r eêl ach ter stoeng en de joenge vrouwe in kwestie zelf ook a de waere Jacob ge vonden ao! Het voorstel was net zö verrassend as ongewoon. Het meisje ao een nieuwe baene gekrege as kap ster in Goes. Z'ao twi bazinnen, een twiling, die d'r zaak dus 'Dubbel' (mè dan in 't Engelsgenoemd ao- de. Om toch een bitje kennis te krie- hen van de 'uusstijl' van de kapsa lon, vonde ze't beter da ze eest wat hieng 'voorknippe', laete zie wat ze kon. Divö moest ze wat oefenpersönen, modellen ebbe. En laet ze noe an mien vraehe om 'model' te wezen. Eest ebb'ik nog ge- vrohe of ze me toch wè geschikt vond vö deze rol. Op ouwe foto's ebb' ik best een aordige kop aer, mè noe is t'r eigenlijk weinig eer mi an t' be- aelen! Kleur en volume bin zödaenig da vö mien gevoel d'r weinig 'model' te knippen valt. Oogstens is het zö, da ze kunne zeie: „Weinig aer, gauw klaer..!" M'n vrouwe, bie wie ze nog aoltied d'r aer moete uutdinne, ao toch een licht spottend lachje, mè as oud-tante van de kapster, vond ze 't toch wè leuk. „Misschien maeke ze van niks nog wat", opperde ze. Bie 't naegeslacht sloeg het bericht in as een bom. Mee verwonderde stemverheffing brocht onze dochter uut: „JieMoete ze di joe vö eb be..? Ebbe ze niks beters..? Hae jie dat doe...?" De kleinhuus aode de zelfde lach as oma en ontieuwe d'r ei- hen van commentaar. Het 'opa is mo del' wier op een manier gezeid, die niks an dudelijkheid te wensen over Streektaal In deze rubriek be lichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een ver haal van Frans van der Heijde in het Walchers. Beluister de gespro ken rubriek op www.pzc.nl/ streektaal. liet! Toch bin'k vol goeie moed nè 'Dubbel' in Goes gehae. Je kon 'knippe zonder afspraek' en die middeg waere d'r eêlwatdie ge- bruuk maekte van die meugelijk- heid. De 'modelstoel' stoeng 'bu ten de slaehen' in een oek. Di was nog een model, een joenge joen, vö me! Een joenge kerel hieng vlak vö me op eên van de 'werkstoelen' zit- te en nae overleg mee de dienst doende kapster wier die vent toch naebie kael geschore. En ie ao zulk mooi aer! Di bleef nog een klein 'matje' op z'n oöd over. De rest was wit.As dat de 'uusstijl' was...? Zö'n ingreep zou mien aer gewoon nie overleve Mè gelukkig wier me drek ge zeid da ik m'n eihen hin zurgen oefde te maeken. In zövère as mo gelijk was, zou 't een 'gedekt mo del' ore! Ik ebbe nie vee in de spie gel gekeke wan het is gewoon hin gezicht as ze mien onder anden ne me. Aoltied ebb'ik het gevoel, da ze aer nae aer knippe en dan wi mee 'monumentale zurg' trugleie om verdere 'afkalving' te voorkom men. Behalve de kapster zelf was t'r nie vee leuks te zien! Z'ei ard en goed gewerkt. De bazin ao hlad hin op- of anmerkin- gen. Ze ao 't over een 'strek model' en 'goed angepakt'. Ik docht da'k in d'r ohen las dat er van zö'n oöd nie meer te maeken viel, mè dat weet ik nie zeker...! Ik was model-af en, nae even d'achterkant van 't oöd bekeke t'eb- ben via de spiegel, kon 'k wi trug nè ruus. Ik oefde nie te betaelen! Dat bin me op Walchere nie ge wend...! Ze za 't wè redde, di in Goes, bie 'Dubbel', wan as je mien aer nog een bitje in z'n fesoen kan kriehe, dan is zö'n modern 'matje' mè kin derspel. donderdag 23 juni 2016 U EN UW FESTIVAL PZ(~' 's een Pa9'na gemaakt door en voor lezers. Wilt u iets delen met de lezers van de PZC, stuur dan een mail naar mijnpzc@pzc.nl onder vermelding van Mijn PZC. Foto's, recepten, oproepjes: alles wat u kwijt wilt aan andere lezers kunt u sturen. Wilt u een foto plaatsen in de rubriek U en Uw fotoalbum? Stuur dan voor volgende week de kiekjes van uw BARBECUE in. Mail uw foto('s) naar mijnpzc@pzc.nl of plaats ze op www.pzc.nl/mijnpzc. Graag met naam, woonplaats en korte toelichting. 'Leuk om even te kijken vanaf de zijkant bij het bevrijdingsfesti val in Vlissingen'.FOTOA berg Frans van der Heijde 'Gezellig met de ezeltjes op het EEF Festival', foto bianca plune

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 45