Advocaten Holleeder: in de knel Ji (M) 3 Technisch specialisten mogen bij staatsbedrijven wél meer verdienen 446.000 444.000, In hun strijd tegen beperking van beloningen hebben netbeheerders een nieuw offensief ingezet. Volgens Alliander en Enexis loopt personeel weg als het ministerssalaris de norm wordt. BON Tourgids 2016 Ta Peter Vermaat Enexis Peter Molengraaf Alliander Han Fennema Gasunie Mei Kroon TenneT Minister Kamp De kersverse advocaten van Wil lem Holleeder vrezen dat als de bezuinigingsplannen van het ka binet op de advocatuur doorgaan, zij de verdediging nog voor het einde van de rechtszaak van 'De Neus' weer moeten neerleggen. Door het beoogde kabinetsplan mogen advocaten veel minder uren besteden aan zaken waarbij de overheid (mee)betaalt. De zaak van Holleeder is er zo een. In een megazaak als die van hem, waarin hij verdacht wordt van zes onderwereldmoorden, wordt dat limiet voor de afronding over schreden, zo bevestigen advoca ten Sander Janssen en Robert Ma- lewicz desgevraagd. Zij willen hun zorgen vandaag ook kenbaar maken tijdens een procedurele zitting in de zaak van Holleeder. Alleen al het dossier van de Heinekenontvoerder kent een reikwijdte van duizend ordners en zal vele zittingen in beslag ne men, zo is de verwachting. Er wordt rekening gehouden met een jarenlang proces. De liquida tiezaak Passage sleept zich bij voorbeeld al voort sinds 2007. Over de bezuinigingsplannen is onder advocaten brede kritiek. De Tweede Kamer hoorde giste ren een hele serie van belangen- clubs uit de rechtspraak aan, die de kritiek van Holleeders advoca ten beamen. Alliander en Enexis, de grootste netbe heerders van Neder land, weigeren zich neer te leggen bij de wet die de salarissen van hun per soneel beperkt tot dat van een mi nister. De bedrijven hebben een brief geschreven aan het kabinet, waarin ze de vrees uitspreken hun beste personeel kwijt te raken. Daarbij hekelen ze de rol van Ten neT en Gasunie, staatsbedrijven die in dezelfde sector actief zijn maar niet onder de wet vallen. „Het is nu al zo dat personeel overstapt naar Tennet", zegt een woordvoerder van Alliander. Als voorbeeld noemt hij het recente vertrek van vier technisch specia listen, 'met name' richting Ten neT, dat veel vergelijkbaar werk doet. „Ze geven daarbij expliciet aan dat het salaris en de carrière perspectieven een rol spelen in hun beslissing." Een exact aantal overstappers kunnen de netbeheerders niet noe men, maar ze verwachten dat er meer mensen vertrekken nu de be- loningswet weer gewijzigd wordt. Minister Plasterk wil dat de Wet Normering Topinkomens voortaan niet alleen geldt voor top bestuurders, maar voor alle werk nemers in de (semi-)overheid. Niemand mag meer verdienen dan een minister (179.000 euro). In de praktijk verdienen tientallen medewerkers van de netbeheer ders zo'n salaris. Voor deze catego rie wordt een carrière bij een an der bedrijf veel aantrekkelijker, stellen Alliander en Enexis. Het zou steeds moeilijker worden om geschikt personeel aan te trekken. De netbeheerders snappen niet dat het kabinet Gasunie en Ten neT uitzondert van de wet en ver wijt de overheid willekeur. „Het kabinet verwordt tot een soort HRM-afdeling van de BV Neder land", schrijft Alliander. Gasunie en TenneT zijn uitge zonderd omdat het staatsdeelne mingen zijn. Ook bedrijven als NS en ProRail vallen buiten de wet. Het kabinet heeft als 100 procent aandeelhouder sowieso controle over de salarissen, is het idee. Om dat staatsdeelnemingen in een pu- bliek-private omgeving actief zijn, is het standpunt dat de lonen ho ger mogen liggen dan bij de over heid. Alliander en Enexis stellen dat zij in eenzelfde omgeving actief zijn, en dat er wat dat betreft geen verschil is. Ze constateren ook dat de overheid niets doet om de sala rissen bij staatsdeelnemingen te beteugelen. Zo verdiende Mei Kroon, topman van TenneT, vorig jaar 571000 euro, inclusief pen sioenbijdrage van anderhalve ton. Een woordvoerster van Plasterk laat weten dat het kabinet 'niet vooruit wil lopen' op de vraag of salarissen in de toekomst ook bij staatsdeelnemingen begrensd wordt. In theorie is het mogelijk dat de beloningswet voor meer be- Alliander vond een maas in de wet waardoor het zijn topmensen royaal kon blijven belonen drijven gaat gelden, stelt ze. Ondertussen zouden de groeien de verschillen een negatief effect hebben op het werkplezier van de medewerkers van Alliander, schrijft het bedrijf. „Onrechtvaar digheid en willekeur in beloning demotiveren de mensen die zich voor een gematigd salaris in zetten voor het publieke belang." De netbeheerders verzetten zich al langer tegen loonbegren- zing. Vooral Alliander roert zich daarbij. Zo vond het bedrijf een maas in de wet waardoor het zijn topmensen royaal kon blijven be lonen. De hoogste baas van Allian der verdient ruim vier ton. De baas van Enexis zit op 230.000 eu ro. Zowel Alliander als Enexis vin den dat wel een acceptabele grens. 710114 003 201 donderdag 23 juni 2016 Energiebedrijven eisen hogere topsalarissen Beheert gas- en stroomnetten Brabant, Limburg en Groningen Beheert gas- en stroom netten Gelderland, Noord- Holland en Friesland Beheert landelijk hoogspanningsnet Beheert landelijk gastransportnet Economische Zaken Tobias den Hartog Amsterdam Sander van Mersbergen Den Haag ALLES OVER DE^H NEDERLANDSE RENNERSi^H De meest complete gids voor de tourliefhebber Verkrijgbaar bij: AK0, Attent, Blz., Bruna, Cigo, Libris, Plantage, PLUS, Primera, The Read Shop, Spar, Vivant

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3