De smaak van Zeeland is nu eenmaal uniek Stella E-bike? Boete van 1,8 miljoen euro nu definitief Wie verras jij met een ZEELAND 5 Chemiereus Dow en het Openbaar Ministerie zijn het met elkaar eens, Ze leggen zich neer bij het vonnis van de rechter in Middelburg. Dow heeft vooral geen zin meer in een jarenlange procedure met negatieve publiciteit (Qjnwb 0 pi L i s; In 2012 was Tanja van den Ber ge bij de opening van het kreeftenseizoen. Toen zag ze zilt Zeeland in vele varian ten, in vele tinten, in allerlei sma ken. Daar wil ik over schrijven, was haar overheersende gedachte. Deze week presenteert ze het re sultaat van haar culinaire reis door het deltagebied: Zilt zoet Zee land. Tanja van den Berge (1973) stamt uit Zierikzee. Ze woont in middels enkele jaren in het Noord-Hollandse Bergen. Na een studie rechten in Amsterdam ves tigde ze zich als juridisch onder zoeker en nu geeft ze les aan de hogeschool in Leeuwarden. Ze schrijft over culinaire zaken voor een eigen weblog en voor tijd schriften. De nieuwe uitgave sluit aan bij eerdere succesboe- ken over de regionale keuken van Texel en de Wadden van schrijf ster Annette van Ruitenburg en fotografe Ruth de Ruwe. Dat duo was ook voor Zeeland enthou siast te maken. Zo staan er nu drie namen op de cover van Zilt zoet Zeeland. De recepten zijn ge schikt voor 'thuiskoks'. „Verbon den met de Zeeuwse grond, en die verbondenheid vertalen in smaken en gerechten, daar gaat het om", zegt de schrijfster. „De smaak van Zeeland is nu eenmaal uniek." Een tip voor wie kreeft wil be reiden: „Kreeften worden in zijn geheel en levend gekookt. Veel mensen zien hier tegenop en vin den het zielig. Zo zou een leven de kreeft geluid maken als je hem in water stopt, dat is echter een fa bel. Het geluid is afkomstig van de in de kreeft aanwezige lucht die bij verhitting in de vorm van stoom aan het pantser ontsnapt." Wie toch twijfelt kan de kreeft een half uur in de vriezer leggen, dan is 'ie verdoofd. De verbondenheid met Zeeland vertalen in smaken en gerechten, daar gaat het om Dow Benelux en het Openbaar Mi nisterie (OM) vinden het welle tjes. Het hoger beroep over de ern stige milieu-incidenten tussen 2005 en 2008 bij de chemiereus in Terneuzen is van de baan. Gisteren brachten de twee partijen bij het gerechtshof in Den Bosch naar bui ten dat ze het hoger beroep beëin digen. Het gerechtshof was pragma tisch en besloot beide partijen niet-ontvankelijk te verklaren in hun grieven. Daarmee is het von nis van de rechtbank in Middel burg van maart 2014 definitief ge worden. Dow Benelux is veroor deeld tot een boete van 1,8 miljoen euro. De beslissing is opmerkelijk omdat het OM in 2014 nog een boe te van 5 miljoen euro had geëist. De officier had 10,4 miljoen willen eisen, maar had haar eis al bijge steld, omdat bij Dow het roer was omgegaan en het bedrijf inmiddels beter met milieu-eisen omging. De rechtbank sprak Dow nog van een aantal feiten vrij en kwam daarom tot een lagere boete. Nu zei ook advocaat-generaal S. Spoor dat het momenteel beter gaat bij Dow. „Er zijn geen strafba re feiten meer gepleegd. Als we kij ken naar het tijdsverloop - het zijn al heel oude feiten - heeft het Openbaar Ministerie geen belang bij verdere vervolging." Advocaat Job Spijkerman van Dow was het daarmee eens. „Het jongste feit is van 2008. Dow wil zijn energie richten op de toe komst en niet meer op het verle den." Dow heeft geen zin meer in een jaren durende procedure met negatieve publiciteit, legde Spijker man na de zitting uit. Voor het besluit is achter de schermen overleg geweest tussen de juristen van Dow en het OM. Simpel intrekken van het hoger be roep was namelijk niet mogelijk, omdat beide partijen appèl hadden aangetekend tegen het vonnis en het hof al met de appèlprocedure was gestart. Incidenten waarvoor Dow werd vervolgd waren onder meer lekka ges van chemische stoffen, zowel binnen als buiten de achttien fa brieken op het terrein. Bovendien zou het bedrijf laks zijn met veilig heidsvoorschriften. Van dat laatste is Dow vrijgesproken. Dat is met het staken van het proces nu ook definitief. donderdag 23 juni 2016 1 V «W Tanja van den Berge (r) en mede-auteur Annette van Ruitenburg tijdens de presentatie van Zilt zoet Zeeland, foto marieke mandemaker Jan van Da mme —Tanja van den Berge, schrijfster Presentatie van Zilt zoet Zee land (39,95 euro): vandaag van 19-21 uur in Boekhandel De Vries Zierikzee, zaterdag 25 juni om 14.00 in De Drvkkery Middelburg en zondag 26 juni tijdens Festi val De Veste in Goes 13.00-15.30 uur. Geen hoger beroep Dow Pieter van Klinken Den Bosch —Job Spijkerman, advocaat Dow HAVENDAGENTERNEUZEN 2016: EDITIE 36!!! De Havendagen 2016 vinden plaats van vrijdag 24 juni tot en met zondag 26 juni, Terneuzen gaat weer los! Er is zoals vanouds weer van alles te beleven op nautisch gebied: de prachtige vlootschouw, bezichtiging en rondvaarten op diverse schepen, de gezellige roeiwedstrijden en de supersnelle RIB's Aanmelden voor de roeiwedstrijden en het wedstrijdelement: trossen losgooien, kan via de website van de Havendagen. Met tal van Nederlandse artiesten op de affiche is het muzikale programma rond: de editie 2016 belooft nu al een groot succes te worden! Op de programmering staan o.a.: Dre Hazes Jr., Xander de Buisonje, Belle Perez en Diva's of Dance. Daarnaast prijken er ook dit jaar weer tal van Zeeuwse bands op de affiche, zoals Blowout, Super Automatic en Copy Cat. Het volledige programma is terug te vinden op de website van de Hav endagen. Ook is er aan de kinderen gedacht: vrijdagavond is er een viswedstrijd voor de jeugd van 17.00-19.00 uur, opgeven kan via de website. Zaterdagmiddag van 14.00- 16.00 uur is er in de tent aan de rondweg de "Gigs for Kids Show" (georganiseerd door Gino Buysrogge). Dit is een interactieve show gebracht door professionele muzikanten en waar kinderen worden uitgenodigd actief aan het programma mee te doen. Ze kun nen instrumenten bespelen en liedjes meezingen terwijl ze worden begeleid door een live-band en ze kunnen zich vermaken met de schmink/ballonclowns. Via de Facebook pagina van de Havendagen loopt een Like Share actie met een prachtig prijzenpakket: een limo-lunch, rondvaartkaarten, een helikopterticket en een flyboard ticket. Uiteraard kan men ook weer genieten van de traditionele havenmarkt, de shanty-koren en de vele attracties op het haventerrein en het ponton. En als klapper op de vuurpijl: op zaterdaga vond is er wederom een spectaculair vuurwerk boven de Westerschelde, de Scheldedijk is een perfecte tribune! ledereen is dus welkom op de Havendagen Terneuzen 2016 en uiteraard zijn alle optredens weer gratis toegankelijk, www.havendagenterneuzen.nl gratis Digitale brochure? Vraag m gelijk aan op STELLAFIETSEN.NL of bel 0341 - 25 22 66 WEES ER SNEL BIJ! DEZE ACTIE IS DEZE WEEK NOG GELDIG: E-bikes tijdelijk al v.a.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 37