'Een hert hoort niet op straat' Boosheid, verdriet, gelaten- en verslagenheid wisselen elkaar af JUWELIER MINDERHOUD 3 „Morgen, bij de meeting", zegt een blonde vrouw, als ze weer naar binnen gaat. Dan weet ze wat haar te wachten staat. Ach, zegt een man in pak, je moet maar positief blijven. Niet dat je ooit aan zoiets went, maar het is niet de eerste reorganisatie die hij bij Delta meemaakt. „Ik hoor bij het onderdeel dat ver kocht wordt. En dan is het maar helemaal de vraag: mag ik mee, of niet?" Woordvoerder Ilona Wielema- ker weet al wel: haar functie ver valt. „Het kan zijn dat ik mobiel verklaard wordt", spreekt ze ge heimzinnig. Mobiel verklaarden, dat zijn medewerkers die via het mobiliteitscentrum op weg gehol pen worden naar een nieuwe baan. Delta doet er alles aan om de operatie zo goed mogelijk te be geleiden, geeft Wielemaker aan. „Bij alle gesprekken is iemand aan wezig ter ondersteuning, bij de meetings ook." Sommige zagen het aankomen, anderen zijn volslagen verrast. Boosheid, verdriet, gelaten- en verslagenheid wisselen elkaar de ze dagen af op het kantoor van energiebedrij f Delta. 200 medewerkers horen deze week of hun baan op de tocht staat. Het gaat om mensen die werken bij de afdeling die ener gie verhandelt, de iet, facilitaire dienst en receptie. Het is nog lang niet zeker dat de mensen die per brief, persoonlijk gesprek of op de afdeling zijn geïnfor meerd, daadwerkelijk worden ontslagen, legt voorzitter Bram Nonnekes van de Centrale Onder nemingsraad uit. „Er is een fat soenlijk sociaal plan. Daarin is bij voorbeeld een plaatsmakersrege- ling opgenomen. Het kan zijn dat mensen vrijwillig vertrekken waardoor anderen kunnen blij ven." Van de 200 betrokkenen zijn sommigen 'mobiel' verklaard en anderen 'potentieel boventallig'. Dat heeft ermee te maken of functies komen te vervallen of sterk wijzigen en of er voor ie mand straks elders binnen Delta nog een plekje is. Het is volgens Nonnekes heel lastig om te zeg gen hoeveel mensen echt hun baan gaan verliezen. Er is een zo genoemd mobiliteitscentrum in gericht. Die probeert mensen van werk naar werk te begelei den. Ook krijgen betrokkenen sol licitatie-cursussen en worden mensen getraind in het oppoet sen van hun cv. Medio eind van het jaar moet duidelijk zijn hoe veel mensen vrijwillig vertrek ken en hoeveel er daadwerkelijk ontslagen zullen worden. Er is een fatsoenlijk sociaal plan. Daarin zit bijvoorbeeld een plaatsmakersregeling Ja, er lopen weieens damherten door Burgh-Haamstede. Maar over het antwoord op de vraag of dat erg is, verschillen de Faunabe scherming en de Fauna Beheer Eenheid Zeeland (FBEZ) ernstig van mening. Uiteindelijk gaat de rechter er (alweer) over. Gisteren zaten de twee partijen voor de zoveelste keer bij de rech ter over het doodschieten van damherten in de Manteling van Walcheren en de Kop van Schou wen. Volgens de provincie Zee land hard nodig, voor zowel de openbare orde als voor het wel zijn van de dieren zelf. De Faunabescherming is falie kant tegen en spande daartegen (tot voor kort steeds verloren) pro cedures aan. Totdat de rechtbank in december besloot dat de pro vincie het welzijn van de dieren niet voldoende had meegenomen in haar overwegingen en de jacht stillegde. De provincie heeft daarna in zeer korte tijd een nieuw besluit genomen en daarin gesteld dat het ook voor het welzijn van de dieren goed is. Als er te veel dam herten komen, zorgt dat voor overbegrazing en dat is slecht voor het welzijn van de dieren. Ze gaan dan hun heil elders zoe ken, zoals in Burgh-Haamstede, wat voor de openbare orde weer niet handig is; dat levert ongeluk ken op. Niks van waar, stelde Pauline de Jong van de Faunabescher ming gisteren bij de rechter. „Dat een damhert af en toe buiten het natuurgebied komt, is heel nor maal. Komt door zijn nieuwsgieri- Een hert buiten het natuurgebied heeft te maken met zijn nieuwsgierige aard ge natuur. Het is geen reden om te veronderstellen dat hij zijn na tuurlijke omgeving ontvlucht." Fred Jaggie van de FBEZ liet een foto zien van acht jonge her ten die in maart de weg blokkeer den in Burgh-Haamstede. „Dit zag je een jaar of tien geleden niet." Loes Wijgman, die Gedeputeer de Staten vertegenwoordigde, kwam met cijfers. „Tegenwoordig sterven zeven keer meer herten in het verkeer of in afrasteringen van tuintjes. Voor ons is dat een signaal dat hun welzijn wordt be dreigd in het natuurgebied. Daar is onvoldoende rust en ruimte." De rechtbank doet binnen zes weken uitspraak. Nieuw in onze collectie Design Westkapelle Arnemuiden www.juwelicrminderhoud.nl donderdag 23 juni 2016 zeker: bij Delta is niets zeker In de pauze blijven de werkne mers in groepjes napraten over wat hen te wachten kan staan. FOTO RUBEN OREEL Jeffrey Kutterink Middelburg Bram Nonnekes Pieter van Klinken Breda Pauline de Jong, Faunabescherming

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 35