Acht auto's op elkaar in tunnel Vlissingers vaakst verdachte misdrijf Vlissingen lost 199 jaar oude geldschuld in 2 NI WILLEM VAN DAM Column Ik moet protesteren. Dat moet van de FNV. Want wij ouderen zijn de pineut. „Het inkomen van senioren staat onder druk; pensioenen worden gekort, de zorgkosten stijgen. Rondkomen wordt voor senioren steeds moei lijker. Voor de meeste gepensio neerden is de rek er uit. Daarom zegt FNV Senioren: geen gekort meer op de pensioenen." Nou dacht ik eerlijk gezegd dat de Hollandse oudjes niet te klagen hadden. Hoeveel overwinteren er niet in zonnige oorden? Hoeveel zie je er niet rondracen op zo'n du re elektrische fiets? Hoeveel staan er niet ontspannen een balletje te slaan op de golfbaan? Persoonlijk mag ik evenmin mopperen. Ik ont vang AOW, krijg een aanvullend pensioen en voor het tikken van dit soort stukjes ontvang ik ook een niet onaardig bedragje. U hoeft het mij niet te vertellen, er zijn leeftijdgenoten die het een stuk minder hebben getroffen. Ik heb er de cijfers van het Sociaal en Cultureel Planbureau en het Cen traal Bureau voor de Statistieken eens op nageslagen. Daaruit blijkt dat de armoede onder ouderen de laatste jaren weliswaar is gestegen maar nog altijd betrekkelijk laag is. Bovendien: armoede is een rela tiefbegrip. Eerder deze week zond de EO de documentaire Asielzoekmachi ne uit. Wereldwijd zijn er meer dan 65 miljoen mensen op de vlucht. 65 miljoen! De documen taire toonde beelden van lange ko- lonnes ontheemden die door on herbergzame gebieden sjokken en van ronddobberende bootjes vol gepropt met angstige mannen, vrouwen en kinderen. Ik zag beel den van enorme vluchtelingen kampen, hoge hekwerken, prikkel draad en grenswachten die traan gasgranaten afschieten. Toen ik de tv uitzette realiseerde ik me weer: ik ben hartstikke rijk. Toch heb ik de FNV-petitie ondertekend. Niet voor mezelf, maar voor de genera tiegenoten die het niet zo breed hebben. Uit solidariteit, ja - een woord dat steeds meer in de verge telheid raakt. Wereldwijd zijn er meer dan 65 miljoen mensen op de vlucht Stelling Klas mag niet lijden onder zorgleerlingen TOOS HENK 50Plus: waar is het wmo-geld? Peter de Dreu is Havank-vriend Scheldestad krijgt markthal Contact Heeft u een tip voor ons? Op een nauwelijks ongelukkiger tijdstip van de dag, in de avondspits, zijn gistermiddag even na vijf uur acht auto's op el kaar gebotst in de oostbuis van de Westerscheldetunnel (Terneu- zen-Borsele). Er zaten tien men sen zaten in de verschillende au to's. Eén van hen klaagde over nekklachten. De politie kon gisteravond nog niets zeggen over de oorzaak van het ongeluk. „We moeten de be trokkenen nog horen", aldus woordvoerder Willem-Jan Uytde- hage. „Gelukkig valt het aantal gewonden mee, gezien het aan tal auto's dat bij het ongeval be trokken was." Dat is, denkt hij, te danken aan het feit dat er tra jectcontrole in de Westerschelde tunnel is met een limiet van hon derd kilometer per uur. Het verkeer op de wegen naar de tunnel in Terneuzen en omge ving liep helemaal vast. De Wes terscheldetunnel NV adviseerde iedereen direct na het ongeval via Antwerpen te rijden, omdat de stremming van de oostbuis ze ker een uur zou gaan duren. Acht auto's zijn niet zomaar ge borgen. Het instellen van tweerich tingsverkeer in de westbuis was geen optie, aldus tunnelwoord voerder Ingo de Moor. Dat mag alleen in de avond en 's nachts voor onderhoudswerk, zoals in de nacht van dinsdag op woens dag. „Het is anders, zeker in de spits, gevaarlijk en onverant woord", volgens De Moor. In de westbuis, tussen Borsele en Terneuzen, strandde boven dien gisteren rond 18.00 uur ook nog een auto met pech. Voor de berging was de westbuis enige tijd afgesloten. De oostbuis kon rond zeven uur weer worden vrij gegeven, waarna de file voor de tunnel in Terneuzen langzaam oploste. De zogenaamde 'Gevestigde Schuld der Stad Vlissingen' stamt uit de tijd na de grote aan val van de Engelsen op de Franse bezetters van Vlissingen, in 1809. Bij de bombardementen viel een voornaam deel van de stad aan brand ten prooi. Kort daar voor zette een stormvloed de stad grotendeels blank. Bij het vertrek van de Fransen lag de stad er berooid en uitgewoond bij. Het gemeentebestuur be sloot obligaties voor 771.400 flo rijnen uit te geven voor finan ciële armslag. Het leeuwendeel daarvan is inmiddels uitgeloot en omgezet in grootboekobliga ties aan de staat. Er staat nog voor 56.000 florijnen aan schuld papier uit: omgerekend 25.000 euro. Maar de gemeente rekent er eigenlijk op dat de meeste oude obligaties de tand des tijds niet hebben overleefd. Erven hebben nog even de tijd; Vlissingen heeft met het mi nisterie van Financien een rege ling opgesteld die tot 2030 geldt. Wie de oude waardepapieren aanbiedt, krijgt er de omgereken de nominale waarde voor terug inclusief rente. Wie wil, kan zijn oude docu ment - ongeldig gemaakt - weer mee naar huis nemen. VLISSINGEN Het aantal verdach ten van een misdrijf is in Zee land de afgelopen vijf jaar met ruim een kwart afgenomen. In 2010 ging het nog om 4900 men sen; vorig jaar waren dat er 3580. Zeeland volgt daarmee de lande lijke trend. Afgemeten aan het aantal in woners zit de provincie in de middenmoot, met vorig jaar 107 verdachten per 10.000 inwoners. Zuid-Holland scoort in dat op zicht het slechtst, met 138 ver dachten met 10.000 inwoners. Overijssel telt de laatste jaren ver houdingsgewijs de minste ver dachten: vorig jaar 86 per 10.000 inwoners. Tussen de Zeeuwse gemeen ten onderling zijn de verschillen groot. Vlissingers worden veruit het vaakst verdacht van een mis drijf: 170 mensen per 10.000 in woners vorig jaar. Ook Terneu zen (130), Noord-Beveland (125), Goes (120) en Middelburg (115) zitten relatief hoog. Reimers- waal kent de minste verdachten: 65 per 10.000 inwoners. VEEL BUSTANbSSEZINNEN NIET OP VAKANTIE DIT IS DE CAMPIN6 donderdag 23 juni 2016 Rijk Vandaag: reageer op pzc.nl Gisteren: Kinderen hebben een man als leraar nodig 311 reacties EENS ONEENS PAUL KUSTERS MIDDELBURG 50PLUS Zeeland wil weten wat de gemeenten in Zee land hebben gedaan met het budget huishoudelijke hulp en zorg en met de Wmo-overschotten. „De ge meenten houden flink wat geld over van de Wmo-bud- getten. Landelijk is er spra ke van ongeveer 300 miljoen euro", legt voorzit ter Statenfractie 50PLUS Zeeland Willem Willemse uit. Dat geld moet bij oude ren en zwakkeren komen. DRIEWEGEN Peter H. de Dreu (1939) uit Driewegen (Borsele) is in Leeuwarden officieel be noemd tot 'Havank-vriend van het jaar'. De onderschei ding is bestemd voor lief hebbers van het werk van Hans van der Kallen (1904- 1964), die onder het pseudo niem Havank de avonturen schreef van politie-inspec- teur Charles C.M. Carlier alias de Schaduw. De Dreu publiceerde in 2012 een ei gen Schaduwverhaal. ANTWERPEN Antwerpen heeft plan nen voor een overdekte markthal in het voormali ge postkantoor aan de Groenplaats, in het hart van de stad. De markthal komt op de begane grond. Antwerpen hoopt veel foodies naar de Groenplaats te trekken. Boven de markthal ko men appartementen, zo is het plan. De markthal moet nog dit jaar open gaan. Harmen van der Werf Terneuzen Vlissingen vereffent een geld schuld van 199 jaar oud aan de burgers: obligaties aan toon der voor omgerekend 25.000 euro. Omgerekend, want de obligaties zijn in florijnen ge steld. Uitgegeven in 1817 om de financiële nood van de stad te lenigen. Claudia Sondervan Vlissingen Zo komt u met ons in con tact: In ons colofon op pagi na 24 vindt u het telefoon nummer van onze centrale redactie. Verder staan de e-mailadressen van onze re- gioverslaggeving erin. Te vens vindt u er de telefoon nummers van de lezersservi ce, zodat u er ook klachten kwijt kunt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 2