'Sorry' geëist van Ronaldo 28 EK VOETBAL WILLEM VAN HANEGEM 'Mijn moeder huilde' Het duurde even, maar daar was hij dan eindelijk: Cristiano Ronaldo. In een heerlijke pot tegen Hongarije scoort de wereldster twee keer: 3-3. Column maakt van twee tegenstanders die hem allebei willen afstoppen, maar niet weten wat te doen. Inie- sta kan wat Maradona kon; zet ze in een kluwen van spelers en ze draaien zich er nóg tussenuit. Ik ga ook voor Moussa Dembélé en Paul Pogba, twee moderne mid denvelders. Dembélé: vroeger moest hij gestuurd worden, nu zie ik hem tijdens België - Ierland zelf wijzen en sturen. Pogba ziet er al een stuk beter uit nu hij weer links op het middenveld speelt bij Frankrijk. Hij moet er kó men voorin, niet er al staan als een nummer to. Met die lange stel ten doet hij me altijd denken aan Kanu vroeger bij Ajax. Kanu leek soms ook knullig een bal te verlie zen. Maar dan hield ie 'm toch knap bij zich. Of toch een vierde middenvelder? We hebben Payet nog niet erbij, Modric niet. Geweldige spelers, maar Modric is geblesseerd, wat me de kans geeft om een andere opvallende Kroaat te nemen, Ivan Perisic. Ik zag hem ooit bij Club Brugge toen José Fortes Rodrigu ez daar voor AZ een speler van Di- namo Zagreb ging scouten. José zei: ga gezellig mee kijken. Op de tribune vroeg hij: wat vind jij? Nou, die jongen van Zagreb viel niet op. 'Maar ik zou die gozert op links bij Brugge nemen', zei ik. 'Hier staat dat-ie Perisic heet.' Ik vertel het niet om nu bijdehand te lopen doen, maar omdat je dat soms gewoon hebt: je ziet toeval lig een speler die je daarna altijd blijft volgen. Voorin blijven er dan nog twee plekken over. Eén is voor Gareth Bale, één voor Jamie Vardy. Alle bei laten ze het zien dit EK. Russische hooligan uitgezet De poulefase is voorbij. Het was allemaal nog niet ver heffend, maar toch zie ik spelers van wie ik zeg: maak daar een denkbeeldig elftal van en ik zou er graag mee werken. Dat be gint op doel met Gianluigi Buffon. De technisch beste keeper van de wereld is Neuer, maar Buffon staat dit EK ook voor uitstraling en passie. EK-elftal is dat ventje van Alba nië, Elseid Hysaj. Die kwam in de eerste wedstrijd tegen Zwitser land meteen met een ongelooflij ke steekpass. Ik kende hem al van Napoli, ook bij pakweg Italië of Spanje zou hij zo mee kunnen doen. De back aan de andere kant: Danny Rose van Engeland. Snel, kan goed voetballen en verdedi gen. En centraal kies ik zeker voor Jéróme Boateng. Ik vind hem een mooi voorbeeld van hoe spelers kunnen groeien. Hij is echt goed geworden en het lijkt me boven dien een goeie gozer buiten het voetballen. Naast hem speelt bij mij niet Hummels, die vind ik op zich goed, maar niet zó bijzonder. Ik wil één van die Italianen erbij. Dat wordt Leonardo Bonucci. Die heeft ook nog een pass zoals we zagen tegen België. Het middenveld is het moeilijkst. Daar is zoveel te kiezen. Andrés Iniesta staat boven de partijen. Het mooist vind ik situaties waar in hij gebruik Ook bij pakweg Italië of Spanje zou Hysaj zo mee kunnen doen De Portugese televisiezender Correio da Manha TV eist excu ses van Cristiano Ronaldo en de Portugese voetbalbond. De vedette van Portugal kon het het gisteren niet waarderen dat hij tijdens de ochtendwande ling met zijn ploeg in Lyon werd benaderd door een journa list. Nog voordat de vraag goed en wel was gesteld, greep Ronal do de microfoon van de verslag gever en gooide die in het meer waar de selectie langs liep. Vol gens de zender toonde Ronaldo „betreurenswaardig gedrag." Hoog vanuit het Stade de Lyon lijkt het wel een golfslagbad, de ze wedstrijd, en om de haverklap loeit de sirene dat het water be gint te golven. Dan weer ver plaatst de opwinding zich naar de ene kant, dan weer naar de an dere. In het midden surft Cristiano Ronaldo boven de golven uit. Soms dondert hij van zijn plank af, om prompt gek te worden van woede, maar net zo vaak doet hij de meest weergaloze dingen. Als al die bloedeloze EK-wedstrijden een belediging waren voor de lief hebber, dan maakt deze een hoop goed. De tussenstand in de groep werkt mee, want in poule F kan vooraf zo'n beetje iedereen nog eerste worden, maar ook laatste. De spanning druipt er vanaf. Met dank ook aan de uitste kend spelende Hongaren, ge steund door een imposant le gioen in rood-groen-wit achter het doel. Eerst is het Zoltan Gera die met een technisch perfect schot de score opent: 1-0. Magneet Het is typisch zo'n moment waar op het publiek automatisch weer even naar CR7 kijkt, als de mag neet van alle aandacht. Hoe hij boos wordt met die verstilde, ge beeldhouwde kop. Maar ook hoe hij daarna zijn team bij de hand neemt, elke vrije trap opeisend, of krachtig versnellend met de bal aan de voet. Schitterend is zijn passje op Nani, kort voor rust, op weg naar de gelijkmaker: 1-1. Maar het ware spektakel vol trekt zich in de tweede helft pas echt, wanneer Portugal opnieuw gedwongen wordt om tegen een opeenstapeling van tegenslagen te voetballen. Balazs Dzsudzsak schiet eerst raak uit een vrije trap, lullig haast, via de Portuge se muur: 2-1. Rond de middencir kel slaat Ronaldo weer aangesla gen twee handen in zijn zij, bij tend op zijn onderlip, om acht minuten later te antwoorden met een staaltje van wereldklas se. Op een lage voorzet van Joao Mario hakt de aanvaller de bal fantastisch achter zijn standbeen langs, licht zwevend, feilloos in de lange hoek. De timing, de ele gantie, de techniek, de slimheid. Alles klopt. Maar je verzint het allemaal niet: vijf minuten later scoort Ds- zudzak opnieuw, wéér via een te genstander, alsof het noodlot zich op dit toernooi definitief heeft vastgebeten in de Portuge se ploeg: 3-2. De sirene loeit alweer, het wa ter begint voor de zoveelste keer te golven, en prompt stijgt Ronal do opnieuw overal bovenuit. De ze keer kopt hij raak, op een per fecte voorzet van invaller Ricardo Queresma: 3-3. Een punt is op het nippertje ge noeg voor Portugal, maar het jaagt nog op de winst, strijdend voor de groepswinst. Ronaldo krijgt nog een paar mogelijkhe den, maar zoals wel vaker dit toer nooi ontbreekt het geluk. Het goe de nieuws: de wereldster mag ko mend weekend naar Lens voor de kraker tegen Kroatië, met de hakken over de sloot. Gelukkig maar. donderdag 23 juni 2016 Elseid En nu wordt het kiezen, 4-3-3? Ronaldo maakt, na een subliem hakje, ook zijn tweede goal, nu met het hoofd. De 3-3 blijkt genoeg voor kwalificatie voor de volgende ronde, foto afp De Franse autoriteiten hebben Aleksandr Sjprygin, de controversiële voorzitter van de Russische Unie van Voetbalsupporters, een tweede keer het land uitge zet. Hij werd zaterdag al met twintig anderen op het vliegtuig gezet. Sjprygin kwam terug maar werd op- Arda Turan werd in zijn thuis land Turkije hevig bekriti seerd na de nederlagen te gen Kroatië (0-1) en Spanje (0-3). Zijn familie kon daar minder goed mee omgaan dan de 29-jarige aanvaller Rechtsback in mijn voorlopige zelf. „Ik heb mijn tranen kun nen bedwingen, maar ze heb ben mijn moeder laten hui len", zei de Turkse sterspeler na afloop van de met 2-0 ge wonnen laatste groepswed strijd tegen Tsjechië op de Turkse televisie. Ronaldo stijgt boven alles uit Sjoerd Mossou Lyon HONGARIJE 3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 28