Ierland geeft EK-avontuur 26 Plasil stopt, Cech twijfelt nog SJOERD MOSSOU EK VOETBAL 0^ EURD2016 ZONDAG Het is erg warm in Lyon, op het zwete rige af, maar over de brug van Saint Vincent lopen drie Hongaarse jon gens in een dikke grijze joggingbroek, met voetbalkousen eroverheen gefrommeld. Een eerbetoontje aan Gabor Kiraly, uiter aard, de 40-jarige keeper van Hongarije. Een cultheld, zogezegd. Er is wat vreemds aan de hand met de culthelden op dit EK, namelijk: het zijn er nogal veel. Elk team heeft zo ongeveer een 'cultheld' tegenwoordig, iets wat je gerust een vorm van inflatie zou kunnen noemen - en dat kan niet de bedoeling zijn. Laten we daarom een paar dingen afspreken: 1. Niet elke voetballer met een baard is per definitie een cultheld. Anders zou IJs land opeens een elftal vol culthelden heb ben, en dat lijkt me wat overdreven. Joe Led- ley van Wales: vooruit, dat is een cultheld, want die heeft een sensationele borstel- baard. Een baard die over een twitteraccount beschikt: @JoeLedleysBeard. 2. Will Grigg is op zichzelf niet per se een cultheld. Dat fantas tische liedje over hem - 'Will Grigg's on Fire' - is een hit die cultstatus verwierf, maar aan de spits van Wigan Athel- tic zeifis niet heel veel 'cult'. Ja, het feit dat hij overal massaal wordt toegezongen, maar god betert nog geen minuut heeft gespeeld. Dat is dan weer best wel cult. 3. Gabor Kiraly is overduidelijk een cult held. Niet alleen dankzij zijn joggingbroek, maar ook dankzij zijn wijkende haargrens en zijn gezette postuur, waardoor hij meer op uw Hongaarse buurman op de camping in Renesse lijkt, dan op een voetballer. 4. Gebruik het woord 'cult' niet te vaak, want anders is er niks 'cult' meer aan. Het is als met muziek: zodra iedereen een un derground 'cultband' of'cultzanger' heeft ontdekt, is de cult er wel af (voorbeeld: The Ramones). Dan is het 'mainstream' gewor den. 5. Nogal veel Belgen hebben buitenge woon raar haar, maar dat maakt ze nog geen culthelden. Jamie Vardy? Die heeft in theorie alle eigenschappen die een cultheld kan hebben, maar hij is het al een tijdje niet meer. Sneu misschien, maar dat noe men ze nou: 'de tol van de roem'. Er zijn nogal veel culthelden op dit EK, dat is vreemd Antonio Conté nam de laatste pou lewedstrijd tegen de Ieren niet al te serieus. De Italianen waren im mers al verzekerd van groeps- winst. Dat gaf de bondscoach de gelegenheid zijn basisopstelling flink op de schop te gooien. Maar liefst acht spelers kregen rust voor de komende ontmoe ting met regerend Europees kam pioen Spanje in de achtste finale. Zo begon Graziano Pelle op de bank en hoefde ook de ervaren Robbie Brady zorgde ervoor dat de leren een langer verblijf in Frankrijk moeten regelen doelman Gianluigi Buffon tegen Ierland niet op te draven. Zijn ver vanger Salvatore Sirigu voorkwam halverwege de eerste helft een ach terstand. Een kopbal van Daryl Murphy werd door de keeper van Paris St. Germain kundig over ge tikt. Even eerder was Jeff Kend- rick met een vlammend schot dichtbij een verrassende voor sprong voor de Ieren, die moesten winnen en vol overgave speelden. Italië stelde daar weinig tegen over. Voor rust schoot Ciro Immo bile naast, terwijl Simone Zaza aan het begin van de tweede helft te hoog mikte. Robbie Brady maakte in de 85ste minuut de 0-1. Dat beteken de voor het moedige Ierland als nog een langer verblijf op het EK. Italië had met knappe overwinnin gen op België (2-0) en Zweden (1-0) de eerste plaats in groep E al MAANDAG ZATERDAG En route @sjoerdmossou Saint-Étienne donderdag 23 juni 2016 Cultheld Speelstad: Lens Sjoerd Mossou rijdt een maand lang kris kras door Frankrijk, langs speelsteden, trainingskampen en wedstrijden. Elke dag een impressie. Vandaag deel 11: Lyon. M De Zweed Albin Ekdal in duel met Kevin De Bruyne tijdens de allesbeslissende wedstrijd in poule E. FOTO EPA Italië heeft de groepsfase op het EK in Frankrijk afgesloten met een nederlaag. De B-keus van de Azzurri had de handen vol aan Ierland, dat in de slotminu ten verrassend 0-1 maakte en door mag op het EK. Johan Inan Rotterdam/Lille zi/e 18.00 uur Italië - Spanje Speelstad: Saint-Denis 21.00 uur Engeland - IJsland Speelstad: Nice aüfi 15.00 uur Frankrijk - Ierland Speelstad: Lyon 18.00 uur Duitsland - Slowakije Speelstad: Lille 21.00 uur Hongarije - België Speelstad: Toulouse Speelstad: 21.00 uur Kroatië - Portugal FRANCE S|E 15.00 uur Zwitserland- Polen 18.00 uur Wales - Noord-lerland Speelstad: Parijs De Tsjech Jaroslav Plas il (34) heeft dinsdag zijn laatste interland gespeeld De nederlaag tegen Tur kije en daarmee de uit schakeling van zijn ploeg, was voor de 103-voudig internatio nal reden om te stoppen. Doel man Petr Cech (ook 34) heeft nog geen besluit genomen over zijn toekomst bij het Tsjechische elftal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 26