69.- 3 dagen Gent 13 Stemmen makkelijker voor Nederlanders in buitenland sau-Weilburg. In navolging van zijn oom, de Belgische ko ning Boudewijn, weigerde Henri een omstreden eutha nasiewet te tekenen, waarna zijn positie alleen dankzij een staatsrechtelijke trukendoos gehandhaafd kon worden. Ingrijpender nog waren de jarenlange geruchten over be trokkenheid van Henri's jon gere broer Jean bij achttien bomaanslagen die Luxem burg in 1985 en 1986 opschrik ten. Jean zou door getuigen zijn gezien bij een aantal ex plosies. Zijn motief luidde als volgt: hij zou het land insta biel hebben willen maken om dat zijn vader, groothertog Jean senior, hem zijn titel en troonopvolgingsrechten had ontnomen. Officieel vanwege zakelijke redenen, maar naar verluidt vooral omdat hij een buitenechtelijk kind had ver wekt. Voordat de naam van Jean junior in 20t4 definitief gezuiverd werd, moest hij wel in de rechtbank verschijnen, overlegde hij sluitende alibi's en stond hij dna-materiaal af. Ondanks alles is de groot hertogelijke familie erg ge liefd in Luxemburg. „Zo'n 70 procent van de bevolking wil met ze door", weet burge meester Edy Mertens van het dorp Troisvierges, waar groot hertog Henri en Maria Teresa de festiviteiten rond de natio nale feestdag (vandaag) gister avond aftrapten in hetgroot- hertogdom. Daarna trok de fa milie naar de hoofdstad, voor een show met vuurpijlen en fakkels. Eindelijk vuurwerk waar de royals zelf ook ple zier aan beleven. Teresa in woede ontstak. Op het laatste moment trok ze zich terug uit het staatsbe zoek van de Roemeense presi dent aan Luxemburg en ver trok ze halsoverkop naar Zwit serland. Officieel vanwege 'ernstige familie-omstandighe den', maar weinig Luxembur gers geloven die reden nog na alle publiciteit. Bovendien, Ma ria Teresa heeft een (ver meend) verleden van het ont vluchten van Luxemburg. Want net na de troonsbestij ging van haar man, in 2000, gingen er hardnekkige geruch ten dat de groothertogin-ge- malin met koffers én betraan de ogen op het vliegveld klaar stond om het Ardennenstaatje achter zich te laten. „Onzin", reageerde Maria Te resa zelf in een gesprek met vijftien Luxemburgse hoofdre dacteuren. Ze snikte in een an derhalf uur durende huilbui dat haar schoonmoeder die kwaadsprekerij de wereld in hielp, net als de roddels over een affaire die Henri zou heb ben met een vrouwelijke mi nister. Ten paleize legde Maria Teresa haarfijn uit dat haar schoonmoeder Joséphi- ne-Charlotte de bron van alle laster was, omdat ze nooit kon verkroppen dat haar oudste zoon in 1981 geen vrouw van adel maar een Cubaanse bur germeisje huwde. „Mijn schoonmoeder haat mij", sprak Maria Teresa destijds. De getroebleerde verhoudin gen zorgden voor een diepe (constitutionele) crisis in Luxemburg en erg rustig werd het in de jaren daarna nooit rond de familie Nas- Het wordt voor Nederlanders in het buitenland makkelijker als zij willen stemmen bij verkie zingen in Nederland. Zij kun nen zich permanent als kiezer laten registeren. Na de eenmali ge registratie krijgen zij voortaan automatisch een op roep voor landelijke verkiezin gen. Zij hoeven dan niet meer elke keer allerlei papieren in te vullen. Met de wijziging hoopt het kabinet dat meer Nederlan ders in het buitenland gaan stemmen. Het voorstel van mi nister Ronald Plasterk (Binnen landse Zaken) kreeg woensdag brede steun in de Tweede Ka mer. Als Tweede Kamer en Se naat nog voor hun zomerpauze (reces) instemmen, zou het al kunnen ingaan bij de parle mentsverkiezingen volgend jaar, aldus Plasterk. De gemeen te Den Haag wordt verantwoor delijk voor de permanente regis tratie. Bij de vorige parlementsver kiezingen in september 2012 stemden zo'n 50.000 Nederlan ders in het buitenland, in 2010 ruim 35.000. TE VURIG FARC legt alle wapens neer 3 dagen Betuwe 3 dgn Twente diner www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 70cPg donderdag 23 juni 2016 Groothertogin Joséphine Charlotte Groothertogin- gemalin Maria Teresa Groothertog Henri Guillaume fotos afp en epa U. DEN HAAG MANAUS Een jaguar, het symbool van de Amazone, lijkt onaan gedaan door de olympisch toorts tijdens een ceremonie in Noord-Brazilië. Niet veel later ontsnapte het dier, viel een die renarts aan en werd door soldaten doodgeschoten, foto afp BOGOTA De Colombiaanse rebellenbewe ging FARC legt voorgoed de wa pens neer. De FARC en de rege ring zijn overeengekomen dat Bo gota in ruil de veiligheid van de opstandelingen garandeert. Presi dent Juan Manuel Santos en FARC-leider Rodrigo Londoho, alias Timochenko, tekenen het deelakkoord over de ontwape ning vandaag. Secretaris-gene raal Ban Ki-moon van de Verenig de Naties zou de plechtigheid bij wonen. De wachttijden bij de Raad voor de Kinderbescherming zijn opgelopen tot gemiddeld - 22 dagen. De norm is tien da gen. De raad trekt daarom tij delijk 130 medewerkers aan. ft!'ai 'oor maar: Gevestigd in een voormalig klooster en in het historische centrum van Gent! 2 nachten in het 3* Hotel Monasterium PoortAckere 2 keer uitgebreid ontbijtbuffet Gratis gebruik van wifi en koffie- en theefaciliteiten Aankomsten t/m nov. betaal pas bij aankomst! 4*Van der Valk Cuijk -Nijmegen 8,4 4*Hampshire Hotel -De Broeierd 8,2 2 nachten incl. ontbijtbuffet 2 keer uitgebreid ontbijtbuffet Incl. fles Prosecco q l keer diner (dagschotel) Gratis wifi en parkeren O*»" Gratis wifi en parkeren OA Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13