vindt Trump zelf I Uimm mmmmm Holleeder vindt tóch nieuwe advocaten NIEUWS 7 Donald Trump pakt zijn koffers voor een reis naar Europa. In Schotland opent hij een golfresort. Kan hij wel gemist worden in de VS? Hij staat 6 procent achter op rivaal Clinton. :WÊÊÊtL «w» Donald Trump knipt vrijdag niet ver van Glasglow, in het land van zijn moeder, een lintje door bij de golfbaan van Turnberry, die hij in 2014 kocht en liet renoveren. Ame rikaanse presidentskandidaten reizen wel vaker naar het buitenland, veelal om zich te profileren als leider met internationaal aan zien. Maar Trumps trip, die niet om buiten landbeleid maar om commerciële belangen gaat, is risicovol. Hij is om te beginnen niet erg welkom in Schotland, waardoor lovende mediaberich ten waarschijnlijk uitblijven. De Schotse premier wil hem niet ontmoeten. Omwo nenden van de golfbaan zijn al jaren verbol gen over onder meer pogingen hun huizen op te kopen en over Trumps verzet tegen de bouw van windmolens. Nu hebben ze een Mexicaanse vlag gehesen om solidari teit te uiten met Mexicanen, die Trump 'ver krachters' en 'criminelen' heeft genoemd. Bovendien verkeert Trumps campagne in de VS in crisis. De afgelopen weken is Hilla ry Clinton hem met flinke stappen voorbij gestreefd in de peilingen. Clinton ligt ge middeld bijna 6 procentpunt voor. In een nieuw onderzoek van de Washington Post en ABC zegt maar liefst 70 procent van de Amerikanen negatief over Trump te den ken - een record. Trump ontsloeg maandag zijn campagne manager Corey Lewandowski, nadat Repu blikeinse kopstukken en Trumps eigen kin deren hun twijfels hadden geuit over zijn capaciteiten. De onbehouwen Lewandows ki heeft geen ervaring met een landelijke verkiezingscampagne en trok negatieve aan dacht, bijvoorbeeld toen hij werd verdacht van mishandeling van een journaliste. Trumps dochter Ivanka eiste Lewandows- ki's vertrek omdat hij roddels over haar man Jared Kushner verspreid zou hebben. Kushner heeft ook een grote rol in Trumps team. Lewandowski weigerde Donald Trump een minder controversiële campag ne te laten voeren. 'Laat Trump Trump zijn', was zijn motto. De Republikeinse kan didaat deed de afgelopen weken dan ook nog steeds zeer omstreden uitspraken die hem weinig populair maken bij zwevende kiezers. Zo beschuldigde hij een rechter die moet oordelen over een fraudezaak tegen zijn Trump University van vooringenomen heid vanwege zijn Mexicaanse afkomst. Hij pleitte er opnieuw voor voorlopig geen mos lims toe te laten in de VS en suggereerde zelfs dat president Obama sympathiseert met moslimterroristen. Inmiddels bleek ook dat Trump de verkie zingen ingaat met een schamele campagne kas. Trump heeft grote moeite Republikein se geldschieters achter zich te krijgen en leende veel eigen geld aan zijn campagneor ganisatie. De miljardair begon juni met 1,3 miljoen dollar op de bank - geen kandidaat had in recente verkiezingen zo weinig te be steden. Hillary Clinton had 42 miljoen dol lar in kas en besteedde deze maand al bijna 26 miljoen dollar aan tv-spotjes. Trump maakte sinds hij de nominatie binnensleep te vrijwel geen reclame. Zijn campagne heeft maar zeventig men sen in dienst, waar Clinton kiezers pro beert te overtuigen met behulp van bijna 700 personeelsleden. Trumps staf concen treert zich ook niet voldoende op 'swing states' die de doorslag kunnen geven, klaag den Republikeinse experts. Trump zegt zelf dat hij simpelweg heel ef ficiënt werkt en nog niet echt begonnen is met de campagne. Hij heeft in de voorver kiezingen bewezen dat hij met zijn onor thodoxe, kleine organisatie tegen alle ver wachtingen in succesvol kan zijn. Zijn cam pagne draait op Trumps persoonlijkheid en op media-aandacht, waarvoor hij geen cent hoeft uit te geven. 1 Janssen maakte naam als advocaat van Jesse R., de hitman in het gro te liquidatieproces, en is dus al be hoorlijk bekend met de moordaan- klachten tegen Holleeder. Malewicz is bekend van de re cente zaak rond Aydin C., die 34 meisjes zou hebben aangerand en afgeperst via de webcam. De Cana dese tiener Amanda Todd zou tot de slachtoffers van C. hebben be hoord en pleegde zelfmoord. Holleeder zat dringend verlegen om nieuwe raadsmannen, nadat advocaat Stijn Franken in mei de verdediging neerlegde. Hij deed dat op advies van de Orde van Ad vocaten, omdat Franken ook een tijdje advocaat is geweest van de ex van Holleeder. Hierdoor lag be langenverstrengeling op de loer. Janssen en Malewicz wacht geen gemakkelijke taak. Al was het maar vanwege de omvang van het dossier dat Holleeder met zich meebrengt: zeker 1.000 ordners. Het gaat de mannen maanden van inlezen kosten om de finesses van de zaak in de vingers te krijgen. Daarnaast is de Heineken-ontvoer- der ook qua persoonlijkheid niet de gemakkelijkste. Justitie heeft al tijd het idee gehad dat hij zijn oude advocaat Bram Moszkowicz zo onder druk zette dat Holleeder diens kantoor als het zijne ge- bruikte. Grootste uitdaging voor Holleeders nieuwe verdedigers is natuurlijk de waslijst aan aan klachten. Holleeder wordt ver dacht van betrokkenheid bij ver schillende liquidaties en pogingen daartoe. Hij wordt vervolgd voor Grootste uitdaging voor de advocaten is de waslijst aan aanklachten zijn vermeende rol bij onder meer de criminele afrekeningen met Cor van Hout (2003), vastgoed magnaat Willem Endstra (2004), Kees Houtman (2005), Thomas van der Bijl (2006) en ook voor de moord op John Mieremet in 2005 en een poging daartoe in 2002. In die zaak getuigen onder meer zijn zussen Astrid en Sonja Holleeder en zijn ex-vrouw Sandra den Har tog tegen hem. Zij legden eerder al belastende verklaringen af. Janssen brengt bijzondere ken nis met zich mee. Hij promoveer de op het onderwerp van kroonge tuigen in strafprocessen. Geen overbodige bagage, want tegen Holleeder werkt justitie met crimi neel Fred Ros als speciale getuige. woensdag 22 juni 2016 Er is niks aan de hand Karlijn van Houwelingen Washington If/..ICft iifflï'ftWAV /W golfbaan in Schotland, fotoderekblair/afp Trump op de De verdediging van Willem Hol leeder geldt als een loodzware klus, maar de topcrimineel heeft toch een nieuwe advocaat ge vonden. Of beter: twee. Sander Janssen en Robert Malewicz gaan 'De Neus' bijstaan. Tobias den Hartog Amsterdam Robert Malewicz FOTO KOEN VAN WEEL Sander Jans sen FOTO MARTIJN BEEKMAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7