6 NI Een prachtig geschreven hartenkreet van een bezorgde moeder over haar lesbische tienerdochter verspreidt zich bliksemsnel via Facebook. #jesuisgay Als Janneke Schotveld zich boos maakt of er gens mee zit, schrijft ze haar gedachten op. Meestal blijven die stukjes eeuwig in haar laptop. Maar de zorgen over haar lesbi sche tienerdochter werden via Facebook door miljoenen mensen gedeeld. Nadat ze het stuk aan dochter Lotte en aan man Arthur had la ten lezen, plaatste ze het op Face book. Vervolgens begon haar lap top een waar pingeltjes-concert te spelen door de tienduizenden mel dingen. Haar stukje werd 38.000 keer geliked en 25.000 keer ge deeld. Dat betekent dat miljoenen mensen het hebben gelezen. „Ik las een artikel van Botte Jelle- ma in de Volkskrant en dat raakte me." Jellema vroeg zich af waar om na de aanslag op de redactie van het satirisch weekblad Charlie Hebdo iedereen zijn afschuw uit te met #jesuischarlie, maar bij de herdenking voor de 49 slachtof fers van Orlando slechts een paar honderd mensen op de Dam in Amsterdam stonden. Voor Jellema een teken dat de homo-afkeuring nog diep in de samenleving is ge worteld. „Opeens merkte ik dat ik ook een stukje schreef en er #jesuisgay boven zette. Mensen vinden homoseksualiteit nog steeds raar. Het doet een moeder hart zo'n zeer als je weet dat men sen jouw kind om iets doodnor maals afwijzen." Soms doet Schotveld wel een dag over drie zinnen, nu schreef ze de 500 woorden in een kwar tiertje. „Het kwam er zo - poef. - uit. Ik wist niet dat ik er zo mee zat. We zijn thuis nooit zo bezig met het homogebeuren, maar Or lando kwam hard binnen. Lotte is met haar gevoelens soms alleen. Ze zou zo graag iemand hebben die echt begrijpt wat zij voelt. Ik moedig haar aan om naar bijeen komsten van het COC te gaan. Dat zijn plekken waar mensen zich veilig moeten voelen. En dat is exact zo'n plek als in Orlando." Haar 15-jarige puberdochter groeit op in een veilige omgeving, maar wat als ze over een paar jaar uit vliegt? „Lotte heeft een tijdlang de krant uitgeplozen op stukjes over homohaat. Zowat iedere week vond ze wel iets." „Ik schrijf kinderboeken. Soms komt er terloops een homopaar in voor. In één boek trouwen de kok en de butler. Dat was reden voor sommige streng christelijke scho len om het boekje uit de schoolbi bliotheek te verwijderen. Soms werd al mijn werk verbannen." De reacties op haar relaas ko men nog steeds binnen. „Ik kan nooit iedereen antwoord geven. Ik heb wel 500 e-mails gekregen. Bijna allemaal begonnen ze met 'dankjewel'. 80 procent van de mailtjes is van ouders met dezelf de zorgen. Ik heb verwoord wat al le bezorgde ouders vinden. Dit schreeuwt om een vervolg, al weet ik nog niet wat." Politici kijken naar overlast in grensstreek Bemba moet 18 jaar de cel in Drie arrestaties om moorden woensdag 22 juni 2016 'Homohaat bestaat nog overal' Ton Voermans Janneke Schotveld maakte indruk op Facebook. foto shody careman Driebergen Ze was nog maar 7 toen we het haar voor het eerst hoorden zeg gen, tegen haar drie jaar jongere broertje in de badkamer: 'ik trouw later misschien wel met een meis je.' Thuis was het allemaal zo ge woon al die jaren. Maar ineens bleek het buiten de veilige haven helemaal niet meer zo gewoon te zijn. Ze werd stiller, beleefde een eenza me eerste verliefdheid, lag uren lang te lezen en dacht veel te veel na voor een meisje van haar leef tijd. Gelukkig praatte ze ook. Uit de kast heeft ze niet hoeven komen, ze was het al lang. Thuis. Maar ze wilde buiten ook zo graag zichzelf kunnen zijn. Drie jaar lang verzamelde ze moed. En toen kwam ze uit de kast. Voor een hele klas vol 13-jarige pubers. Ik ben nog nooit zo trots geweest. 'Jullie hebben geen idee hoe he tero de wereld is', beet ze ons een keer toe, terwijl wij onszelf tevre den op onze progressieve schou ders sloegen in haar aanwezigheid. Er werd een aanslag gepleegd in Orlando. 49 mensen zijn vermoord, omdat ze geen hetero waren. De dader was trouwens misschien zelf homo, maar mocht dat niet zijn. Van zijn ouders, van zijn god en van zichzelf. Ik heb geen idee hoe het voelt om homo te zijn in een heterowereld. Maar ik weet wél hoe het voelt om moeder van een lesbische dochter te zijn. Doodeng soms. De volledige tekst is te lezen op de Facebookpagina van Janneke Schotveld BRUSSEL Brabanders in de grens streek klagen over ver keersoverlast door vracht wagens die de Vlaamse ki lometerheffing willen ontlo pen. Leden van het Bene- lux-parlement brengen vrij dag een bezoek aan Chaam en Baarle-Nassau om te luisteren naar de klachten over het sluipver- keer. Van de elf parlemen tariërs die naar de grens streek afreizen komen er vier uit Nederland: drie VVD' ers en een CDA'er. Zij spreken met de lokale autoriteiten, buurtbewo ners, winkeliers en een ac tiecomité. DEN HAAG Het Internationaal Strafhof (ICC) heeft de Congolese voormalige vicepresident Jean-Pierre Bemba giste ren veroordeeld tot acht tien jaar cel. Hij is schuldig bevonden aan misdaden te gen de menselijkheid, om dat onder zijn bevel is ge moord en verkracht in de Centraal-Afrikaanse Repu bliek. Het is de eerste keer dat het ICC zich richt op verkrachting als oorlogs misdaad én dat iemand is veroordeeld omdat ande ren onder zijn bevel misda den pleegden. Bemba zit al acht jaar vast. Er is kritiek op de traagheid van de pro cedures van het strafhof. PARIJS Na de dubbele moord op een politiepaar in de buurt van Parijs zijn nog eens drie mannen aangehouden uit de omgeving van de isla- mistische dader. De nieu we verdachten waren al bij de politie bekend wegens terrorisme. Eerder werden twee verdachten gearres teerd, die al eens waren veroordeeld tot gevange nisstraffen voor terroris tische misdrijven. Ook de door de politie doodge schoten dader had al eens in de cel gezeten. Begin vo rige week bracht deze een politieman en zijn partner om het leven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6