Paniek in Brussel door 'koekjesbom' 5 Peter Kuipers Munneke Na eindeloze plensbuien is de zomer in aantocht. Drie weermannen en een -vrouw over wat ons de komende dagen te wachten staat. Piet Paulusma 'Journalist van de eeuw' Henk Hofland overleden Verwarring op school over 'overlijden' van docent Journalist Henk Hofland is op 88-jarige leeftijd overleden. Hij was als schrijver en journalist een leven lang verbonden aan NRC Handelsblad. In 1999 werd hij door zijn medejournalisten uitgeroepen tot 'Journalist van de Eeuw'. Ook werd hij onder scheiden met de Gouden Gan- zeveer (1996) en de P.C. Hooft- prijs (2011). De belangrijkste Ne derlandse persprijs, De Tegel, is vernoemd naar Hoflands boek Tegels lichten. Journalistiek en politiek roem den gisteren de overledene. Pre mier Mark Rutte noemt hem een monument van de Neder landse journalistiek. „Niemand verdiende die titel 'Nederlandse journalist van de twintigste Kamer tegen extra geld veiligheid OM eist boete om zwembadongeluk eeuw meer dan hij." Staatssecreta ris Sander Dekker van Mediazaken: „De ingrij pende ge beurtenis sen uit de Henk Hofland twintigste foto robert vos eeuw vorm den hem, en voedden zijn scherpzinnigheid en enorme journalistieke ta lent. Zoals Henk Hofland wor den ze niet meer gemaakt. We zullen hem missen." NRC is vol gens hoofdredacteur Peter Van- dermeersch in rouw door het overlijden van Hofland. Leerlingen van het ROC Mon driaan in Den Haag zijn in op perste verwarring. Kregen ze vo rige week nog te horen dat een van hun docenten was overle den, later bleek dat toch niet zo te zijn. Dat komt naar voren in uit een brief die de school aan de leerlingen heeft gestuurd. Een woordvoerster van de school bevestigt het nieuws. Over het hoe en wat wil ze niet veel kwijt. „Het gaat hier om een persoonlijke kwestie, het is een gevoelige situatie." In de brief aan de leerlingen staat dat de docent 'passende professione le hulp' krijgt en niet meer ac tiefis binnen de school. Zijn les sen worden overgenomen door andere docenten. Scholieren die door de commotie behoefte heb ben aan ondersteunende ge sprekken, kunnen terecht bij in terne zorgspecialisten die de school aanbiedt. De 26-jarige Jamal B. posteerde zich pal voor het City-2-winkel- complex. Vervolgens belde hij zelf de politie. De man, naar later bleek bij justitie al bekend wegens psychische problemen, kreeg de aandacht die hij zocht, en wellicht meer dan dat. Leger en politie rukten massaal uit, een paar metro-ingangen gin gen op slot, federaal premier Char les Michel - die op de Franstalige radio een uur lang vragen van luis teraars zou beantwoorden over zijn economisch beleid - en de mi nisters Jambon (Binnenlandse Za ken) en Geens (Justitie) repten zich naar hun crisisbunker. Het verkeer op de kleine ring liep hopeloos vast. Franstalige zen ders begonnen live-uitzendingen met deskundigen die ook niets te melden hadden. En voor de zekerheid onder zocht de ontmijningsdienst van het leger de bomgordel, ook al had B. zelf de draden al doorgeknipt. „Hij had bizar spul om zijn lijf', al dus politiecommissaris Christian De Koninck later. De gordel bleek koekjes en zout te bevatten. De veiligheidsdiensten namen de zaak allicht ook zo serieus omdat het bomalarm zich voordeed op precies de plek waar terreurver- Verdachte Jamal B. had bizar spul om zijn lijf dachten afgelopen zaterdag al een aanslag hadden gepland: het Ro- gierplein vlakbij het Noordstation en het aanpalende City-2-winkel- complex. Dat leidde zaterdagmor gen in alle vroegte tot een groot scheepse politieactie, waarbij op 40 adressen in zestien gemeenten in en om Brussel drie terreurver dachten werden aangehouden. Die dreiging was uiterst serieus. Jamal B., die anders dan hij zelf zei niet was ontvoerd door een derde persoon die zijn bomgordel op afstand zou doen afgaan, meld de zich ook eerder deze maand al bij de politie. Hij zei toen dat on bekenden hem wilden dwingen naar Syrië te gaan om bij IS te gaan vechten. Politiediensten ontdekten dat pas uren later, toen het winkel complex en naaste omgeving al tij den hermetisch waren afgesloten. Ook het winkelcomplex zelf werd eerst nog grondig op explosieven doorzocht. De auto waarmee Ja mal B. ontvoerd zou zijn, werd aangetroffen in de Brusselse deel gemeente Schaarbeek. B. bleek een willekeurige nummerplaat te hebben genoemd. De bestuurder werd meteen vrijgelaten. Premier Michel deelde na afloop van het crisisoverleg mee dat het dreigingsniveau onveranderd op 3 blijft: risico op aanslagen 'moge lijk' en 'waarschijnlijk', maar zon der dat de veiligheidsdiensten con crete aanwijzingen hebben voor een plaats en tijd. Intussen gaat een praktisch uit gestorven Brussel zijn slechtste zo mer sinds decennia in. woensdag 22 juni 2016 Weerman SBS Hart van Nederland Weerman NOS Journaal Eindelijk weer wat zonnestralen, maar hoe lang blijven ze? „Dat ligt eraan waar je zit. Het zuiden heeft veel geklaagd over wateroverlast, maar in Harlingen - waar ik woon - was het gisteren de eerste regen dag." Een voorspelling voor de rest van de zomer? „De zomer wordt flink warm. Te warm misschien, maar wel met veel stranddagen. Al zullen er ook zware buien zijn. Een zomer dus van extreme weersituaties en mij lijkt de kans op een hittegolf groot." Reageren mensen slecht weer wel eens op jou af? „Ik krijg eigenlijk nooit boze mails. Soms vinden mensen dat ik het te veel over de buien heb terwijl er in hun regio niets is gevallen. Dan bel ik die mensen op, en leg ik uit hoe ik werk." Denk je wel eens: laat ik het weer vandaag een tikje opleuken, anders is het zo zielig voor al die mensen? „Ik heb weieens iemand aan de telefoon gehad die vroeg of ik morgen mooi weer kon voorspel len. Zo werkt het dus niet. Maar ik ga wel altijd op zoek naar iets positiefs. Als er veel regen aankomt, pik ik ook de dag eruit dat het waar schijnlijk weer droog is." Welk weer kondig je het liefst aan? „Een warme dag, met een zwoele avond waarop je lang buiten kunt zitten. Eigenlijk het weer dat iedereen lekker vindt." Eindelijk weer wat zonnestralen, hoe lang blijven ze? „In een Nederlandse zomer staat zonneschijn nooit op zichzelf. Er komt de komende dagen dus ook onweer aan. Dit weekend komt het mooiste weer. Droog, 20 gra den en geen wind." Doe eens een voorspelling voor de rest van de zomer? „Dat is volksverlakkerij. Het weer is net een flipperkast. Als je begint kun je over 2 seconden nog best voorspellen waar de bal de kast raakt, maar over 5 seconden is dat al niet meer te doen. Ik kan wel ga randeren dat er een paar lekkere dagen tussen zitten." Vind je het frustrerend om te pre senteren als het zo lang regent? „Ik word er niet chagrijnig van, maar als ik nadenk over schoolreis jes die in het water vallen of al die mensen die op de camping zitten, dan vind ik dat voor hen niet leuk." Reageren mensen slecht weer wel eens op jou af? „Mensen maken er soms een grap je over. 'Dat heb je weer mooi voor elkaar, Peter', zeggen ze dan. Mijn antwoord is dat ik ook graag de complimenten in ontvangst neem als het mooi weer is." Welk weer kondig je 't liefst aan? „Een dag met 22 graden waarop het 's avonds niet snel afkoelt. Me teorologisch gezien wel saai." De Tweede Kamer heeft gisteren tegen een voorstel gestemd om 200 miljoen euro extra uit te trek ken voor rechtspraak, politie en justitie. Oppositiepartijen hadden om het extra geld gevraagd. De oppositie, van links tot rechts, ha merde vorige week in de Tweede Kamer op het belang van extra geld. De kerntaak veiligheid staat volgens hen onder grote druk. Maar minister Ard van der Steur (Veiligheid en Justitie) hield voet bij stuk. Het is de gemeente Tilburg te verwijten dat op 1 november 2011 twee luidsprekers van het pla fond van zwembad De Reeshof vielen waardoor een baby van vijf maanden werd gedood, vindt het Openbaar Ministerie. Het OM eist 60.000 euro boete. De ge meente wist al sinds 2006 dat de bevestiging risicovol was. Er zijn verscheidene waarschuwingen uitgegaan dat de rvs-bouten moesten worden vervangen. De gemeente liet dat na. AMSTERDAM DEN HAAG TILBURG DEN HAAG Een fantast met een bomgordel van koekjes en zout heeft gister morgen om half zes, toen er nog geen kip op straat was, half Brussel lamgelegd. Frans Boogaard Brussel —Christian De Koninck, politiecommissaris

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5