JL- J J Krabbel voor pantoffelheld Oververhit tosti-ijzer 7 WAARVAN AKTE Meer over de lettertjes Notaris 2 De ondernemer kan niet aan een aanbieding worden ge houden als de consument re delijkerwijs kan begrijpen dat het een vergissing of verschrijving is. Als er reden is om te twijfelen aan een aanbieding of advertentie, dan kun je er als consument geen aan spraak op maken. Bijvoorbeeld, een witgoedzaak adverteert met een wasmachine van een A-merk die 50 euro kost. Dat is natuurlijke een prachtige aanbieding, maar niet erg reëel. Als achteraf blijkt dat dit 500 euro had moeten zijn, heb je als con sument helaas pech. Deze bepaling is dus redelijk. Maar: is er geen reden om de gecommuni ceerde prijs in twijfel te trekken, dan moet de consument het product ge woon tegen die prijs kunnen aan schaffen. Een ondernemer mag zijn aanspra kelijkheid niet zomaar uitsluiten of beperken. De rechter zal een beper king wellicht wel toelaten als de ver houding tussen prijs van het product en de omvang van de schade zoek is. Maar eenmaal de factuurwaarde lijkt wat karig. De Kamer van Koophandel adviseert ondernemers om in hun al gemene voorwaarden de schade te beperken tot driemaal de factuur waarde. Het blijft aan de rechter of dit redelijk is. Deze bepaling kan dus onredelijk zijn. Heb je schade geleden door een on veilig product, dan hangt het van de hoogte van de schade af of je die op de fabrikant of verkoper moet verha len. Heb je meer dan 500 euro schade, dan moet je de fabrikant van het pro duct aansprakelijk stellen. Bij minder schade moet je bij de verkoper van het product zijn. ]e moet een overeenkomst kunnen opzeggen op dezelfde manier als je het abonnement of contract hebt af gesloten. Heb je je telefonisch aange meld bij de sportschool, dan moet je PROEFOPDESOM HANDIG de overeenkomst ook met één bel letje kunnen opzeggen. Uiteraard moet je je daarbij wel aan de opzeg termijnen houden. Kort gezegd is een abonnement elke maand opzeg baar, zodra de eerste vaste contracts termijn is verlopen. De opzegtermijn mag bovendien niet meer bedragen dan een maand. Deze bepaling is dus onredelijk. Voor een abonnement op een blad of tijdschrift is de wet iets soepeler: de leverancier mag het telkens met drie maanden verlengen. En ook de opzegtermijn mag - wanneer een tijdschrift minder dan één keer per maand verschijnt - maximaal drie maanden bedragen. Lange levertijden staan op de grijze lijst. In de algemene voorwaarden mogen geen onduidelijke of te lange levertijden staan. Maar dat wil niet zeggen dat je de koop meteen onge daan mag maken als de verkoper niet levert binnen de aangegeven tijd. Je moet het bedrijf eerst extra tijd geven om het product toch alsnog te kun nen leveren. Deze bepaling is dus redelijk. Maar hoe lang die extra tijd mag zijn, hangt af van het soort product en van de eerdere levertijd. Bij meubels bij voorbeeld is vier weken extra best re delijk. Bij de aankoop van kleding of boeken in een webshop is dat eerder een paar dagen. D, 1 In welk huwelijk is het nou wel altijd pais en vree? Natuurlijk kenden ze hun mindere momenten. Maar, zegt ze, ze waren best ge lukkig. Met elkaar, hun kinderen, hun huis, hun familie en vrienden, hun verre reizen. Het komt voor haar dan ook als een donderslag bij heldere hemel als hij wil scheiden. Het is een bekend verhaal: de sleur van een uitgeblust huwelijk, de jongere vrouw die hem het gevoel geeft dat hij weer leeft, en de verla ten, gekrenkte echtgenote ('ik heb hem potver dorie mijn beste jaren gegeven!). Met de nieuwe vriendin van haar man kan ze niet concurreren. Die is mooi, aantrek kelijk en nog aardig ook. Wat zij in hem ziet, is haar een raad sel. Maar hij is tot over zijn oren ver liefd en gedraagt zich volgens haar lachwekkend. „Hij verft zijn haar en luistert opeens naar klassieke muziek!" Ik begrijp haar frustratie en behoefte aan wraak wel. 't Is niet niks om in de steek te wor den gelaten. Toch wil ik graag dat ze zich over haar verongelijktheid heen zet. Daarom heb ik haar gevraagd op kantoor te komen. Hij heeft namelijk haar handtekening nodig om een nieuw liefdesnestje te kunnen bouwen. Au! Zonder haar krijgt ex met z'n vriendin de hypotheek niet rond Het Pantoffelheldartikel speelt hem parten. Die bepaling - artikel 1:88 uit het Burgerlijk Wetboek - is een relict uit oude tijden, bedoeld om echtelieden te beschermen tegen schulden die hun partner buiten hun medeweten maakt en waarvoor zij samen aansprakelijk zijn. In 2012 heeft de wetgever de wet aangepast, maar is het Pantoffelheldartikel vergeten. Volgens de vernieuwde wet is de gemeen schap van goederen opgeheven op het moment dat het verzoek tot echtscheiding bij de recht bank ligt. Voorheen was dat pas het geval als de echtscheiding was verwerkt in de Burgerlijke Stand. Dat kon maanden duren. Hoewel de ge meenschap van goederen is opgeheven - en zij dus nooit aansprakelijk kan worden gesteld voor schulden die hij daarna maakt - moet ze vanwege dat vermaledijde artikel nog wel toe stemming geven voor de hypotheek die hij sa men met zijn vriendin wil afsluiten. Als zij hem die toestemming onthoudt, komt de hypotheek niet rond en gaat de koop niet door. Dat levert hem een vette boete op. 'Nee' zeggen is het enige wapen waarmee ze hem nog kan raken. Dat laat ze zich niet zomaar uit handen slaan. Ik moet praten als Brugman om haar te over tuigen. Dat lukt uiteindelijk door een beroep te doen op haar redelijkheid en eigenbelang: als hij de verkoper schadevergoeding moet beta len, houdt hij misschien geen geld over om haar alimentatie te betalen. Uiteindelijk stemt ze in. Met tegenzin. Maar, bespeur ik, ook op gelucht. Zij kan ook verder met haar leven. Johan Nebbeling woensdag 22 juni 2016 GO 3 De aansprakelijkheid van de ondernemer is beperkt tot eenmaal de factuurwaarde. 4De consument moet de over eenkomst schriftelijk beëindi gen per aangetekende brief, ook als die elektronisch of telefo nisch is afgesloten. Hierboven de theo rie, maar hoe werkt het in praktijk? Deze week een voorbeeld voor het fictieve huishouden met al leenstaande moeder Alice (29) en haar drie zoontjes Michael (7), Levi (4) en Liam (2). Alice leeft van de bijstand. Ze heeft wat kleine schulden, onder meer bij een postor derbedrijf en credit cardmaat schappij. Alice koopt een tosti ijzer van 25 euro. De buitenkant van het apparaat wordt zo heet dat het een gat brandt in haar kunststof aanrecht- blad. De schade is 600 euro. De fabrikant van het tosti-ijzer is verant woordelijk voor de schade aan het aanrecht- blad. Uiter aard wil Alice ook een ander tosti-ijzer. Dat is de verantwoordelijk heid van de winkel waar ze het tosti-ijzer heeft gekocht.De ver koper kan het geld te ruggeven of het tosti ijzer laten repareren. Voor nadere informatie over algemene voorwaarden Consuwijzer: consuwijzer.nl/thema/algemene- voorwaarden Praktische informatie over wat er in algemene voorwaarden mag staan De Geschillencommissie degeschillencommissie.nl Handige website als je een ge schil met een ondernemer hebt over algemene voorwaarden Kamer van Koophandel kvk.nl/producten-bestellen/alge- mene-voorwaarden/ Bij de Kamer van Koophandel kun je algemene voorwaarden van bedrijven opvragen Burgerlijk Wetboek wetten.overheid.nl In boek 6, artikel 236 en 237 staan de zwarte en grijze voor waarden beschreven 5 De ondernemer mag afwijken van de op de website ver melde leveringstijd. Vragen? Heb je naar aanleiding van dit verhaal een vraag over jouw financiën? Mail naar irene.van.den.berg@persgroep.nl. Volgende week behandelt Irene van den Berg een selectie van de vragen en opmerkingen. Een waargebeurd voorval uit een notarispraktijk Bovenstaand verhaal is echt gebeurd. Vanwege beroepsgeheim zijn de namen van de betrokkenen niet vermeld. Reageren? johan.nebbeling@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 51