Kleine lettertjes Bedrijven mogen niet zomaar alles in hun algemene voorwaarden zetten. Weet jij wanneer de kleine lettertjes onredelijk zijn? Testje kennis met deze quiz. 6 lgemene voor waarden zijn vaak taaie kost om te lezen. Het zijn regels die gelden als je een product of dienst koopt. In de algemene voor waarden staan bijvoorbeeld de beta lingsvoorwaarden, de garantiebepa lingen en hoe het bedrijf klachten be handelt. Deze kleine lettertjes voorkomen dat je bij iedere winkel opnieuw moet steggelen over de betaalwijze of ga rantietermijn. Het nadeel is echter dat een ondernemer in de algemene voorwaarden vaak naar zichzelf toe redeneert en zich tegen van alles en nog wat wil indekken. Bedrijven zijn niet verplicht om al gemene voorwaarden te hebben. Maar heeft een ondernemer ze wel, dan moet hij zijn klanten erover in formeren. Algemene voorwaarden staan bijvoorbeeld vaak op de achter kant van een offerte of zijn te lezen via een link op de website. Ook mag een bedrijf niet zomaar alles in zijn algemene voorwaarden zetten. In de wet staan een zwarte en een grijze lijst met bepalingen. Op de zwarte lijst staan bepalingen die in Levertijd moet duidelijk zijn, maar het mag wat langer duren dan aangegeven ieder geval onredelijk zijn; op de grijze lijst staan bepalingen die dat kunnen zijn. Is een bepaling in strijd met de wet, dan mag die worden ver nietigd. Op de grijze lijst staan bepalingen die inhouden dat de ondernemer niet een product of dienst mag leveren dat wezenlijk van de toegezegde prestatie afwijkt. Dat mag alleen als in zijn algemene voorwaarden staat dat de consument een afwijkend product mag weigeren als hem dat niet bevalt. Deze bepa ling staat niet op de zwarte lijst om dat het uiteindelijk aan de rechter is om te bepalen of een product of dienst te veel verschilt van de af spraak. Maar levert het bedrijf bijvoor beeld ineens een blauwe in plaats van een bruine bank, dan heb je als consument alle recht om hem linea recta retour te sturen. Deze bepaling is dus onredelijk. VRAGEN REACTIES Tegemoetkoming Asielzoekers centrum Nieuwe buren woensdag 22 juni 2016 Bank met ander kleurtje? 44 Hieronder vijf algemene voorwaar den. Redelijk of onredelijk? IAIs het product niet meer in de gevraagde kleur leverbaar is, mag de ondernemer het in een andere kleur leveren. Financieel journalist Irene van den Berg gaat in op nijpende geldkwesties Irene van den Berg schreef vorige week over planschade. Hierbij een selectie uit de vragen en opmerkingen van lezers. Wieger Piek, jurist omgevings- recht, stelt dat verzoekers om planschade niet te optimistisch moeten zijn over hun kansen. „Ik wijs op recente ontwikkelingen die nadelig kunnen zijn voor men sen die een tegemoetkoming in planschade willen ontvangen. Het gaat om het maatschappelijk ri sico dat iedere burger behoort te dragen. Dat is het door u ge noemde eigen risico van minimaal 2 pro cent. Dat percen tage staat onder druk. De Raad van State heeft al uit gesproken in be paalde gevallen vier of zelfs zes procent acceptabel te vinden. Daardoor blijft van de planschadevergoeding vaak wei nig of niets over. Omdat mensen steeds dichter op elkaar wonen, het landschap an ders wordt ingericht en ook nieuwe functies hun plek moeten krijgen, ligt het in de lijn der ver wachting dat het niet zo blijft als het nu is. Ook al kon je dat bij de aankoop van je woning des tijds niet voorzien." Pieter Drubbel stelt dat een asiel zoekerscentrum niet tot waardevermindering van de woning leidt. „Uit wetenschappelijk onderzoek blijkt dat er geen enkel verband is tussen de komst van een asiel zoekerscentrum in de omgeving of straat en de waardedaling van een koophuis. Dit is al in de jaren 90 met de komst van de vluchte lingen uit voormalig Joegoslavië onderzocht." Alette Werner stelt dat proble men met buren niet altijd zijn op te lossen door planschade. „Als je nieuwe buren grote groepen mannen uit bijvoorbeeld Roeme nen, Polen en andere EU-landen zijn, heb je al snel overlast. Door auto's die de hele dag aan- en af rijden, wat ook parkeerproblemen geeft. En geluidsoverlast, de buren beginnen op verschillende tijden en allemaal maken ze ge bruik van de douche. Ook komen ze regelmatig laat in de avond of 's nachts thuis. In de weekenden is er vaak geluidsoverlast van de samenkomende bewoners en re laties. Hoe kun je je wapenen tegen deze omstandigheden? Het huis is eigendom van hun werkge ver." Irene: Commerciële kamerverhuur kan in strijd zijn met het bestem mingsplan. In dat geval kun je bij de gemeente bezwaar maken tegen de verhuur. Is het bestem mingsplan gewijzigd om verhuur mogelijk te maken, onderzoek dan de mogelijkheden voor plans chade. En anders kun je alleen de politie bellen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 50