Gaswinning op zee loopt terug Doodsoorzaak jong stel blijft geheim UzJfJ.fJJ EU 4 NI Marco Verhoef Amara Onwuka Ver buiten ons zicht is de Noord zee al jaren een belangrijke bron van Nederlands gas. Door de pro ductiebeperkingen in Groningen werd de zeebodem de laatste jaren zelfs steeds belangrijker: in 2015 kwam ruim 40 procent van het gas uit de zogeheten kleine vel den. Zodoende bleven de aardgas baten van de overheid nog enig zins op peil. De vraag is: hoe lang nog? Net als de olieprijs is de gasprijs zeer sterk gedaald. Daardoor wordt het voor bedrijven steeds minder aan trekkelijk om naar gas te boren op de Noordzee. Energie Beheer Nederland (EBN), dat namens de overheid participeert in die projecten, con stateert in een gisteren versche nen rapport dat vorig jaar ruim 60 procent minder velden aan de win bare reserves zijn toegevoegd dan in de jaren daarvoor. Voor 2016 re kent EBN op een nieuw laagtere cord. Dat heeft grote gevolgen voor de omvang van de gaswinning op de Noordzee. Vorig jaar lag die al 7 procent lager dan in 2014, maar op de langere termijn kunnen de ef fecten nog veel groter zijn. In het slechtste scenario, met aanhoudend lage prijzen, wordt er in 2030 nog maar 4 miljard kubie ke meter gewonnen, becijfert EBN. Om een idee te geven: vorig jaar leverde de Noordzee nog 22 miljard kuub. In het allergunstig ste geval is daar volgens EBN in 2030 12,5 miljard kuub van over. De gevolgen voor de staatskas la ten zich raden. De gasbaten heb ben als gevolg van 'Groningen' en de lagere energieprijzen al een enorme knauw gekregen. Werd de overheidsbegroting in 2013 nog met ruim 13 miljard euro gespekt, in 2015 was daar nog maar 6 mil jard van over. Hoe groot het effect van lagere winning op de Noordzee is, kan een woordvoerder van EBN niet zeggen. „Dat hangt af van bijvoor beeld de prijs en de winningskos- ten af. Daar zijn nu geen goede uit spraken over te doen." DEN HAAG De doodsoorzaak van het pasgetrouwde stel uit Voor burg, dat op huwelijksreis in de Dominicaanse Republiek over leed, is gisteren afgerond. Maar uit privacyoverwegingen wordt de doodsoorzaak niet bekendge maakt. Dat heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren bevestigd. Jeroen Veneme (31) en Michou de Graaf (28) maakten na hun hu welijk een droomreis langs witte stranden. Maar na een excursie naar het 'bounty-eiland' Saona ruim een week geleden werd het pasgetrouwde koppel doodziek. Te rug in het luxe resort Punta Cana moesten ze midden in de nacht worden overgebracht naar een pri- véziekenhuis. Daar overleden ze, eerst Michou, kort daarop haar man. De resultaten van de autopsie zijn meegedeeld aan de familie. De lichamen van de jonge Voor burgenaren zijn vrijgegeven voor repatriëring naar Nederland, meldt het ministerie van Buiten landse Zaken. 5 VRAGEN AAN Weerman Weerplaza Weervrouw RTL Nieuws 7 C^jv" r t --- 10 dagen Balatonmeer en Boedapest 10/12 dagen Kust van Dalmatië/ RR. Dalmatische kust 12 dagen Makarska Riviera en Dubrovnik 12 dagen Tirol en Istrië, Cerlos en Opatija 12 dagen Rondreis Klassiek Italië en Amalfikust Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! www.bolderman.nl woensdag 22 juni 2016 De aardgasbaten dreigen in re cordtempo op te drogen. Bedrij ven investeren amper nog in gas winning op de Noordzee. Dat kan Nederland heel veel geld kosten. Sander van Mersbergen Utrecht TT*V\- Eindelijk weer wat zonnestralen vandaag, hoe lang blijven ze? „Het is waarschijnlijk een 'one day fly. Als het mee zit blijft het donderdag ook nog zo, maar dan gaat het knetteren. Onweer dus." Een voorspelling voor de rest van de zomer? „Daar zeg ik niets over. Net zoals ik ook nooit ver van tevoren een witte kerst voorspel. Of een Elfste dentocht. De korte termijn verwachting is al moei lijk genoeg. Weermodellen zijn ver in de tijd zo ont zettend moeilijk te lezen dat niemand daar iets van snapt." Reageren mensen slecht weer wel eens op jou af? „Dat valt wel mee. Er verschijnt wel eens wat op so ciale media. Als ik de weersverwachting fout heb, bijvoorbeeld. Maar als ik een leuke das om heb, rea geren mensen daar ook op. Als je een bekend ge zicht heb, gebeurt dat blijkbaar. Daar heb ik geen last van." Denk je wel eens: laat ik het weer vandaag een tik je opleuken, anders is het zo zielig voor al die mensen? „Ik vertel altijd zo precies mogelijk wat ik weet, maar ik probeer wel de moed erin te houden. Ook al is het een hele week regen. Er komt altijd weer zonneschijn. Al zit op warmte ook weer niet iedereen te wachten. Eigenlijk doe je het nooit goed." Welk weer kondig je het liefst aan? „Een week lang zon en een graad of 25. Dat is niet te heet en dan kun je nog wat ondernemen." Eindelijk weer wat zonnestralen vandaag, hoe lang blijven ze? „Dit is Nederland, dus het wordt warm. Tropisch zelfs. Maar het wordt afgestraft met onweer. Voordeel: je hoeft de planten geen water te geven." Een voorspelling voor de rest van de zomer? „Daar waag ik mij absoluut niet aan. Als we een landklimaat hadden gehad, was het anders. Dat weer is vaak heel stabiel. Maar in een land aan zee ben je te afhankelijk van de windrichting." Vind je het frustrerend als het zo lang regent? „Nee. Ik weet dat ik er ook mensen blij mee maak. Musea bijvoorbeeld. Of boeren. Voor mijzelf is het ook heel fijn om op die dagen te werken. Ik heb het ook niet zo op regen en dan doe ik nog iets nuttigs." Reageren mensen slecht weer wel eens op jou af? „Vervelend zijn reacties nooit. Ze maken er wel eens grappen over. Zo van: het kan wel regenen maar als jij het weer presenteert, schijnt bij ons het zonnetje in huis." Denk je wel eens: laat ik het weer vandaag een tikje opleuken, anders is het zo zielig voor al die mensen? „Daar begin ik absoluut niet aan. Niemand wordt er blij van als de verwachting niet klopt. Ik probeer wel altijd lichtpuntjes te zien. In Neder land regent het maar 7 procent van de tijd, gemiddeld 1.40 uur per dag." ia a "A da IX H3 sa-JTC r* Q-"4 MMWl IffWtff, Vertrekdata: 11, 25 juli 8, 29 aug 12, 26 sept Vertrekdata: 11 juli22 aug 5,19 sept/3 okt Vertrekdata: 11, 25 juli 22 aug 5,19 sept 15,17 okt Vertrekdata: 11, 25 juli 8, 22 aug 5,19 sept Vertrekdata: 4,18 juli 15, 29 aug 12, 26 sept/10 okt Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Brochure en (0318)58 09 58 boekingen:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4