Met weinig geld toch veel plezier 44 ■- n 4 r V Voor u getest. De vierbrouwers in het testpanel zijn het snel eens: eigenlijk is het pils van alle grote merken gewoon goed. De verschillen zijn klein. Dan is het ook lastig in de blinde test het merk goed te raden. Toch is de winnaar best verrassend. Én goedkoop. Mijn geld en ik „Als klein meisje dacht ik dat mijn ouders alles konden kopen wat ze wilden. Toen ze op een dag vertelden dat ze spaarden voor een fiets werden mijn ogen geopend. Van het gezin waarin ik opgroeide, ben ik sindsdien degene die het meeste 'op zijn geld zit'." Voor het eerst in mijn leven heb ik laatst een nieuwe bank gekocht „Dat ligt een beetje aan mijn stem ming, maar over het algemeen wel. Er zijn weken waarin ik bijna niets uit geef, maar tijdens de zomermaanden geniet ik optimaal op terrasjes. Op schoolreisjes vroeger kreeg ik een paar gulden mee om een ijsje te ko pen. Mijn moeder verbaasde zich al tijd dat mijn zus zonder geld terug kwam en ik mijn geld in een potje stopte. Aard van het beestje, hè." „Jawel, sjaals. Als ik er één zie, móet ik hem bijna wel kopen. Soms pro beer ik mezelf te overtuigen dat ik niet nog een sjaal nodig heb, maar dat lukt slechts sporadisch." „Tijdens mijn studententijd kende ik periodes dat ik elk dubbeltje moest omdraaien en het kwam regelmatig voor dat ik als avondeten een goed koop blikje erwtjes opentrok. Die tijd is gelukkig voorbij, maar ik leerde dat je met weinig geld ook voldoende plezier kunt hebben." „Ik mag niet klagen. Het belangrijk ste is dat ik elke dag doe wat ik leuk vind en daar nog voor betaald krijg ook. Ondernemen geeft mij de crea tieve vrijheid mezelf verder te ont wikkelen. Veel projecten zijn gesub sidieerd en hebben een vooraf afge sproken budget. De totale inkomsten mogen nog stabieler, maar ieder jaar groeit Cinereus. Ik zoek de juiste ba lans tussen investeren en het bepalen van de maximale bestedingsruimte. Dat gaat soms mis. Probeer maar eens in te schatten hoeveel uur je werkt aan een creatief proces." „Voor mijn pensioen en voor mooie reizen. Mijn backpack-reis door Aus tralië acht jaar geleden was de waar devolste uitgave van mijn leven. Meestal werkte ik ergens vier tot zes weken en van dat geld reisde ik weer verder. Tijdens mijn verblijf van bijna een jaar heb ik ter plaatse onder meer baantjes gehad als fruitplukker, verkoper van digitale tv's en in de horeca. Alles bij elkaar gaf ik ruim 12.000 euro uit." „Voor het eerst in mijn leven heb ik een tijdje terug een nieuwe bank ge kocht. Daarvoor zat ik altijd op twee dehands banken. Voor anderen is een nieuwe bank misschien normaal, maar ik voel me de koning te rijk om dat deze meer dan 120 euro kostte." 1 uigelingenvoeding of bier? Over con trasten gesproken... PietKees Roeland stond eind jaren 80 voor een lastige keuze. Want als levensmiddelentechnoloog had hij een prima baan in de babyindustrie, maar zijn passie lag bij het brouwen van bier. Dat deed hij al in zijn vrije tijd, in de garage. Dan reed hij de auto naar buiten, om in alle rust te kun nen brouwen. PietKees (59) houdt echter niet van half werk. „Als je iets doet, moet je het goed doen. Ik heb in 1989 mijn baan opgezegd om full time met bier bezig te kunnen zijn." Hij kocht een oude boerderij achter een dijk langs de Maas en ging ver bouwen. De mestput werd brouwerij, de koeienstal het proeflokaal: Bier brouwerij Oijen was geboren. Zoon Fokke (27) heeft het bedrijf inmid dels overgenomen, maar Roeland senior kijkt op de achtergrond mee. Lastig Over de vraag of hij wilde meedoen aan een test van pils van enkele grote, Nederlandse brouwerijen en één Belgische brouwerij, moest PietKees even nadenken. „Omdat pils best lastig te testen is. De smaken liggen namelijk heel dicht bij elkaar. En dat is niet negatief bedoeld, integendeel: het is voor mij een teken dat alle grote Nederlandse brouwerijen gewoon goede pils maken. Dat punt wil ik echt maken. Maar goed, laten we het doen. Misschien komen we voor verrassingen te staan." Om misverstanden te voorkomen: dit is een pilstest, geen biertest. Pils is een biersoort. De speciaalbieren zijn in opkomst, maar de grote massa drinkt nog steeds pils. Pils, ook wel pilsener genoemd, werd voor het eerste gebrouwen in het Tsjechische stadje Pilsen (Plzen), vandaar de ONSPANEL W woensdag 22 juni 2016 PZ' Elke week vraagt de redactie een streekgenoot het hemd van het lijf over financiële kwesties. Deze week de 35-jarige Corine Haak uit Middelburg. Ze is oprichter van Creatief Vormingsburo Cinereus en bedenkster van het Bankstel Theater. Hans Puik Hoe zag je financiële opvoeding eruit? —Corine Haak Een groot voorstander van sparen? Heb je geen enkele financiële verleiding? Wat was je belangrijkste financiële les? In hoeverre ben je tevreden met je huidige inkomsten? Waarvoor leg je bewust geld apart? Wat was je laatste financiële uitspatting? 4 Corine Haak leerde in haar stu dietijd elk dubbeltje om te keren. FOTO PERCY'S 'jij-.V-* .-iV"11 'V'.-'iv jii' Verkeerde naam In de aflevering van vorige week is per abuis bij de foto en het citaat de naam Bram de Jonge vermeld in plaats van Marinus Schroevers, algemeen directeur bij ZLM Verzekeringen. Hij volgde Bram de Jonge in januari op bij ZLM. Doe nog maar een koude klets Jeroen Kreule Frans van den Donk (58) Eigenaar van Docqmans Brouwerij in Tiel, opgericht in 2011. Docqmans brouwt speciaalbieren, maar ook pils. Levert aan de horeca. PietKees Roeland (59) Levensmidde lentechnoloog, startte in 1989 Bierbrouwerij Oijen. Drinkt nooit in zijn eentje. „Ik móet er iemand bij hebben." Fokke Roeland (27) Zoon van PietKees. Eigenaar van Bierbrouwerij Oijen. De brouwerij is uitgebreid met een restaurant, dat zeven dagen per week open is. Henry Thissen (62) Eigenaar van Thissen's Brouwerij in Lith. Brouwt vol gens oud recept en richt zich op genieters van spe- ciaalbier. Vrijdag avond is pilstijd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 48