BUITEN Groentjes ZEELAND 11 Het is bekend: bij Hoek ligt 't Perdies (Paradijs). De naam van de buurtschap is bijzonder, de weg ernaartoe ook. De weg naar 't Paradijs is verbazingwekkend een voudig. Vanaf de kerk in Hoek rechtdoor over de Noord- dijk, aan het einde rechtsaf en je bent er. Ga daarna nog twee keer naar rechts en je komt weer bij de kerk uit. Zo simpel is het. Dit is het Rondje Paradijs, een bekende wandeling voor ieder een uit Hoek. Ik ben hier geboren en opgegroeid, maar al bijna een kwart eeuw weg. Onderweg naar het dorp was ik een beetje ner veus; zou alles nog hetzelfde zijn? De molen staat er gelukkig nog bij als altijd. De kerk wordt ook weer de oude. En de Noorddijk is zoals ik me de Noorddijk altijd heb herinnerd: omzoomd door hoge bomen. Ze werpen hun schaduw over de smalle weg. Een fazant steekt over en laat vanuit de veilige beschutting van klapro zen en brandnetels van zich ho ren. Links kun je eindeloos ver over het vlakke land kijken; miniatuur autootjes razen over de N6t. Rechts zie je de Voorste Kreek, in de volksmond de Kreek. Een aal scholver spreidt zijn vleugels uit. Op de achtergrond de fabrieken van Dow. In de berm staat een bankje met uitzicht op de Kreek. Al thans, met uitzicht op een boom. Daar moet je omheen kijken om de Kreek te kunnen zien. Maar het is een mooi bankje op een mooie plek. Een ouder echtpaar op de fiets knijpt in de remmen. „Koffie?", vraagt de man, witte pet op het hoofd. Zijn vrouw knikt en kijkt om de boom heen naar de Kreek. Als de bomenrijen dunner wor den, komt de Braakmandijk in zicht. Ik merk dat ik mijn pas ver snel. Rechtsaf is het via de Loven- weg nog een vloek en een zucht naar 't Paradijs, maar ik stop hier, aan het einde van de Noorddijk. Dit is een magische plek uit mijn jeugd: Willempje de Visser. Toen we een jaar of tien waren, fietsten we hier in de zomer vaak naartoe. Je kon er op de dijk zit ten en naar de Braakman kijken. Sommigen zwommen er. Je moest geen entree betaJen, zoals in het vakantiepark verderop. Een smal paadje leidt naar bo ven. Op de dijk staan twee hek ken. 'Opengesteld voor wande laars. Betreden op eigen risico', A De wandeling Tussen de tarwe- en vlasvelden ligt de buurtschap Paradijs er vredig bij staat er op een bord. Maar ze zijn allebei dicht, met grote sloten af gesloten. Het pas gemaaide gras ligt plat op de dijk. Een tijdlang kijk ik uit over de Braakman. Links het recreatiegebied, aan de overkant het bos, rechts indus trie. Een speedboot sleept een wa terskiër voort. Watervogels kwet teren. Via een verborgen trapje in het gras kom ik op de Lovenweg. On derweg bedenk ik me dat ik me al bijna mijn hele leven afvraag waarom deze plek eigenlijk Wil lempje de Visser heet. 's Avonds vraag ik het mijn vader. „Daar woonde ooit een man die Wil lem de Visser heette", antwoordt hij. Zo simpel is het. Tussen de tarwe- en vlasvelden ligt de buurtschap Paradijs er vre dig bij. Bij minicamping 't Sluisje wappert de Hoekse vlag. Paarden grazen in de wei. Je bent er voor bij voordat je het weet. De weg uit 't Paradijs buigt af. Aan de andere kant van de dijk ligt het industrieterrein, maar dat merk je pas als je tegenover de rood-witte slagboom staat die de weg naar Dow verspert. Ik sla daarom maar rechtsaf, de Loven- polderstraat in. Nóg een keer naar rechts en ik ben thuis. NATUURJOURNAAL Vogels worden, als het om hun nageslacht gaat, opge deeld in twee categorieën, namelijk de nestblijvers en de nestvlieders. De laatstgenoemden verlaten het nest vrijwel meteen nadat ze geboren zijn, en zijn dan tamelijk zelfredzaam. Maar ze zijn natuurlijk wel kwetsbaar, want hoewel ze vaak snel kunnen lopen en zwemmen; vliegen kunnen ze niet. En juist vliegen is voor vo gels toch de belangrijkste vaardig heid om aan vijanden te ontko men. Nestblijvers worden naakt en blind geboren en meestal verblij ven ze wekenlang in het nest, voordat ze voor het eerst de wijde wereld ingaan. Het vliegen is onbe holpen en misschien is fladderen voor die net uitvliegende jongen een beter woord. Ze weten ook nog niet welke gevaren er alle maal op de loer liggen en daar door vallen veel van die net uitge vlogen jonkies ten prooi aan kat ten, kraaien, eksters en andere na tuurlijke vijanden. Soms sneuve len jonge nestblijvers al terwijl ze nog in het veilig gewaande nest verblijven. Zo verscheen afgelo pen week een prachtig you-tube filmpje van een nestholte van een groene specht waar de vier bijna volwassen jongen stuk voor stuk uit het nest gesleept werden door een hermelijntje. Ontdekt door hun hongerige kreten die tot ver in de omtrek te horen zijn. De groene spechten in onze buurt hebben het er beter af ge bracht. Ze vliegen een beetje onbe holpen rond in de tuin en in de ie pen langs de weg. Het grootste ge vaar voor deze dieren is waar schijnlijk het passerende snelver keer, want jonge groene spechten worden heel vaak dood gereden. Iets om de komende weken mee te rekenen: een beetje gas terug op de polderwegen spaart een hoop levens van jonge vogels. Bo vendien is het ook nog eens goed voor het milieu en voor de porte monnee... woensdag 22 juni 2016 De weg naar 't Paradijs Sven Remijnsen Een wekelijkse wandeling door Zeeland. Vandaag lopen we door Hoek Een tweewekelijkse rubriek over natuur in Zeeland. Chiel Jacobusse Groene specht. Tips voor een mooie, korte wandeling? Mail ze naar redactie@pzc.nl o.v.v. wandeling. Braakmankreek Paradijs Willempje de Visser Achterste Kreek Lovenpolderstraat Noorddijk Het bankje op de Noorddijk langs de Kreek. Voorste Kreek Noordstraat Molendijk Willempje AFSTAND: 8 KILOMETER ferneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 39