Zeelandjazz heeft tijd nodig Is advies Balkenende voor Zeeland nu al achterhaald? Nü in de winkel! Kortingsbon 8 ZE Echtpaar uit Middelburg verzamelt 'opsporin! 'Vergeet' je iets te betalen, dan kun je jezelf tegenkomen op Facebook. Steeds meer ondernemers plaatsen camerabeelden online. Analyse Op 9 juni opende het nieuwe festi val Zeelandjazz - ontstaan uit een fusie van Schelde- jazz in Terneuzen en het International Jazz Festival in Middelburg - in het Schelde- theater met het programma Opera meets jazz, een samenwerking van pianist Mike del Ferro met so praan Claron McFadden en musici van het Metropole Orkest. Dat pro gramma was slechts één keer eer der te zien, in een iets grotere be zetting, in de grote zaal van het Concertgebouw in Amsterdam. De grote zaal van het Concertge bouw zat vol met betalende bezoe kers, het Scheldetheater was rede lijk gevuld, maar voornamelijk met sponsoren en genodigden. Zie daar het verschil. Het festival Scheldejazz kampte met teruglopende bezoekcijfers. Een fusie met het Middelburgse festival lag voor de hand. Toch is het aantal betalende bezoekers op beide locaties verder gedaald. In Terneuzen werden de gratis street- parades en de terrasconcerten goed bezocht, maar bij de betaal de concerten in Porgy Bess viel de aanloop tegen. Ook in Middelburg hield het - op zijn zachtst gezegd - niet over. Op het Abdijplein speelden de jazzlegendes Archie Shepp en Lee Konitz voor ongeveer tweehon derd mensen. Op de zaterdaga vond speelde wellicht nog mee dat het bijna winters guur was, maar zondagavond was het aange naam. De gratis concerten van de Zeeuwse Swinging Affair Band en het door fameuze Zeeuwse muzi kanten geleide Zeelandjazz Festi val Orkest werden beter bezocht dan die van hippe bands als Nord- mann en Taxi Wars (de jazzgroep van Deus-zanger Tom Barman). Te veel muziekliefhebbers heb ben de afgelopen weken zeer bij zondere concerten laten lopen. Dat moet veranderen, anders kun nen die unieke concerten niet meer in Zeeland worden georgani seerd. Aan het weer kan het niet echt hebben gelegen, daarvoor wa ren de artiesten te bijzonder. Mis schien is het een kwestie van ima go. Volgens velen is jazz suf. Maar net als bij het uiterst succesvolle North Sea Jazzfestival is het pro gramma gevarieerd. Tom Barman is een populaire popster. Vorig jaar trad Typhoon op tijdens het Middelburgse festival. Hij trok wel veel publiek. Hoewel hij niet misstond in de programmering, kun je hem niet uniek noemen. Hij treedt overal in Nederland op, ook in Zeeland. Het jazzfestival in Den Bosch (Duketown) trekt jaarlijks duizen den bezoekers, maar daar zijn alle concerten gratis. Dat is ook een op tie, maar dan moeten overheid en bedrijfsleven met flink wat subsi die over de brug komen. Hoe dan ook moet Zeelandjazz tijd krijgen om zijn naam te vestigen. De eer ste jaren organiseerde het Zeeland Nazomer Festival op het Abdij plein ook de prachtigste concer ten - vaak gratis - voor een handje vol publiek. Nu is het paradepaard je van de provincie, dat bij menige Zeeuw en toerist al maanden van tevoren in de agenda staat. Met be tere promotie kan dat Zeelandjazz ook gebeuren. Vergeet je iets te betalen bij een bedrijf in Zeeland, dan loop je kans dat je wordt ont maskerd op Facebook. Bedrij ven plaatsen steeds vaker came rabeelden van dieven online. Mark en Jolanda de Nooijer uit Middelburg verzamelen die 'op sporingsberichten' op de Face bookpagina die ze vorige week live hebben gezet: 'Vergeten te betalen? Zeeland'. De politie is er niet blij mee. Sinds de start vorige week maandag heeft de pagina ruim 8oo leden verzameld. Het gaat zo hard met de berichten dat het echtpaar uitbreiding zoekt. Voor elke regio in Zeeland moet een beheerder komen die de berichten van bedrijven doorplaatst. Het opsporen van dieven via in ternet wint snel aan populariteit: steeds meer beelden van inbre kers en winkeldieven verschijnen online. Gebruikers van Facebook delen ze volop, in de hoop dat de dieven worden gepakt. Wel is de laatste weken een verschuiving zichtbaar: bedrijven waarschuwen de dieven eerst dat er beelden onli ne komen als ze zich niet melden. Die aanpak werpt zijn vruchten af. Eigenaar Jan Verduin van het Het ging om iemand die meerdere keren 'vergat te betalen'. Daar word je moedeloos van gloednieuwe strandpaviljoen De Zeebries uit Koudekerke kreeg vo rige week contact met drie inbre kers (tieners) die er de vooraf gaande zaterdag hadden ingebro ken. En een duo dat een boorma chine bij de Bouwmarkt Multima- te Tholen stal, betaalde vorige week donderdag alsnog. GroenRijk Middelburg plaatste afgelopen week eveneens een on herkenbare foto van een persoon en vroeg hem contact op te ne men. Toen dat geen reactie ople verde plaatste het bedrijf twee fo to's waarop de man wel te her kennen was. Bedrijfsmanager Michiel Bleijenbergh zegt dat GroenRijk Middelburg geen ei gen rechter wil spelen, maar dat het een actie uit pure machteloos heid was. Bleijenbergh: „Het ging om ie mand die meerdere keren 'vergat te betalen'. Daar word je moede loos van. Er zit een weeffout in ons rechtssysteem dat bepaalt hoe zwaar of licht zo iemand ge straft wordt. Dat geeft een gevoel van onrechtvaardigheid. Als je dan ziet dat het bericht op Face book erg veel gedeeld wordt, geeft dat je het gevoel dat je wilt: 'Dit is niet normaal wat er ge beurt'." Maar is het plaatsen van beel den van dieven toegestaan? „Het blijkt juridisch geen eenvoudige kwestie", zegt hoogleraar Inter netrecht Arno Lodder van de Vrije Universiteit Amsterdam. „Formeel gezien is het vaak on rechtmatig, maar de rechters in Nederland bekijken ook de om standigheden waarin het ge beurt." ICT-jurist Arnoud Engelfriet beaamt dat. „Het is juridisch een grijs gebied, er zijn geen harde re gels voor. De rechter bekijkt al tijd of er een dringende nood zaak is om iemands privacy te schenden. Het is een afweging tussen het belang van het bedrijf Zijn er twee pijlers verdwenen onder het advies van de commis sie Balkenende, nu minister Kamp de kerncentrale niet wil hel pen en de TU Eindhoven niks ziet in een bètacollege? Nee, denkt ge deputeerde Jo-Annes de Bat. „Het is geen gelopen race." Nog geen drie weken geleden bracht de Commissie Structuur versterking en Werkgelegenheid Zeeland haar advies uit. Als een voorwaarde om de Zeeuwse eco nomie te versterken, noemde voorzitter Jan Peter Balkenende dat het Rijk mee moet helpen een oplossing te vinden voor de kern centrale. Die gaat de draagkracht van Delta en de provincie te bo ven. Verder adviseerde hij in te zetten op een bètacollege, een tweede university college, gericht op techniek. De commissie zag dat als het kansrijkste onderdeel van het ambitieuze onderwijs plan Campus Zeeland. Inmiddels heeft minister Henk Kamp (Economische Zaken) laten weten dat hij het niet nodig vindt dat het Rijk garant staat voor een lening om de kerncentrale er bo venop te helpen. Nationalisatie is ook niet aan de orde. Dat dreigt de provincie en de Zeeuwse ge meenten geld te kosten, want mis schien moet nu het lucratieve net werkbedrijf Enduris worden ver kocht om de toekomst van de cen trale te verzekeren. Maandag liet de Technische Uni versiteit Eindhoven weten niks te zien in een bètacollege, terwijl de initiatiefnemers juist het idee had den dat deze onderwijsinstelling hun belangrijkste partner is. Is dat het failliet van het advies Balkenende? „De kerncentrale is een probleem en als we niks doen blijft het een probleem", reageert gedeputeerde Jo-Annes de Bat. „Balkenende heeft geconstateerd dat de kerncentrale een verant woordelijkheid is van het Rijk. Zo denken wij er ook over en de Tweede Kamer ook. Dat is dus nog geen gelopen race." Dat geldt volgens De Bat ook voor het bètacollege. „We zijn nog in gesprek met de TU Eindho ven. We zien wel of we wel of niet gaan samenwerken. Het is niet de enige technische universi teit waarmee dat kan. Het is een grote kans voor Zeeland. Markton derzoek heeft dat ook uitgewe zen." Of bestel op pzc.nl/findingdory Finding Dory Doeboek woensdag 22 juni 2016 Artistiek was de eerste editie van ZeelandJazz geslaagd, maar het publiek bleef weg. Wat te doen? Ernst Jan Rozendaal Facebookpagina 01 Bas Bareman Vlissingen Michiel Bleijenbergh, Groen Rijk Jan Verduin van Strandpaviljoen De Zeebries dreigde op Face book beelden van een inbraak online te zetten, foto dirk jan gjeltema Ernst Jan Rozendaal Middelburg 64 2/k. ïtvc4ce^<>! Lever deze bon in en ontvang 1,- korting bij o.a.: AKO, Attent, Blz., Bruna, Libris, Plantage, PLUS, Primera, The Read Shop, Spar en Vivant. Geldig t/m 6 augustus 2016. OP=OP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 36