Restauratie 'Nachtwacht van Middelburg' is live te zien Geen werkstraf voor kinderporno K 4 ZEELAND Tracé langs A58 bij dorp Wethouder Evert Damen vindt een nieuwe hoogspanningsleiding bij Schore onacceptabel. Wat de Nachtwacht is voor Amsterdam, is het schilderij van de Confrérie van Sint Sebastiaan voor Middelburg. Het schuttersstuk uit 1650 van Jonson van Ceulen wordt nu gerestau reerd - en iedereen kan meekij ken. Hoewel technisch zeer goed ge schilderd, kan het werk niet tip pen aan dat van Rembrandt. „Maar Van Ceulen was wel een heel goede schilder. Zijn werk hangt in het Tate Museum in Lon den", vertelt Marjan de Visser, die de restauratie van het schilderij uitvoert. „Dit werk is een olieverfschilde rij op doek. De portretten, de ge zichten, zijn heel fijn geschilderd. Je ziet de haartjes van de wim pers. De kleding en de doeken zijn veel grover geschilderd. Dat zie je ook aan de plooivorming. Het is wel een wat braaf schilde rij. De mannen zijn sober geschil derd en de opstelling is strak." Het schuttersstuk toont de Con frérie van Sint Sebastiaan in 1650, het hoogtepunt van de Gouden Eeuw. Het schuttersgilde bestaat nog steeds en is ook nog steeds ei genaar van het schilderij. Dat hangt in het stadhuis van Middel burg, in de Burgerzaal. Voor de res tauratie is het naar beneden ge haald. In de hal van het stadhuis wordt het in oude glorie hersteld. De restauratie is van groot be- lang, want dit werk is het enige schuttersstuk dat bewaard is geble ven. De andere zijn verloren ge gaan bij de brand die ontstond na het bombardement op Middel burg in mei 1940. De meeste schil derijen lagen in het depot naast het stadhuis en gingen in vlam men op. De Confrérie van Sint Sebasti aan laat 'de Nachtwacht van Mid delburg' nu door restauratie-ate lier Marjan de Visser uit Den Haag restaureren. Dat werk duurt twee maanden. „Het is niet alleen ouder geworden, het was ook vies. We hebben het al schoongemaakt en de watten waren helemaal bruin. Er zat een laag nicotine op. Het heeft nu al meer glans", ver telt Marjan de Visser. „Er zitten ook scheuren in die ooit zijn be handeld met plamuur. De over schildering halen we eraf en al leen waar de verflaag is bescha digd, gaan we die vullen en retou cheren. De restauratie-ethiek is om het origineel zo veel mogelijk te behouden." De restauratie vindt plaats in de hal van het stadhuis aan de Markt in Middelburg. Iedereen kan tot en met 30 juli een kijkje komen nemen. Dat kan van dinsdag tot en met zaterdag, van 11.00 tot 17.00 uur. Entree is gratis. Een nieuwe 38okV-leiding ten zuiden van de A58 is wat betreft de Kapelse wethouder Evert Da- men onacceptabel. Damen meldt dat in een reac tie op eerdere krantenberichten. Daarin kwam naar voren dat de inwoners van Schore zich grote zorgen maken over de nieuwe hoogspanningsleiding. Zij zijn bang dat de leiding te dicht bij hun dorp komt. Die zorgen zijn volgens de Kapelse wethouder dus niet nodig. „Ik heb vooraf al bij de bespre kingen over het rapport van DCi- sion aangegeven dat een wijzi ging van het tracé, waarbij de nieuwe lijn wordt gesitueerd ten zuiden van de A58, voor mij niet acceptabel is, gezien de directe nabijheid van de kern Schore", meldt Damen in een nieuws brief. De gemeente Kapelle heeft over de nieuwe 38okV-lijn, net als de provincie en de gemeente Reimerswaal, een zienswijze in gediend tegen het ontwerp In passingsplan. Daarin roept het minister Henk Kamp op om in overleg te treden met de betrok ken colleges om de alternatieven die in het onderzoek van D Ci sion zijn genoemd te bespreken. Volgens Damen heeft de minis ter die oproep zeer serieus opge pakt. Op ambtelijk provinciaal ni veau vinden er al gesprekken plaats met het ministerie, het bu reau DCision en Tennet om de al ternatieven door te nemen. „Ik krijg daar bemoedigende signa len van door, die erop duiden dat een tracé-aanpassing waar schijnlijk tot de mogelijkheden behoort", aldus Damen. Aanpassing van het tracé hoort waarschijnlijk tot de mogelijkheden MIDDELBURG Opnieuw geluk voor een inwoner van Noord-Be veland. De Middelburgse recht bank veroordeelde de 73-jarige J. R. voor het bezit van kinder porno tot een voorwaardelijke celstraf van vier maanden. Ook moet hij een bedrag van 500 eu ro storten op de bankrekening van Defence for Children. Twee weken geleden eiste de officier van justitie nog een werkstraf van 180 uur en een voorwaardelijke celstraf van vier maanden. Toen kwam ook al aan het licht dat de man geluk had, omdat in 2015 op Schiphol was ontdekt dat er kinderporno op zijn laptop stond. Hij kwam te rug van een verblijf in Thailand. De officier van justitie wees hem erop dat hij bofte omdat hij zo goed als zeker een hele flinke straf zou hebben gekregen als in het Aziatische land ontdekt was dat hij kinderporno bezat. R. woont een groot deel van het jaar in Thailand en tijdens de rechtszaak liet zijn advocaat al weten dat ze bezwaar had tegen het opleggen van een werkstraf. Ze vond het niet erg praktisch om iemand die vooral in Thai land woont, te bestraffen met een werkstraf. De rechtbank legt een lichtere straf op omdat het bezit van kin derporno wel is bewezen, maar niet dat hij er een gewoonte van maakte kinderporno te downloa den. De man zei tijdens de rechts zaak dat die kinderporno onbe doeld was binnengehaald op de momenten dat hij op zoek was naar 'gewone' porno. 'ureaus Portugal - Azoren Htl. Vale do Navio**** Klantbeoordeling: 7,9 8 dagen, logies/ontbijt Fp Vertrek 29 augustus 2016 Per persoon v.a. woensdag 22 juni 2016 Maurits Sep Middelburg Morgane Noly (links), Johanne Jusselme (midden, zittend) en Mar jan de Visser werken aan de restauratie van het schilderij. FOTO RUBEN OREEL 'Zorgen om 380kV-lijn onnodig' Kapelle Evert Damen genoemde prijzen zijn vartafpi(jzajjpi 2 personen met de ve*rekperiode au 2016. De prijzen zijr^^L vlwcht Etojic

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 32