Juf Agathe is cool, maar doorsnee Beschaafd protest tegen azc Hulp voor steenuil 3 DE MANNEN OP SCHOOL? Wie staat er voor de klas in Zeeland? Agathe Vermeulen lacht. 'Ben ik echt zo gemiddeld?', vraagt de lera res van christelijke basisschool De Hoeksteen in Wemeldinge. Inder daad, ze is 44, vrouw én werkt part time: het typische profiel van de ba sisschoolleerkracht in Zeeland. Maar de leerlingen uit groep 8 vin den hun lerares verre van doorsnee. „Soms zeggen ze: je bent zo'n coole juf! Dat maakt m'n dag goed. Na tuurlijk ben ik ook streng, maar als kinderen zo reageren, is dat heel gaaf." Vermeulen staat pas vier jaar voor de klas. Ze werkte jarenlang als rönt- genlaborante, maar toen haar kinde ren naar de basisschool gingen, dacht ze: dit wil ik ook. „Ik was als ouder heel actief op school, zat bij voorbeeld in de activiteitencommis sie. Eén van de leerkrachten dacht op een gegeven moment dat ik ook juf was. Ze zei tegen me: waarom ga je er niet voor? Toen ben ik aan de pabo begonnen." Hoe geweldig ze haar baan ook vindt, Agathe wil op dit moment niet fulltime werken. „Ik moet ook mijn rol als moeder vervullen. Maar ik sluit niet uit dat ik in de toekomst meer ga werken." Op De Hoeksteen werken alleen Ik sta er nooit zo bij stil dat we met alleen maar dames zijn, maar meer mannen is wel beter maar vrouwelijke leerkrachten, op de man nelijke directeur na. „Ik sta er nooit zo bij stil dat we alleen met dames zijn, maar het zou beter zijn als er ook mannen in het team zouden zitten. Die reageren toch anders, en tijdens de lunchpauze komen er andere onderwerpen aan bod." En voor de kinderen? „Voor de lessen maakt het niet veel uit wie er voor de klas staat." Ze wijst naar de houten figuren. „We doen ook stoerdere dingen met ze. Ik merk dat jongens vaker hun energie kwijt moeten, maar dat geldt ook voor sommige meiden. Daarom combineer ik bewegen en leren vaak. Juist de jongens vinden dat erg fijn. Tijdens de rekenles laat ik de leer lingen soms op de plaats marcheren. Daar na zijn ze supergeconcentreerd." Vanaf een uur of zeven 's avonds verzamelen de eerste tegenstan ders van het azc zich bij het dorpshuis in 's-Gravenpolder. Te gen acht uur staat er ongeveer tweehonderd man te wachten ter wijl binnen de rondetafelgesprek ken plaatsvinden. Daar krijgen burgemeester en wethouders het zwaar voor hun kiezen. De meest gehoorde bezwaren gaan over de identiteit van het dorp, het aantal vluchtelingen, de locatie en de manier waarop het college de be sluiten heeft genomen. „Het is prima dat er een paar ko men, maar niet zoveel", zegt bui ten de ene bezwaarmaker tegen de andere. „Ik dacht dat ze alleen in Den Haag achterkamertjespoli tiek hadden, maar hier kunnen ze er ook wat van", meldt een an der. Veel van de bezwaarmakers willen niet met naam genoemd worden. Het echtpaar Dempsey uit Nisse vormt één van de uit zonderingen. „Als we twee stap pen doen zijn we in 's-Gravenpol- der hoor", leggen ze hun aanwe zigheid uit. Het stel staat met een bord in handen dat niks aan dui delijkheid te wensen overlaat: „300-500, veel te veel." Het echtpaar woont een paar honderd meter van de locatie waar het azc komt. „En we heb ben dat vrijdag pas gehoord. Dat ledereen mag meepraten, maar we gaan het besluit niet terugdraaien vinden we ongelofelijk onbe schoft. De rechten van de burgers worden met voeten getreden. We hebben niet eens tijd gehad om ons voor de gesprekken van van daag aan te melden." Die gesprekken worden tegelij kertijd in het dorpshuis gevoerd. Om kwart voor negen komt de laatste gespreksploeg naar buiten. Even daarna gevolgd door burge meester Gelok van Borsele. Die krijgt onder luid gejoel de petitie uitgereikt die meer dan duizend keer is ondertekend. Toch houdt de burgemeester voet bij stuk: „Iedereen mag mee praten en daar gaan we stevig in investeren, maar we gaan het be sluit niet terugdraaien." MIDDELBURG De steenuil is vrij wel verdwenen uit de Kanaalzone in Zeeuws-Vlaanderen. De Stich ting Landschapsbeheer Zeeland gaat daarom zes steenuilbiotopen herstellen. Dat kan onder meer uit de aanplant van knotwilgen en hoogstamfruitbomen, het snoeien van een monumentale boom en de aanleg van poelen. Daarmee is het project niet alleen gunstig voor steenuilen, maar draagt het ook bij aan de landschappelijke verfraaiing. Aan het project, dat wordt uitgevoerd samen met vrij willigers van de Steltkluut, 't Duumpje, Stone en de Uilenwerk groep Zeeland, draagt de provin cie 20.000 euro bij. woensdag 22 juni 2016 De gemiddelde leerkracht op een Zeeuwse basisschool is vrouw, 44 jaar oud en werkt 28 uur per week. t Het aantal mannen dat voor de klas staat, is de afgelopen vijf jaar verder gedaald. In 2011 was 15 procent van de basis schoolleerkrachten man, dit schooljaar is dat 13 procent, (bron: DUO) Tweederde van de Zeeuwse basisschool directeuren is een man. Landelijk is de man-vrouw verdeling onder basis schooldirecteuren fifty-fifty. De gemiddelde leeftijd van Zeeuwse leerkracht en is sinds 2011 gestegen van 42,7 naar 44,2 jaar. Ze zijn daarmee ongeveer even oud als leerkrachten in de rest van het land. Cornelleke Blok Wemeldinge —Agathe Vermeulen Leerkracht Agathe Vermeulen doet als vrouw soms ook stoere dingen met haar leerlingen, foto marcelle davidse Het protest tegen de komst van een azc naar 's-Gravenpolder is gisteravond zonder incidenten verlopen. Op een paar verwen singen na in de richting van bur gemeester Jaap Gelok verliep de actie bij dorpshuis Ons Dorpsleven rustig. Willem Adriaansens 's-Gravenpolder Burgemeester Jan Gelok

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 31