Is de Zeeuwse mossel Zeeuws? B en W scheidt privé en politiek strenger Kerncentrale weer in bedrijf na stop 2 ZEELAND BASISONDERWIJS WAAR ZIJN Chef Veel leerkrachten op de basisschool zijn vrouw. Mannen zijn er bijna niet te vinden. Maar is dat erg? Commentaar Is de Zeeuwse mossel Zeeuws? Vaak wel, maar niet altijd. Nu, aan de vooravond van het seizoen, kun je hier en daar al prima mosse len eten uit de bodemcultuur. Van de Duitse Wadden weltever staan. Daar kunnen de diertjes soms wat eerder worden opgevist. Als ze rechtstreeks de handel in gaan, zijn het geen Zeeuwse mosse len. Als ze hier eerst even in de Oosterschelde liggen, krijgen ze wel dat stempel. Terecht? Die vraag is niet erg interessant. De Zeeuwse mossel is een vlag op een eeuwenoude schelpdiercul tuur. Het is meer een verzamelnaam dan een keurmerk. Onder die vlag levert de mosselsector een min of meer constante kwaliteit af. Min of meer, want het blijft een natuurproduct. Dit gegeven bepaalt mede de charme van het eten van schaal- en schelpdieren. Binnenkort begint het seizoen pas echt. Op aangeven van de han del. Zo gaat dat al jaren. Het is het sein om zwaar in te zetten op de verkoop. Dat levert gegarandeerd succes op. Steeds opnieuw. Het Kenniscentrum Kusttoerisme heeft onderzoek gedaan naar de 'doorsnee-recreant' in Zeeland. De uitgaven van de Nederlander, de Duitser, de Belg en de Zeeuw verschillen flink. Dat varieert ruwweg van een paar tientjes tot ruim honderd euro per persoon per dag. Mosselen zijn niet goedkoop, maar de meeste mensen kunnen zich wel een maaltje veroorloven. Dat is het mooie van dit voedsel. Fijnslijpers mogen zeuren over de authenticiteit van de Zeeuwse mossel. Zij kunnen ook volhouden dat het mosselseizoen niet zo dui delijk is afgebakend als de sector suggereert. Maar al die kanttekenin gen zullen Zeeuwen, hun gasten en de vele afnemers in het buiten land niet tegenhouden. Zij zullen ook dit jaar weer massaal van de zeevruchten genieten. Zo zetten ze een mooie traditie voort. Fijnslijpers mogen zeuren over de authenticiteit van de Zeeuwse mossel De collegeleden hebben gisteren dat voornemen kenbaar gemaakt naar aanleiding van een advies van de Klachtencommissie van de gemeente, aldus burgemeester Rob van der Zwaag. Die commissie oordeelde dat de wethouders René Molenaar (CDA) en Jaap Melse (SGP) in de fout waren gegaan door als privé- persoon in gesprek te gaan met mi- nicampinghouder Jan de Korte over een geschil dat hij heeft met de gemeente. Dat deden ze zon der de juridisch adviseur van de ondernemer een seintje te geven. Molenaar zou zelfs geëist hebben dat die adviseur, Bram van Leeu wen, niet op de hoogte werd ge bracht van het gesprek. Melse be naderde De Korte als mede-kerk lid om ervoor te zorgen dat er een minnelijke schikking zou komen. De ondernemer moest vorig jaar van de gemeente de vlonders slopen die hij gebruikte als funde ring voor luxe huurtenten. Daarop schakelde de ondernemer Van Leeuwen in. De burgemeester be nadrukt dat het college Bram van Leeuwen niet buitenspel wil zet ten als juridisch adviseur. Van Leeuwen spant namens cliënten veel procedures aan tegen de ge meente. De burgemeester meldde dat er momenteel een poging loopt het conflict op te lossen. Almanak Dit rubriekje tracht u dagelijks een glimlach te ontlokken. Om dat deze glimlach soms hard werken vergt, zijn redacteuren bij toerbeurt de klos. De regio chef kent zijn pappenheimers en vraagt graag mensen die het vullen van dit hoekje het liefst overslaan. Laatst verloste hij een notoire almanakhater van zijn taak met de woorden 'ik heb al iets leuks'. Geschrokken van zijn plotse linge goedertierenheid, voegde het baasje er direct aan toe: 'dat is dan vijf euro'. Tiende motorrit voor Molukken Brandweer oefent Wandelen bij Veerse Meer MIDDELBURG Alice in Wonderland in Schouwburg Iedereen is het erover eens: op de Zeeuwse basisscholen zijn meer meesters nodig. Maar zie ze maar eens te vinden. Het per centage mannen voor de klas is de afgelopen vijf jaar verder ge daald naar dertien procent. Ag nes de Jong, bestuurder van de Primas Scholengroep (christelij ke basisscholen op Walcheren), zegt dat er nauwelijks mannen reageren op vacatures. Bij de Alp ha Scholengroep (christelijke ba sisscholen op de Bevelanden) ging onlangs de vlag uit: voor drie van de zeven vacatures werd een man aangenomen. „Dat is in jaren niet gebeurd", zegt Anko van Hoepen, lid van het college van bestuur. Waarom werken er steeds min der mannen op Zeeuwse basis scholen? Van Hoepen: „Op de op leiding groeit het aantal meisjes, en onder de oudere leerkrachten die de afgelopen jaren met pen sioen zijn gegaan, zitten veel mannen." Jongens kiezen nauwe lijks voor het lerarenvak, vanwe ge de geringe loopbaankansen. „Mannen zijn vaak kostwinner. Ze willen vijf dagen kunnen wer ken, terwijl de meeste banen in het basisonderwijs maar voor twee of drie dagen zijn", weet Cees Corstanje, bestuurder van de Archipel Scholen (openbare basisscholen op Walcheren). „Het loopbaanperspectief is ge ring", vult Van Hoepen aan. „Je bent leraar en dat blijf je. Natuur lijk kun je wel directeur worden, maar dat is een totaal andere functie. De feminisering werkt zich zelf bovendien in de hand. Van Hoepen: „Kinderen zien alleen vrouwen voor de klas en associë ren het lerarenvak dus alleen met vrouwen." Maar waarom is het een pro bleem? Van Hoepen: „Het is be langrijk voor het lerarenteam als er mannen en vrouwen op een school werken. Voor kinderen is het belangrijk dat ze met ver schillende soorten leraren te ma ken krijgen. Iedereen is zijn ei gen persoon: een meester voet balt mee op het schoolplein, rea geert anders. Vrouwen doen het ook hartstikke goed, maar de mix is belangrijk." Wat moet er gebeuren om mannen te werven? Doe wat aan de salarissen en zorg dat er meer carrièremogelijkheden komen in het onderwijs, zegt Van Hoepen. Corstanje: „Geef het vak meer in houd, door leraren tijd te gun nen voor nadenken en voorberei ding. Vier dagen voor de klas, de vijfde dag voorbereiden. Zo krijgt het beroep meer erken ning. En dat trekt mannen aan." Borssele De kerncentrale Bors- sele is weer in bedrijf. De centra le werd op 13 mei stilgelegd voor de jaarlijkse onderhoudsstop en splijtstofwissel. Behalve het wisselen van de splijtstofelementen (de brand stof) zijn zo'n 4000 onderhouds- activiteiten uitgevoerd. Dat heeft EPZ - exploitant van de kerncen trale - bekendgemaakt. Ieder jaar gaat de kerncentrale Borssele uit bedrijf voor het verrichten van onderhoudswerkzaamheden, tests en het wisselen van de brandstof. Een splijtstofelement gaat ongeveer vier jaar mee. Daar om wordt jaarlijks ongeveer een kwart van de splijtstof vervan gen. Daarnaast worden regulier onderhoud en inspecties uitge voerd. De stoomgeneratoren zijn geïnspecteerd en goedgekeurd en de koelwaterleidingen zijn ge reinigd. Een bijzonder karwei was het testen van de lekdichtheid van de bol. Dit gebeurt door de bol door middel van luchtdruk op 1 bar overdruk te brengen. Deze test is succesvol afgerond en daar mee is zeker gesteld dat de bol lekdicht is. De centrale was lan ger uit bedrijf dan gepland. Som mige werkzaamheden duurden langer. woensdag 22 juni 2016 ii De leden van het college van bur gemeester en wethouder van Veere gaan er nog meer op let ten dat ze politiek en privé niet vermengen. Emile Calon Domburg Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG De Motorrit voor de Moluk ken viert zaterdag 2 juli de tiende verjaardag. De Mo torrit, die om 13.30 uur ver trekt vanuit de Rijnstraat in de 'Molukse wijk', is in dat decennium uitgegroeid tot wijkfeest. Rondom de rit zijn dan ook allerlei, veelal muzikale en culinaire, festivi teiten. De avond ervoor is het Makan Patita (barbe cue). Alle informatie is te vin den op www.rit-rockvoorde molukken.com. MIDDELBURG De brandweer hield dins dagmiddag een oefening in Hof van Sint Jan in Middel burg. Er werd gekeken hoe snel een hulpbehoevend ie mand vanuit een van de (Fo- kus)zorgwoningen gehaald kon worden. Volgens een omwonende lukte de redding, maar neemt dat wel veel tijd in be slag door de vele nauwe bochten waardoor het niet makkelijk is om snel ter plaatse te zijn. VEERE Wandelsportvereniging 't Zand houdt komende za terdag De Veersemeertoch- ten, waarbij wandelaars van uit Veere in de omgeving van het Veerse Meer kun nen wandelen. Zij kunnen kiezen uit de afstanden 25, 45 of 60 kilometer. Het inschrijf- en startbu reau is in De Korenmaat, Kerkstraat 6 in Veere. Het startbureau is geopend vanaf 07.00 uur en de start is om 08.00 uur. Balletschool Middelburg pre senteert zaterdag twee keer de balletvoorstelling 'Alice het wonderballet' in de Schouwburg Middelburg. De matineevoorstelling be gint om 14.00 uur en de avondvoorstelling om 19.30 uur. Kaarten kosten 10 euro en te verkrijgen via www.bal- letschoolmiddelburg.nl. Een leraar, dat is een vrouw Cornelleke Blok Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 30