O Is de Zeeuwse mossel Zeeuws? Lagere straf door te late behandeling 2 NI JAN VAN DAMME Column Ja, we zomeren. Het is maar dat u het weet. Beetje grijs nog, beetje fris ook. Maar we hebben de korte broek klaar liggen. Nou ja, kort, driekwart, we houden het beschaafd. Dit is het kantelmoment. De zonnewende. Vanaf nu worden de dagen alleen maar korter, de nach ten langer. Vroeger had ik daar geen aan dacht voor. De laatste jaren wel. Ik vind zonnewende een mooi woord. Misschien is dat het. Ik stel me voor dat onze aardbol enigs zins krakend en steunend in de winterstand komt te staan. Terwijl middelmatig voetbal en gescheurde shirtjes het gespreks onderwerp van de dag zijn, moe ten we toch de moed erin houden. We kantelen, zo voelt het. De kunstmestbeurt van het ga zon is mislukt, zag ik vanochtend. Gele plekken en voor de rest nau welijks groei. Terwijl er toch wa ter genoeg is gevallen. Mijn aardappelen heb ik inmid dels aangeaard. Ze staan welis waar fier, maar vergeleken met die van de buren zijn ze toch meer dan een slag kleiner. We zomeren. Moeten we echt nog weken in het sportgekrakeel leven? De pan da sterft uit. Bij Oost-Souburg sla lommen automobilisten massaal door een wegafzetting. Het rap port Balkenende over de haalbare toekomst van Zeeland lijkt al rijp voor de versnipperaar nog voor de inkt droog is, omdat de bètaweten schappers van Eindhoven in elk geval niks voelen voor een depen dance in Middelburg. Over de vakantie hebben we ons nog niet druk gemaakt. Daar mee staat onze bestemming wel vast. Het heeft weinig zin om nog voor eind juli of begin augustus er gens een plekje te zoeken. Wat niet volgeboekt is, daar moet wel iets ernstigs aan de hand zijn. Een tent op ons gazon dat toch al gele plekken vertoont, met uit zicht op de zon die steeds eerder ondergaat. Geen probleem. Over de vakantie hebben we ons nog niet druk gemaakt Stelling Kinderen hebben een man als leraar nodig TOOS HENK VEEL HUISHOUDENS STAAN ROOD Sportclubs energiezuiniger Restauratie doek live te zien Veel minder naar vmbo Rubriek Lezers helpen lezers „De bodemcultuur mosselen die nu al worden verkocht, komen uit de Duitse Waddenzee. Het verschilt van jaar tot jaar. Maar vorig jaar en dit jaar zijn de Duit se bodemcultuur mosselen eer der dan de Zeeuwse. Ze zijn er nu een week, in kleine hoeveel heden", zegt Wouter van Zand- brink, voorzitter van de vereni ging van mosselhandelaren De Mosselhandel. De Duitse mosselen worden per vrachtwagen naar Yerseke ge bracht. „Een deel gaat direct naar de verwerkingsfabriek en wordt ingepakt", weet Van Zandbrink. „De rest gaat naar de Yerseke Bank in de Oosterschelde. In 'on derwater pakhuizen' liggen ze te wachten totdat ze worden opge vist voor consumptie." Zeeuwse mosselen dus. „Ja", zegt Cees Ot- te, visser op de Bru 14. „De Wad den zie ik als één gebied. De Duitse mosselen komen hier bin nen, worden op de Yerseke Bank opgeslagen en krijgen na verwer king het predikaat Zeeuws. Als producent heb ik niet de macht om een startdatum voor het sei zoen te bepalen. Het is wel de wens, net zoals we dat vroeger met de mosselkaravaan deden." „Het gaat erom dat Yerseke de draaischijf is voor mosselproduc tie in Noordwest-Europa, inclu sief kennisinstellingen als Ima- res en NIOZ", meent Van Zand brink. Mosselkwekers hebben maandag en dinsdag monsters Nederlandse mossel is uniek qua smaak, kleur en vleesgewicht van hun percelen naar de veiling gebracht. De 88 mosselkwekers hebben het afgelopen seizoen 57 miljoen kilo aangevoerd. De grootte van de schelp, het percen tage vleesgewicht en de kleur zijn dusdanig dat de handel una niem heeft besloten het seizoen te laten beginnen. „De Neder landse mossel is uniek qua smaak, kleur en vleesgewicht", stelt directeur Johan van Nieu- wenhuijzen van de Nederlandse mosselveiling. „Een topkwaliteit product. Maar de natuur is grillig en natuurlijk zit er dan van jaar tot jaar verschil tussen." MIDDELBURG De officier van justitie noemde het twee weken geleden nog een misselijkmaken de vorm van criminaliteit. Hij doelde op de oplichting van zes vrouwen door de Vlissinger H. M. (43). Hij troggelde hen geld af. De Vlissinger had het geld no dig voor zijn gokverslaving. Te genover zijn slachtoffers deed hij zich voor als een vermogend ie mand. Het ging, aldus de recht bank, om enorme bedragen. In één geval zelfs om ruim 30.000 euro. De officier eiste twee weken geleden één jaar cel, waarvan zes maanden voorwaardelijk. De rechtbank vindt dat een passen de straf voor iemand die zulke misdaden heeft gepleegd. Toch kreeg M. een lagere straf: de maximale werkstraf van 240 uur en zes maanden voorwaarde lijke cel. Dat komt omdat hij de misdaden in 2012 pleegde en hij pas twee weken geleden voor de rechtbank is gedaagd. Daarmee is de redelijke termijn waarbin nen iemand moet worden be recht met zestien maanden over schreden, aldus de rechtbank. Een dergelijke overschrijding heeft gevolgen voor de zwaarte van de op te leggen straf. woensdag 22 juni 2016 Zonnewende Vandaag: reageer op pzc.nl Gisteren: De laatste maand voor mijn vakantie is een gekkenhuis 183 reacties EENS ONEENS PAUL KUSTERS IK BEN BIJNA AAN tSE BEURT MIDDELBURG Sportverenigingen kunnen vaak meer energie bespa ren dan ze zelf denken. De Zeeuwse gemeenten en Energieservicepunt Zee land (ZMf, Zeeuwind en het Zeeuws Klimaatfonds) hou den daarom de komende tijd in alle gemeenten in de provincie voorlichtingsbij eenkomsten om sportver enigingen te helpen energie te besparen. De eerste bij eenkomst is vanavond bij Zeelandia Middelburg. MIDDELBURG Het schilderij van de Con frérie van Sint Sebastiaan is voor Middelburg wat de Nachtwacht is voor Amster dam. Het olieverfschilderij op doek uit 1650 van Jonson van Ceulen wordt de komende twee maanden gerestaureerd. De restaura tie vindt plaats in de hal van het stadhuis aan de Markt in Middelburg, ledereen kan tot en met 30 juli een kijkje komen nemen. ZEELAND 4 VLISSINGEN Het aantal leerlingen dat in Zeeland naar het vmbo gaat, daalt sterk. De scher pe afname is ook te zien in Friesland, Groningen, Dren the en Limburg. De cijfers zijn afkomstig van onder- wijscijfers.nl. Oorzaken van de daling is de trend dat elk jaar weer minder kinderen naar het vmbo gaan en voor al, de demografische krimp. In drukker bevolkte regio's is de afname dan ook min der sterk. Gratis af te halen: een com plete surfplank. Gezocht: ge boortekaartjes en een oude jeugdliefde. Deze en andere oproepjes vindt u in de ru briek op pagina 20. Voor lezers, door lezers. Dit jaar zijn de Zeeuwse mosse len extra vroeg panklaar: al op 29 juni begint het officiële sei zoen. Zegt het Nederlands Mos selbureau in Yerseke. Maar is dat wel zo? Al dagen lang ser veren restaurants Zeeuwse bo demcultuur mosselen. Jeffrey Kutterink Yerseke Johan van Nieuwehuijzen Mossels worden klaargemaakt voor verkoop, foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 2