Snelle goal Yilmaz stuurt Tsjechen naar huis, Turkije in wachtkamer Morata terug naar Madrid IJsland telt maar 100 profspelers HUGO BORST 24 EK VOETBAL Rusland: grote schoonmaak Turkije begon tegen Tsjechië aan een schier onmogelijke opgave. Niet alleen moest er gewonnen worden om nummer drie te wor den, bovendien waren veel doel punten het devies om het matige doelsaldo vanuit de eerste twee poulewedstrijden (-4) om te bui gen. En zo de andere nummers drie met drie punten (Albanië, -2) en Noord-Ierland (o) te ach terhalen. Slowakije was met vier punten al een zekere afgevaardig de bij de beste vier nummers drie die door mogen naar de acht ste finale. Ondanks de lastige klus maak te Turkije er een heerlijke wed strijd van. Met een snelle goal van de zo verguisde spits Burak Yilmaz als hoopgevende opmaat voor de resterende 80 minuten van het duel dat in een moor dend tempo werd afgewerkt. Op basis van het spel in Lens is het eigenlijk wel jammer dat Tsje chië vandaag naar Praag vliegt en Turkije afhankelijk is van de slot wedstrijden in de twee overgeble ven poules. Va banque Tsjechië speelde va banque na rust, in de wetenschap dat alleen een zege afdoende was om het verblijf in Frankrijk te verlengen. Uirkije profiteerde van de Tsjechi sche wanhoopsdaad: 0-2. Met Ozan Tufan als de bewierookte schutter bij de Maan-sterren. De tweede Turkse treffer betekende dat Albanië werd gepasseerd op de lijst van nummers drie. Zlatan of Ronaldo IJsland, dat zich van avond hoopt te plaat sen bij de beste zes tien landen, telt on geveer too profvoet ballers. Tenminste, als je het begrip prof ruim neemt. Ongeveer 60 spelers verdienen als full- prof hun brood in buitenlandse compe tities. Er spelen veel IJslanders op lagere niveaus in Noorwe gen, Zweden en de Faeröer Eilanden. Die worden niet als fullprof beschouwd. Spelers die in IJs land zelf voetballen, combineren dat meestal met een an dere baan of studie. ilk moet aan de schouders van Cruijff denken Ik stel voor de Noord-Ier Will Grigg uit te roepen tot beste speler van Euro 2016. U weet wel, die van dat aanstekelijke lied je. Na-na-na-na-na-na-na-na-na- na. Van alle grootheden maakte Will Grigg nog geen fout. Hij kwam nog niet in actie, zegt u. Dat is juist. U moet de keuze voor Will Grigg als een statement zien, omdat het toernooi - we zijn dertien dagen onderweg - zo gru welijk saai is. Herstel: gruwelijk én saai. hoort te golven als de branding bij Biarritz. De duels op het EK voet bal in Frankrijk lijken op dode bin- nenmeertjes, het water kabbelt niet eens, het stinkt, er hangen zwermen muggen boven. Jaja, ik heb Andrés Iniesta zien spelen. Wat een raffinement. Maar afgezet tegen 3.960 minuten voetbal is een geniale pass van 2,8 seconden wel wat dunnetjes. Gareth Bale? Ontzettend knap, drie goals, waarvan twee uit vrije trappen. Maar ze gingen erin om dat de keepers blunderden. Die jongen speelt best goed, hij maakt deel uit van een vrolijk elftal. Nou vooruit, het is een verademing, dat Wales, maar fris en fruitig weegt me niet zwaar genoeg. schouders van Johan Cruijff den ken. Hij geeft een interview aan de NOS. De schouders trekt hij steeds op terwijl hij zijn afschuw uitspreekt over de spelopvatting en het matige positiespel van bijna alle landen. Kunnen we spreken van een trend? En hoe noemen het soort voetbal dan? De onmacht regeert. Er gebeurt weinig. Het tempo ligt (te) laag. Er voetbalt maar één ploeg. Tijdens Duitsland - Polen voetbalde geen van twee. Vedet ten komen niet los. Er wordt ont hutsend weinig gescoord. De spe lers zijn atletisch, misschien moet je wel zeggen: de voetballers zijn atleten. Na afloop krijgen we sta- tistiekjes over het aantal kilome ters dat ze hebben afgelegd. Som mige trainers geilen daar op. Als het zo doorgaat, krijgt dit voetbaltoernooi de status van Eu ro 96. Twintig jaar geleden won Duitsland met stierlijk vervelend voetbal. Dieter Eilts werd destijds verkozen in het UEFA All Stars team. De voetballiefhebber die de ogen sluit, ziet niets bij Dieter Eilts. Ik help u een handje. De voetballer hield op het midden veld bijna alles tegen. Dieter Eilts was onverzettelijk. Had-ie 55 jaar eerder geleefd dan had hij vast het Oostfront overleefd. Zo iemand kreeg ook een onderscheiding. Van Euro 96 heb ik Paul Gascoig- ne onthouden. Hij liftte een bal over een Schotse verdediger en scoorde. Paul was de vlag op de strontschuit. Tegenwoordig is hij de strontschuit zelf, maar dat ter zijde. Ondanks dat Noord-Ierland doorgaat hoop ik dat Will Grigg niet invalt. Als je eenmaal mee doet aan dit toernooi deel je in de malaise. Het EK duurt nog negen tien dagen. Best lang. woensdag 22 juni 2016 Eerste spits van Spanje dit EK, Alvaro Morata, keert terug naar Real Madrid. De winnaar van de Champions League maakt ge bruik van een clausule in het con tract van de spits bij Juventus. Real mag hem voor 30 miljoen euro terughalen. De 23-jarige Mo rata (foto) maakte twee jaar gele den nog de overstap naar de Ita lianen. Scoorde de Spanjaard te gen Tsjechië (1-0) niet, tegen Tur kije (3-0) was hij twee keer tref zeker en ook gisteravond tegen Kroatië (1-2) vond hij het net, al weer zijn vierde interlandgoal. Twee jaar voor het WK in eigen land verkeert Rus land - in Frankrijk al in de groepsfase uitgescha keld - in een diepe crisis. Een grote schoonmaak lijkt noodzakelijk om in 2018 wel een rol van beteke nis te kunnen spelen. Bondscoach Leonid Sloetski moet plaats maken voor een nieuwe trainer. Dankzij een 0-2 zege op Tsje chië heeft Turkije plek drie ge pakt in groep D. Of het genoeg is om bij de beste nummers drie te eindigen, blijkt van avond. Ard Schouten Rotterdam/Lens TURKIJE 2 Jan Vertonghen waakt natuurlijk voor Zlatan Ibrahimovic, maar wijst de pers ook op die andere Zweedse aanvaller: John Guidetti, die in het seizoen 2011-2012 furore maakte bij Feyenoord. foto afp Statement Een echte voetbalwedstrijd Ik moet de laatste dagen aan de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 24