Duitsland op zoek naar nieuwe Klose 23 Hotel Duitsland ontruimd waaks elftal dat aan een puntje ge noeg had. Engeland wilde graag de groep winnen en speelde voor de winst, maar hinkte óók op twee gedachten. Niet voor niets paste bondscoach Roy Hodgson zes wissels toe in zijn basisploeg. Dus laait overal de discussie op over het toernooisysteem met 24 landen. Oók in Frankrijk, waar de UEFA er nog maar een voorlich tingsfilmpje tegenaan gooide, in een poging te laten lijken alsof het allemaal hartstikke logisch is: 24 landen waarvan er na twee weken voetbal slechts acht afvallen. Toeval of niet: ook op het WK van 1990 deden 24 landen mee in vrij wel hetzelfde format. Een toer nooi dat alom wordt beschouwd als het slechtste wereldkampioen schap aller tijden. „Het is gewoon heel moeilijk ge worden om uitgeschakeld te wor den", ziet Aad de Mos, oud-trai ner en analist. „Deels krijg je daar door wat je in de Champions Lea gue ook ziet in de poulefase. De sterke landen hoeven maar één keer te winnen en kunnen daarna achteroverleunen. Paar spelers wis selen om iedereen tevreden te houden. Gedoseerd spelen." Toch zou je ook kunnen zeggen: haast ieder land heeft tot de laat ste speelronde kans om door te gaan. Albanië speelde tegen Roe menië nog vol voor zijn kansen, ondanks zijn twee nederlagen van daarvoor. Ierland tegen Italië gis teravond, of de Zweden tegen Bel gië: zelfde soort verhaal. „Maar die mindere landen spe len in de eerste twee rondes juist met de handrem", zegt De Mos. „Zelfs met drie gelijke spelen kun je doorgaan, dus dat soort teams gaat zelden voluit. Iedereen neu traliseert elkaar als het ware. Door dat er slechts acht landen uitvlie gen, is het belangrijker om niet te verliezen, dan om te winnen." Automatismen Dan is er nog de factor van landen teams, die veel minder op elkaar zijn ingespeeld dan de meeste clubteams. Slechts een paar we ken heeft een bondscoach de tijd om alle individuen tot één geheel te kneden. Gevolg: minder auto matismen én minder mogelijkhe den tot variatie. Bovendien heeft vrijwel geen enkel landenteam zo veel samengebalde klasse als de topteams in de Champions Lea gue, die overal de beste spelers vandaan halen. De Mos en Van Marwijk zien het ook. Alleen Spanje en Duits land hebben een herkenbaar blok van spelers, voortgebracht door vooral Bayern München en FC Bar celona. Allebei dragen die het sig natuur van Pep Guardiola, terwijl vrijwel alle andere landen een luk rake verzameling is van spelers, in dividuen, spelsystemen en filoso fieën. Hooguit Italië bouwt - de fensief- op de automatismen van Juventus. Maar gaat dit zo door in de ko mende paar weken? Waarschijn lijk niet. Nog één avondje doorbij ten, dan begint het toernooi écht. Verschuilen en rekenen is nu een maal veel lastiger in de knock-out- fase. „Strafschoppen, verlengin gen, mooie ontknopingen", aldus De Mos. „Dan wordt het EK van zelf weer het gesprek van de dag. Ook hier in Nederland." Buffon krijgt rust bij Italië Ze schreeuwen en ze dansen. Fas cinerend is het. Ze zingen over hun cultheld Will Grigg, die ook gisteren weer 90 minuten op de bank zat. Ook drie kwartier na de wedstrijd galmt het nog door het Pare des Princes. Massaal blijven ze in het stadion, wachtend tot hun helden nog een keertje terug- komen op het veld. Wat kunnen die bewonderenswaardig grappige en enthousiaste fans van Noord- lerland anders doen. 1-0 verliezen van wereldkampioen Duitsland. Schitterend toch? Dronken van ge luk gaan ze op naar weer een dol le nacht in Parijs. Duitsland liet ze leven, zodat de fans in ieder geval direct na afloop nog konden hopen op een vervolg op dit toch al magische toernooi. Precies in die constatering schuilt tegelijkertijd de pijn van Duits land. Want als Joachim Löw de ba lans opmaakt van de eerste ronde op dit EK, zal de bondscoach toch een beetje buikpijn krijgen. Na tuurlijk, Duitsland pakte 'gewoon' zeven punten. Zonder een tegen doelpunt nog wel. Maar waar blij ven nu die Duitse doelpunten? Laksheid Tegen Noord-lerland hing er een schijnbaar ongekende laksheid bo ven de ploeg. Thomas Müller had pech door eerst de paal en daarna de lat te raken. Maar ook al die an dere kansen van vooral Mario Götze en ook Mario Gómez gin gen er niet in. Die laatste maakte na een halfuur wél het enige doel punt. De spits van Besiktas, die in Tur kije een prima seizoen draaide, mocht van Löw in de laatste poule wedstrijd beginnen. Götze, de eer ste twee duels de spits, werd op het middenveld gezet. En zo blijft de bondscoach schuiven, al was plaatsing ook voor gisteren al zo goed als zeker. In Duitsland gaat het elke dag over het veronderstelde gebrek aan een leiderstype in dit elftal. Maar kan het gebrek aan een ech te killer de ploeg niet meer proble men opleveren? Onwillekeurig gaan de gedachten terug naar Mi- roslav Klose. Niet de meeste gepo lijste voetballer, wel een doelpun tenmaker van de buitencategorie. Hij speelde zijn laatste wedstrijd voor de Mannschaft twee jaar gele den in Rio de Janeiro. En wat voor wedstrijd: de gewonnen WK-fina- le tegen Argentinië. Na 137 inter lands en 71 doelpunten! Waar is zijn natuurlijke opvol ger? Gomez is ook al 30 en heeft nooit de status van Klose bereikt. Dus zijn er de gekunstelde oplos singen met middenvelder Götze in de spits. Op het positiespel valt helemaal niets aan te merken. Zeker, zoals verwacht, tegen de Noord-Ieren niet. Een grappig statistiekje ver telt wat dat betreft alles. De Duit ser Toni Kroos verstuurde in de eerste helft bijna net zoveel passes als alle Noord-Ieren bij elkaar, 54 om 58. En ook achterin (weer) geen centje pijn. Toch is Duits land dus niet zorgeloos. woensdag 22 juni 2016 saai of ligt het aan ons? Het hotel van het Duitse nationale elftal in Parijs is maandagavond tijdelijk ontruimd, nadat bagage werd gevonden waarvan niemand wist wie de eige naar was. Tijdens de aanslagen in Parijs vorig jaar speelde de Duitsers een vriendschappelijke wed strijd tegen Frankrijk in het Stade de France. Hongarije moet een boete van 65.000 euro betalen aan de UEFA na het af steken van vuur werk tijdens het duel met IJsland. 'Sikici', lijkt de ene Turkse supporter tegen de ander te zeggen. 'Saai, hè?' foto reuters Gianluigi Buffon (foto) heeft de training hervat bij Italië. De 38-jarige keeper lag de afgelopen dagen met koorts op bed. Buffon zou vanavond in de laat ste groepswedstrijd tegen Ierland weer onder de lat kunnen staan, maar de verwachting is dat hij rust krijgt. Salvatore Sirigu is zijn vervanger. Duitsland won magertjes van Noord-lerland (1-0) en speelt zondag de achtste finales. Maar het gebrek aan doelpunten moet bondscoach Joachim Löw dwars zitten. De erfenis van Mi- roslav Klose weegt zwaar. Daniël Dwarswaard Parijs NOORD-IERLAND DUITSLAND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 23