A 1 L1 0 D 22 SJOERD MOSSOU Het houdt bepaald niet over, de eindeloze poulefase van het EK, met defensief rekenvoetbal. Ons chagrijn over het ontbreken van Oranje zal ook niet meehelpen, maar dan nog: hoe komt het? Lewandowski staat nog droog 'Onze fans maken wel vrienden' u -r A 00 EURD2016 JÊ En route Op het gezelligste pleintje van Valen ce hebben ze twee televisies onder een parasol gezet. Ervoor zitten een stuk of twintig mensen, half te kijken, half te keuvelen. De lege stoelen zijn in de meer derheid - en ik tel precies twee Franse vlag gen. Eén jongen heeft het woord 'France' op zijn wang geschminkt. Naast hem: twee oe verloos kletsende meisjes. Steeds wanneer ik zit te bellen op die on eindige tolwegen van stad naar stad, krijg ik vanuit Nederland dezelfde vraag, name lijk: leeft dat EK eigenlijk een beetje, daar in Frankrijk? Nou ja, dat is maar hoe je het bekijkt. In de speelsteden en rond de sta dions wel, uiteraard. Maar in het gemiddel de dorp of stadje is het vaak zoeken naar een fatsoenlijk voetbalcafé, of naar een enigszins bruisend terras-met-groot- scherm. Zelfs wanneer Frankrijk speelt, is het in de provincie een tamelijk dooie boel. met de hele Franse voet balcultuur. In pakweg Engeland of Italië is voetbal overal zichtbaar en voelbaar, in kroegen en kiosken, bij de bak ker en op straat. In Frankrijk moet je juist even zoeken. Je moet eerst een laagje stof weg poetsen. Het goede nieuws is: dan krijg je ook wat. Je hoeft hier alleen maar één van de drie televisie zenders op te zetten met EK-rechten, of de grootsheid van het Franse voetbal wordt rechtstreeks je mik in geschoven. De ene studio-analist heeft nog meer prijzen gewonnen dan de ander, en net als je denkt dat je ze allemaal wel ge zien hebt, komen ook Ginola, Courbis en Desailly nog even voorbij. Wie de moeite neemt om langs oude of vergeten stadions te rijden, ontdekt de rijke historie van het Franse voetbal, met al die schitterende clubs en grote spelers. Nïmes Olympique. Stade Reims. Just Fontaine. Eric Cantona. Of kijk in de kiosken: haast geen land heeft zo'n rijk aanbod aan voor treffelijke voetbalbladen en sportkranten. Het Franse voetbal is als het meisje waar je je best voor moet doen, omdat ze niet voorbij paradeert op hoge hakken, of juist als een slet voor je klaar ligt. Haar schoon heid is naturel en ingetogen. Zelfs als Frankrijk speelt, is het een tamelijk dooie boel VANDAAG Groep F: Groep F: Groep E: Groep E: at er nogal wei nig wordt ge scoord bij het EK, is ze in Frankrijk ook niet ontgaan na tuurlijk. Sport krant l'Équipe liet er een uitgebrei de statistische analyse op los, die onder meer aantoont dat er zel den minder is gescoord dan nu: nog geen twee doelpunten per wedstrijd gemiddeld. „Voor de neutrale kijker is het moeilijk om niet in slaap te val len", constateerde oud-internatio nal Emmanuel Petit gisteren op BFMTV. Maar om nou te zeggen dat het leger van Franse analisten, verdeeld over drie televisiezen ders, continu strontchagrijnig zit te wezen over het voetbal: nee. De Fransen beleven dit EK toch net even anders dan wij. Ze maken zich bovenal druk over Les Bleus, zoals wij dat altijd over Oranje de den. Wij Nederlanders hebben dubbel pech, want wij zijn bij el ke wedstrijd de zo betreurde 'neu trale kijker'. Je kunt er onmogelijk omheen: opvallend veel wedstrijden zijn het aankijken niet waard. Defen sief, gecontroleerd rekenvoetbal is het, gedomineerd door geworstel en geschuif om het middenveld. Zelden zie je een speler die zijn man passeert, of ouderwets drib belt. De openingswedstrijd Frank rijk - Roemenië (2-1) ging nog wel, dat beloofde wat, maar daar na werd het allengs minder. De uitzonderingen moet je zoe ken met een vergrootglas. Spanje is goed. Kroatië. Wales. De Inlan ders en Noord-Ieren zijn erg knuf felbaar, maar aantrekkelijk kun je hun voetbal niet echt noemen. Spelers met brille en buitengewo ne klasse, in staat om beslissend te zijn in dit spel van krachtpat- sers in een kleine ruimte? Luka Modric en Dimitri Payet. En voor uit, op een andere manier: Gareth Bale. Cristiano Ronaldo, de enige ech te superster op dit toernooi, werd lamgelegd door elf topfïtte IJslan ders en daarna - in iets mindere mate - door een stel taakbewuste Oostenrijkers. Wanneer spelers zo als hij, Eden Hazard of Zlatan Ibra- himovic niet helemaal fris of top- fit zijn, maken ze domweg het ver schil niet meer. Evolutie „Vroeger keek ik altijd naar John McEnroe tegen Björn Borg", zegt voormalig Oranje-bondscoach Bert van Marwijk. „Dat was crea tief, aanvallend, fantasierijk ten nis. Maar in die sport zie je het al veel langer: kracht en uithoudings vermogen hebben haast alles ge neutraliseerd. In het voetbal is die ontwikkeling ook al een tijd aan de gang, maar die evolutie heeft op dit toernooi zijn top bereikt. Tot een paar jaar geleden ontston den er na pakweg 70 minuten van zelf ruimtes. Nu houden haast alle teams het tot het einde vol." Opmerkelijk veel beslissingen vallen in de laatste fase van wed strijden, maar tegelijk: heel vaak valt er helemaal geen beslissing. Slowakije - Engeland (0-0) werd volledig lamgelegd door een Slo- MARSEILLE Robert Lewandows ki werd getipt als een belangrijke kandidaat om topscorer van het EK te worden. De Poolse spits, toch goed voor 30 Bundesligatref- fers dit seizoen, bleef ook gisteren in de derde groepswedstrijd tegen het al uitgeschakelde Oekraïne echter droog staan. Polen won wel en plaatste zich voor het eerst in de geschiedenis voor de knock- outfase. Een fraai doelpunt van Ja- kub Blaszczykowski in de tweede helft was genoeg voor de overwin ning: 0-1. Met een assist was Ajax-spits Arek Milik waardevol. woensdag 22 juni 2016 FRANCE @sjoerdmossou Cultuur Sjoerd Mossou rijdt een maand lang kris kras door Frankrijk, langs speelsteden, trainingskampen en wedstrijden. Elke dag een impressie. Vandaag deel 10: Va lence. Zo is dat een beetje ff. Hongarije - Portugal Speelstad: Lyon Scheidsrech ter: Atkinson (Eng) Historie: 10x gespeeld, Ox winst Hongarije, 7x winst Portu gal. Doelsaldo: 7-23. ff. IJsland - Oostenrijk Speelstad: Parijs Scheidsrech ter: Marciniak (Pol) Historie: 3x gespeeld, Ox winst IJsland, 1x winst Oostenrijk. Doelsaldo: 2-3. Italië - Ierland K Speelstad: Lille Scheidsrech ter: Hategan (Roe) Historie: 14x gespeeld, 9x winst Italië, 2x winst Ierland. Doelsaldo: 22-10. Zweden - België K Speelstad: Nice Scheidsrech ter: Brych (Dui) Historie: 14x gespeeld, 5x winst Zweden, 7x winst België. Doelsaldo: 30-22. ■E o a Is het EK echt zo Sjoerd Mossou Lyon Met gemiddeld slechts 1,67 goals per wedstrijd (tot gister avond) is dit het op een na minst productieve EK. Alleen in 1968 werd nóg minder gescoord: ge middeld 1,40 per duel. OEKRAÏNE Mario Gómez was weliswaar de matchwinnaar tegen Noord-ler- land, maar miste ook de nodige kansen voor Duitsland, fotoafp Als Ierland de achtste fina les wil halen op het EK, dan moeten de spelers volgens assistent-trainer Roy Keane (foto) offers brengen op het veld. „We zijn hier niet om vrienden te maken, dat doen onze supporters wel. De jongens moeten slim zijn, alles doen wat in hun macht ligt om te winnen. Een rode kaart pakken? Als dat nodig is om te winnen, dan moet dat maar. Mijn advies is: pak ze aan, die Italianen." Ierland treft vanavond Italië.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 22