12 NI Falastin glundert. „Het was een eenvoudig feest. Er waren 300 mensen en ik droeg een prachtige jurk", straalt de 28-jarige Pales tijnse, terwijl ze over haar bruiloft af gelopen februari vertelt. Zeven jaar hield ze de relatie met haar echtge noot Hakim (28) verborgen voor haar familie. „We waren beste vrien den en toen werden we verliefd, maar niemand mocht dat weten." In de door de islamistische Ha- mas-beweging bestuurde Ga- zastrook, waar zo'n 1,9 miljoen Pales- tijnen op een piepklein stukje land wonen, worden buitenechtelijke rela ties niet getolereerd. Seks voor het huwelijk is al helemaal taboe. Vrou wen worden vaak al op jonge leeftijd uitgehuwelijkt, mannen van aanzien hebben meerdere vrouwen. De vader van Falastin vond Hakim geen ge schikte partner voor zijn mooie doch ter. Pas na vele ruzies en tussen komst van haar grootvader gaven bei de families hun zegen. Toen diende het volgende pro bleem zich aan: er was geen geld voor de bruiloft. Falastin is een soft- wareprogrammeur die haar brood verdient bij een lokale kinderrechten organisatie, Hakim grafisch ontwer per zonder opdrachten. Spaargeld is er niet. Zij hebben nog geluk. Ruim 40 procent van de Gazaanse beroeps bevolking is werkloos, onder jonge ren zelfs 60 procent. Van de mensen die wel werken verdient de meerder heid minder dan 550 euro per maand, de lokale armoedegrens. De bruidegom wordt geacht de bruiloft en de eerste eigen woning betalen, een verplichting die mannen door gaans opzadelt met een levenslange schuld. Crowdfunding Falastin en Hakim besloten het an ders te doen. „Een vriend vertelde ons over crowdfunding op internet. We lieten mooie foto's en video's van onszelf maken, schreven een kor te uitleg over de bruiloft en onze fi nanciële situatie en plaatsten die op de site GoFundMe." Internationale media kregen lucht van de actie. Bin nen enkele weken haalde het stel 6.098 euro op, waarmee een groot deel van de 8.000 euro die hun brui loft had gekost werd afgelost. „De do nateurs kwamen overal vandaan: Washington, Tonden, Berlijn. Soms waren het Palestijnen in het buiten land, maar vaak gewoon goedwillen de mensen die ons niet kenden. De meeste mensen gaven zo'n 20 euro", zegt Falastin. Ze laat trots een briefje zien waarop de Duitse donateurs Andreas en Simone het bruidspaar veel geluk wensen. Maar niet iedereen was blij. In Ga za riep de actie veel afkeurende reac ties op. Openlijk vragen om geld zon der tegenprestatie wordt gezien als bedelen. En bedelen is een grote maatschappelijke schande. Hakim wil geen vragen over de kwestie be antwoorden, Falastin kijkt zichtbaar Openlijk vragen om geld zonder tegenprestatie wordt gezien als bedelen, en dat is een grote schande ongemakkelijk. „Na het feest kregen onze families veel boze telefoontjes omdat wij geld van vreemden aanna men. Maar we zagen echt geen ande re uitweg", zegt ze. „Maar soms zie ik jongeren op straat stiekem goed keurend naar me knikken Het was in ieder geval de meest besproken brui loft van het jaar." Armlastig Gelukkig hebben armlastige Gazaan se jongeren met trouwplannen die niet voor bedelaar uitgemaakt willen worden tegenwoordig nog meer op ties voor een bruiloft op een koopje. „Voor 1.600 euro regelen we alles: het feest voor de mannen en de vol gende dag voor de vrouwen. De uit nodigingen, vervoer, vergunningen, de lichtshow en een dj", zegt Mo hammed Bahtemy (28), directeur van de grootste Palestijnse firma in bruiloften op afbetaling, terwijl hij trots zijn verzameling huwelijkskaar- ten laat zien. Hij wijst naar de bruids jurkenwinkel aan de overkant van de straat. „Ook van ons. Wij bieden een nette bruiloft voor de allerarmsten. Om de kosten te drukken vindt het feest op straat plaats. Afbetalen kan vanaf 70 euro per maand." Regelmatig gaat het mis en blijft de schuldenaar in gebreke. Het ver lies wordt dan over alle leden van de uitgebreide Bahtemy-familie ver deeld. Alleen zo kunnen ze overle ven. „De economische situatie hier is zo nijpend dat mensen steeds later trouwen", zegt Bahtemy. „Vroeger was de gemiddelde leeftijd 19. Nu is dat al 23, maar ik krijg ook 30-plus- sers over de vloer. Ik ben zelf ook pas onlangs getrouwd. Met de mobiele show van ons bedrijf natuurlijk." In een van de armste wijken van Gaza-stad haalt Fatehia (62) opge lucht adem. Vorige week is haar oudste zoon Raed (32) dan eindelijk getrouwd. „Als je eenmaal 30 bent, heb je een probleem. Je moet kinde ren op de wereld zetten", zegt ze met een bazige blik in haar ogen. Raed staat wat schaapachtig naast zijn moeder. Zijn jonge vrouw moet binnen blijven. De conservatief-isla- mitische familie wil haar niet bloot stellen aan de blik van een onge trouwde Westerse verslaggever. „Ik dacht dat ik nooit zou trouwen, maar mijn moeder zei: niets ervan, ik ga je bruiloft regelen." Ze huurden het bedrijf van Mohammad Bahtemy in en vierden feest op straat. „Het was zo mooi. Iedereen danste", zegt moeder Fahtemia. „We kunnen het eigenlijk niet betalen. Ik hoop maar dat ze Raed niet in de gevangenis gooien vanwege de schulden." woensdag 22 juni 2016 Ruim 60 procent van de Gazaanse jongeren is werkloos. Maar de bruidegom wordt wel geacht de bruiloft en de eerste eigen woning betalen. Falastin en Hakim tijdens hun huwelijksfeest, dat ze konden betalen door via crowdfunding geld in te zamelen. FOTO JAN FRANKE Budgethuwelijken in Gaza Jongeren in Gaza hebben geen geld voor een bruiloft, maar onge trouwd samenwonen is verboden. Dus zoeken ze naar creatieve op lossingen in een wereld vol taboes. Jan Franke Gaza-stad Fatehia (62) met haar oudste zoon Raed (32), die vorige week eindelijk trouw de. FOTO ELSA MOURGUES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 12