'Wij Schotten uit Europa? Dan uit Verenigd Koninkrijk' u VOTE EMA 8 NI De Brexitcampagne gaat voor groot deel om emotie. Wat voor- en tegenkamp ook roepen, laat die EU maar zitten, denkt ongeveer de helft van de Britten. II Mensen filteren informatie op basis van wat ze vinden en voelen Het Leave-kamp zet in op het typisch Britse, op de 'hope and glory' van weleer JUNE 23rd Brexit dagen Brexit is niet te rijmen met de openheid die het voetbal van de Premier League nastreeft Suse van Kleef zullen veel Schotten uit hetIRARELLA POLDIE zich vooral op het negatieve, Glasgow Verenigd Koninkrijk willen,op de immigrantenstroom zodat we ons weer kunnen50 jaar, Glasgow die moet worden gestopt. Ze f Mk ls we uit de EU aansluiten bij de EU. Dat isDirecteur Mental doen alsof iedereen die hier stappen, dan is dat wat ik wil, maar wat ik ookHealth Foundation komt een profiteur is, er is ^^^Aook het einde van veel om me heen hoor.een totaal gebrek aan mede- het Verenigd Koninkrijk. Ik stem zelf zeker voor blij-om te denken dat wij, hier dogen. Wij Schotten horen liever ven. We hebben zo veel ver-op dit kleine eilandje, alle De immigranten zijn de bij Europa dan bij het Vere- worvenheden te danken aanantwoorden hebben. Ik wil zondebok voor alles wat er nigd Koninkrijk, denk ik. De de EU. Werknemersrechtendat wij als Verenigd Konink- mis is in dit land. Natuurlijk meeste van mijn landgeno- zoals zwangerschapsverlofrijk meepraten in Europa, zijn de gigantische aantallen ten zullen voor Remain stem- en doorbetaling bij ziekte.aan tafel zitten. De EU is migranten een probleem, men. Dus als het een Brexit Gelijke betalingen voor man- IVF1 niet perfect, maar we moe- maar de deur voor iedereen wordt, dan krijgen we in nen en vrouwen. Dat zou erI ten daar helpen verande- dichtgooien, is niet de oplos- Schotland een tweede onaf- anders nooit van gekomen ring in te brengen, in sing. We hebben een morele hankelijkheidsreferendum. zijn. iVl I f\ plaats van weg te lopen. verplichting om mensen te In 2014 stemden veel men- De EU dwingt ons te her- m m Ik kan echt niets met de helpen. Ik vind het zo be- sen nog voor een veilig'nee', vormen: het is goed dat ande- f03JUNE 23"^ argumenten van het Lea- krompen. Het Verenigd Ko en bleven we in het Vere- re landen ons uitdagen, in de 1 strongerin co ukve~ ninkrijk dat zij voor zich nigd Koninkrijk. Maar als we gaten houden en ons tot ver-kamp. Sowieso is het een zien, is niet hoe ik mijn land eenmaal uit de EU zijn, dan antwoordelijk roepen als dathele vieze strijd gewor- voor me zie. Daar wil ik niet is de situatie heel anders en nodig is. Het is zo arrogant den. De Leavers focussen bij horen." Waarom moet Groot- Brittannië zo snel mogelijk uit de EU? En waarom moet ie dereen dus op 23 juni 'Leave' stemmen? Het staat alle maal op een rijtje op de site 'vote- leavetakecontrol.org' ('stemvertrek- wordweereigenbaas.org'). Komt-ie: de EU kost het land min stens 350 miljoen pond per week (bijna 20 miljard pond per jaar), de gezondheidszorg en het onderwijs staan daardoor zwaar onder druk, elk jaar komt er een kwart miljoen migranten bij, van het Europese Hof mogen geen terreurverdachten wor den uitgewezen, de euro verkeert voortdurend op de rand van een cri sis, niemand heeft grip op het vluch- telingendrama enzovoort. Krachtige argumenten van het Brexitkamp, stuk voor stuk. Kloppen ze ook? De Vertrekkers vinden van wel, de Blijvers vinden van niet. „Ze kijken naar dezelfde feiten, maar zien ze totaal anders", zegt Mar tin Rosema, hoogleraar politicologie aan de Universiteit Twente. „Mensen worden sterk geleid door emoties. Dat kan angst zijn, woede, afkeer, maar ook enthousiasme. Alle infor- matie die ze niet welgevallig is, wordt terzijde geschoven." Met andere woorden: de mensen weten wat ze willen, ze zoeken al leen nog bevestiging. „Dat is een be kend gegeven uit de politieke psycho logie", zegt Rosema. „Mensen filte ren informatie op basis van wat ze al vinden en voelen. Die voorkeuren worden vaak onbewust gevormd. Het is lastig om te duiden waar een bepaald gevoel vandaan komt." Overdrijven Beide kampen weten hoe het werkt en maken daar gebruik van, consta teert het invloedrijke Britse week blad The Economist in zijn laatste edi tie: „Ze overdrijven en liegen. De campagnes zijn misleidend en niet gebaseerd op feiten." De Blijvers en de Vertrekkers ko men ermee weg doordat de kwestie zo ingewikkeld is, zegt Kristof Ja cobs, politicoloog aan de Radboud Universiteit in Nijmegen. „Buiten lands beleid is voor veel kiezers veel te ver weg, ze hebben er geen per soonlijke ervaring mee. Als het gaat over het centrale plein in hun ge meente, is het anders. Daar vinden ze iets van, daar komen ze elke dag." Als het gaat over het buitenland, de Europese Unie of, zoals onlangs in Nederland, een verdrag met Oe- zullen veel Schotten uit het Verenigd Koninkrijk willen, zodat we ons weer kunnen aansluiten bij de EU. Dat is wat ik wil, maar wat ik ook veel om me heen hoor. Ik stem zelf zeker voor blij ven. We hebben zo veel ver worvenheden te danken aan de EU. Werknemersrechten zoals zwangerschapsverlof en doorbetaling bij ziekte. Gelijke betalingen voor man nen en vrouwen. Dat zou er anders nooit van gekomen zijn. De EU dwingt ons te her vormen: het is goed dat ande re landen ons uitdagen, in de gaten houden en ons tot ver antwoordelijk roepen als dat nodig is. Het is zo arrogant strongerin.co.uk ISABELLA GOLDIE om te denken dat wij, hier op dit kleine eilandje, alle antwoorden hebben. Ik wil dat wij als Verenigd Konink rijk meepraten in Europa, aan tafel zitten. De EU is niet perfect, maar we moe ten daar helpen verande ring in te brengen, in plaats van weg te lopen. Ik kan echt niets met de argumenten van het Lea- ve- kamp. Sowieso is het een hele vieze strijd gewor den. De Leavers focussen dinsdag 21 juni 2016 Wel of geen Brexit? Het referendum is donderdag. De argumenten kloppen niet, SO WHAT? Richard Scudamore, baas Premier League Mark van Assen Rotterdam/Londen Martin Rosema, hoogleraar politicologie —The Economist, weekblad Een bijeenkomst van het 'Leave- kamp', die als paradepaardje graag gebruikt dat de EU het land min stens 350 miljoen pond per week kost. FOTO CHRISTOPHER FURLONG 50 jaar, Glasgow Directeur Mental Health Foundation

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8