tt ZEEUWS-VLAANDEREN 7 Dorpsraden Cadzand, Groede en Zuidzande luiden de alarmbellen De leefbaarheid van kustdorpen is in gevaar, vinden bewoners. Het aantal tweede woningen mag niet verder stijgen. Als hier geen mensen wonen, heb je ook geen personeel meer aan de kust „Ik zou het wel erg fijn vinden als mijn dochtertje hier tot haar twaalfde naar school kan." Dorps raadbestuurslid jan Elfrink uit Groede vat met die ene zin tref fend samen: bewoners van West-Zeeuws-Vlaamse kustdor pen maken zich ernstige zorgen over de voorzieningen in hun dorp. Voornaamste reden: het snel groeiend aantal tweede wonin gen. De discussie over het al dan niet toestaan van tweede verblijven speelt in de gemeente Sluis al ja ren. Zo intensief als nu werd die echter nog nooit gevoerd. Bewo ners zijn bezorgd, blijkt uit enquê tes en op dorpsraadbijeenkom sten. En dus trekken de dorpsraad- besturen van Groede, Cadzand en Zuidzande aan de bel. Toename „Kijk zelf maar", wijst Isabelle Scherbeijn (dorpsraad Cadzand) bij haar huis, midden in het dorp, om zich heen. „Dat is een tweede woning, en dat, en dat." Scherbeijn is niet de enige: steeds meer inwoners van Cad zand hebben geen vaste buren meer. Sinds de gemeente Sluis het verbod op tweede woningen twee jaar geleden afschafte, gaat het hard, zegt Scherbeijn. Ze pakt er een kadastrale kaart van haar dorp bij. „De oranje vlakjes zijn tweede woningen, de blauwe vaste bewo ners." Halve straten, complete rijen kleuren oranje. „Ongeveer half om half', schat Scherbeijn in. „En als je de huurhuizen niet mee rekent, gaat het aantal tweede hui zen al ruim over de helft." Zo ver is het in Zuidzande en Groede nog niet. Frits Baars (Zuid zande) en Hans van de Geer (Groede) schatten het aantal twee de woningen in hun dorp op één op drie. „Maar dat aantal stijgt heel snel", weet Van de Geer. „Als er niets verandert, zitten wij hier binnen een paar jaar ook over de helft." Leefbaarheid Die ontwikkeling brengt de leef baarheid in de dorpen in gevaar, benadrukken de drie dorpsraadbe- dig om je gemeenschap fatsoen lijk te laten draaien." Van de Geer erkent dat. „We zit ten net vóór het kantelpunt. Straks hebben we niet genoeg vrij willigers meer om clubs te behou den en niet genoeg kinderen om scholen open te laten. Als we nu niks doen, wordt de hele kust strook éen groot vakantiepark." dorp kunnen gaan." Van de Geer kent die voorbeelden ook. „In mijn eigen straat gaan huizen weg voor bijna het dubbele van de WOZ-waarde. Er zijn eigenaren die geen idee hebben wat ze kun nen krijgen. Die zetten hun huis op de markt en laten er maar op bieden. Dat is toch geen normale marktwerking." Dure huizen De prijzen van te koop staande woningen rijzen de pan uit. Ze worden onbetaalbaar voor 'gewo ne' mensen uit de regio. En be langstelling uit de buurt is er ze ker, benadrukken de betrokkenen in koor. Kijk daar, wijst Baars tij dens een rondje door Zuidzande naar een rijtje van drie woningen in de Zegveldstraat. „De eigenaar kocht ze een poos geleden voor bij elkaar 240.000 euro. Hij knapte ze op, en vraagt nu vier ton voor één huis. Die woningen hadden afzon derlijk best naar starters uit het Maatwerk Er moet wat gebeuren, roepen de betrokkenen in koor. En dat vergt maatwerk. „In een dorp als Hoofd plaat zijn ze juist blij als iemand een huis als tweede woning ge bruikt", geeft Baars aan. „Daar speelt dit probleem dus helemaal niet." Bovendien zijn de dorpelin gen niet helemaal ongevoelig voor een argument van de voorstan ders van de huidige situatie: dat er leegstand ontstaat als een huis geen tweede woning meer mag zijn. „Je zou een maximum percen tage kunnen toestaan", vindt Scherbeijn. „Of alleen tweede wo ningen in bepaalde straten. En je moet zorgen dat je de boel regel matig evalueert en indien nodig aanpast." Het tweede woningenbeleid moet dan ook onderdeel zijn van een bredere visie op leefbaarheid en woningbouw in dorpen, vindt Van de Geer. Daar moeten de dorpsraden, veel meer dan nu, bij betrokken worden. „Ze hebben in het gemeentehuis hun mond vol over burgerparticipatie. Laat ze dat dan maar eens waarmaken." sturen. Ze trekken samen op rich ting de Sluise gemeenteraad, die in september de situatie evalu eert. Akkoord: de meeste eigena ren onderhouden hun tweede wo ning netjes, erkennen de vaste be woners. „Maar alleen al de stilte op straat zorgt ervoor dat mensen zich steeds minder thuis voelen in hun eigen omgeving", vertelt Scherbeijn. Bij activiteiten in het dorp merk je het ook. De animo loopt terug. Want hoe je het ook wendt of keert: tweede woningbezitters doen over het algemeen veel min der mee met het sociale leven in het dorp. „We organiseren ons een ongeluk om de boel hier in be weging te houden", verklaart Frits Baars. „Maar op evenementen ko men telkens minder mensen af dan je vooraf hoopt. De eigenaren van de tweede woningen zie je nauwelijks. Die vinden het geen probleem als in het dorp voorzie ningen verdwijnen." Je merkt het aan kleine dingen, zegt ook Van de Geer. „We hadden acties met het buitenzetten van bloembak ken en kerststerren. Vaste bewo ners doen dat massaal. Bij tweede woningen doet niemand mee. Dan denk je: heeft dit nog zin?" Volgens Scherbeijn gaat het ver der: ook de lokale economie komt erdoor in gevaar. „Als hier geen mensen meer wonen, heb je ook geen personeel voor al die bedrij ven aan de kust. En denk aan de klandizie voor de winkels. Je hebt gewoon een minimale massa no- dinsdag 21 juni 2016 Kustdorpen raken steeds meer voorzieningen kwij t Marlijn de Koning Cadzand/Groede/Zuidzande Frits Baars loopt langs drie huizen in zijn dorp. „Die zijn gezamenlijk gekocht voor 240.000 euro. Het eerste is opgeknapt en staat nu te koop voor vier ton. Als ze apart waren verkocht, hadden ze alle drie naar starters kunnen gaan." fotos camile schelstraete Isabelle Scherbeijn De oranje vlakjes zijn de tweede woningen in Cadzand, de blauwe vertegenwoordigen vaste bewoners. De score: fifty-fifty.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 72