Zelf niet drinken werkt het best Achterwege laten spuikanaal 'blunder' A58 richting Goes gaat nachtje dicht Hoosbuien zijn ongelijk verdeeld over provincie 2 ZEELAND Ook dat nog Het is tot nu toe het natste jaar sinds vele decennia. Kan het nu afgelopen zijn met de regen? WEER 2016 IS NATSTE JAAR Commentaar Laat ze niet verzuipen! Dat is al jaren het motto van een actie om het overmatig alcoholgebruik onder jongeren terug te drin gen. De gemeenten, de politie en andere maatschappelijke part ners werken er samen aan. Met wisselend succes. Het jongste onder zoek door mysteryshoppers heeft een alarmerend uitkomst: In cafés, buurthuizen en sportkantines komen jongeren onder de achttien veel te gemakkelijk aan sterke drank. Supermarkten en slijterijen sco ren veel beter. Met Laat ze niet verzuipen! zet de overheid zo ongeveer alle denk bare middelen in. Van theatervoorstellingen, via een receptenboek voor Happy Drinks, tot en met een folder voor ouders. Daarom is het zo moeilijk te verteren dat dit beleid, juist nu supermarkten en slijte rijen het steeds beter oppikken, door onder meer cafés en sportclubs wordt ondermijnd. Gerard Rabelink, burgemeester van Schouwen-Duiveland en voor zitter van de stuurgroep Laat ze niet verzuipen!, reageert opvallend mild. Hij wil eerst met de overtreders praten voordat hij maatregelen treft. Rabelink is kennelijk nog niet meteen toe aan straffen. Dat komt een beetje traag over. Als we het écht zo gevaarlijk vinden dat jongeren vroeg alcohol proberen, moeten we nu eens doorpakken met sancties tegen de boosdoeners die hen drank schenken. Overigens is het gemakkelijk de overheid verwijten te maken. Ie dereen van achttien jaar en ouder kan het café of de club die het te bont maakt boycotten. En iedereen kan zelf het goede voorbeeld ge ven. Dit betekent simpelweg 'fris voor mij' zolang er jonkies bij zijn. Drink zelf niet! in plaats van Laat ze niet verzuipen! Dat zal in elk ge val veel beter werken dan die jonge mensen drank te verbieden. Het is tijd om door te pakken tegen de cafés en clubs die jongeren sterke drank schenken Een spuikanaal bij de nieuwe zee sluis in Terneuzen is onontbeer lijk. Wordt het niet meegenomen in de plannen, dan is er sprake van een 'historische blunder' vindt raadslid Giel van Boom (TOP/GB). Hij steunt het vurige pleidooi van de schippersorganisaties Alge mene Schippers Vereniging (ASV) en Koninklijke Schuttevaer om blijvende economische schade voor de schipperij te voorkomen en het kanaal alsnog toe te voegen aan het project, waarvoor in het najaar van 2017 de eerste spade de grond ingaat. De schippers weten zich inmiddels ook gesteund door het bedrijfsleven en havenbedrijf Zeeland Seaports. De ASV en Schuttevaer zijn in middels naar de Raad van State ge stapt. De zaak dient begin juli. Van Boom hoopt behandeling van de zaak in 'een ultieme po ging' nog te voorkomen. Hij vindt dat ook B en W zich nogmaals sterk moeten maken voor het spui kanaal. Het raadslid wijst er in Raadslid Giel van Boom doet ultieme oproep aan makers van sluisplannen een toelichting op dat de sluis minstens 100 jaar dienst zal doen en dat in die periode klimaatveran dering, zoals nu al blijkt, ingrij pend zal zijn. Ook met de inge bruikname van het Schelde-Seine- kanaal zal de hoeveelheid af te voe ren oppervlaktewater vanuit het zuiden alleen maar groeien. Almanak Die tienerzoon uit Vlissingen was gisteren al voor de derde keer natgeregend en hij had nog een fietsrit in het ver schiet. Nog nadruppend keek hij snel de weerapps na op zijn smartphone, hopend op een kort intermezzo in de sliknatte dag. En daar verscheen een plot se opklaring, op zijn gezicht dan. „Ja!! Het houdt toch op met regenen, voorspellen 'ze' hier, aan het einde van de dag!" „Daar ben je mooi klaar mee", reageerde zijn moeder. „Het is de langste dag van het jaar." Infoavond over vluchtelingen Internationale trekkertrek Panoramaweg ruim week dicht Waarschuwing: graaf geen kuilen De regen striemt in haar gezicht. De druppels op haar bril belemmeren het zicht. De fïets- ster baant zich met moeite een weg richting Winkelcentrum Kamperland. Een foto voor de krant? Nu even niet. „Gaat het over het weer? Ik ben het zó beu, die regen", wil ze in het voorbij gaan wel kwijt. Het is de dag voordat de (astro nomische) zomer begint, maar niets doet daar maandag in Zee land aan denken. Ook in Kamper land komt het met bakken uit de hemel. Urenlang. Aan het eind van de middag heeft het plaatse lijke weerstation al meer dan ze ventien millimeter gemeten. Daarmee passeerde het de grens van 500 millimeter - dat komt neer op 500 liter water per vierkante meter - voor 2016 tot nu toe. Van de ruim twintig Zeeuwse stations die zijn aange sloten bij Het Weer Actueel re gistreerde Kamperland de mees te neerslag dit jaar, waarmee de Noord-Bevelandse kern de nat ste plek van de provincie kan worden genoemd. De neerslaghoeveelheden bin nen Zeeland variëren grofweg van 300 tot 500 millimeter. Het KNMI-station in Vlissingen zat gistermiddag om vijf uur op 417 millimeter. Daarmee werd 1979 gepasseerd als natste jaar - tot dusverre - sinds 1957. Westdorpe noteerde in 2016 al ruim 430 mil limeter, het hoogste in twintig jaar. Wolkbreuken treffen in Zee land vooral Duiveland en het uiterste westen van Zeeuws- Vlaanderen. Dat blijkt uit een analyse die het KNMI heeft ge maakt van alle hoosbuien in de afgelopen tien jaar. Het weerinstituut spreekt van een wolkbreuk als er meer dan 25 millimeter regen valt binnen een uur. Dergelijke buien ver oorzaken vaak wateroverlast, zoals vorige week in Yerseke gebeurde. Het KNMI constateert dat er nauwelijks een peil op valt te trekken welke gebieden wor den getroffen door een hoos bui. Het instituut spreekt van 'een grillige verdeling zonder enige aantoonbare regionalise ring'. In Zeeland zijn de meeste wolkbreuken geteld in Zeeuws-Vlaanderen (vooral nabij Sluis), in de omgeving van Oosterland en op Tholen (vooral bij Tholen-stad). Ande re gebieden zijn in de afgelo pen tien jaar geen enkele keer de klos geweest. Dat geldt met name voor het noorden van Walcheren en de westkant van Schouwen-Duiveland. Goes De A58 vanuit Middelburg richting Goes is komende avond en nacht dicht tussen knoop punt Stelleplas en afrit 36 bij Heinkenszand. In deze nacht wordt het bestaande viaduct Stel- ledijk van de A58 verstevigd. De stremming begint vanavond om 20 uur en duurt tot morgenoch tend 6 uur. Verkeer over de A58 en Sloeweg wordt omgeleid met gele borden. Om blokken te plaatsen op de nieuwe ondersteuningsconstruc tie van het viaduct is het nodig om de bovenkant van het via duct, inclusief wegdek van de A58, heel langzaam maximaal 10 millimeter omhoog te tillen. Ook wordt de in- en uitvoeg- strook op de A58 opnieuw gemar keerd. De Stelledijk, die onder de A58 doorloopt, blijft tot en met 5 augustus dicht. Dat is nodig om de oude pijlers van de viaducten weg te halen en voor het conser veren en schilderen van de nieu we ondersteuning. Verkeer vanuit Middelburg (A58) richting Heinkenszand wordt omgeleid via de Sloeweg (N62), Heinkenszandseweg (N667) en de Drieweg (N665). Het verkeer vanuit Vlissin- gen-Oost en Terneuzen wordt ook omgeleid over deze wegen. dinsdag 21 juni 2016 Wout Bareman Terneuzen Tip? redactie@pzc.nl HULST Hulst voor Elkaar en Vluch telingenwerk houden maan dag 27 juni om 19.30 uur in De Lieve in Hulst een infor matiebijeenkomst over vluchtelingen. De avond is bedoeld voor mensen die vrijwilliger zijn geweest tij dens de crisisopvang in Den Dullaert, of voor men sen die willen helpen door bijvoorbeeld het geven van taaiondersteuning. Aanmel den vóór vrijdag 24 juni info@hulstvoorelkaar.nl. AXEL Honderd tractoren in aller lei gewichtsklassen doen zondag mee aan de interna tionale trekkertrek-wedstrij- den in Axel. Ook zijn er de monstraties met sportklas- se trekkers. Het festijn, een initiatief van het Agrarisch Jongeren Kontakt Oost- Zeeuws-Vlaanderen, begint om 13.00 uur en vindt plaats op het schutterster- rein achter de accommoda tie van ruitersportvereni ging Axel aan de Boslaan. BRESKENS De Panoramaweg - de bui tendijkse weg langs de vuur toren - bij Breskens is tot 1 juli afgesloten. Waterschap Scheldestromen laat er as- faltwerkzaamheden doen. Dat wordt uitgevoerd door aannemer H4A. Doorgaand verkeer moet langs de an dere kant van Waterdunen rijden, over de Puijendijk en de Langeweg. Het werk is onderdeel van de aanpak van tientallen waterschaps wegen. KNOKKE De Kustreddingsdienst in Vlaanderen begint een cam pagne tegen het graven van kuilen op het strand. Onder de noemer 'Graaf je eigen graf niet' worden strandgan- gers gewezen op het gevaar van instortende putten. Elk jaar sterven op Europese stranden met name kinde ren in zelf gegraven kuilen. Helemaal Rolf Bosboom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 70