Vergi ad Spil terreurweb kwam vrij na demonstratie 3 dagen Arnhem**** SAUVONS 6 NI ÖZCAN AKYOL Ramptoerist en nestbewaarder 09/10 Terwijl twee slachtoffers van de schietpartij in Orlando werden begraven, doken er ineens boze christelijke betogers op, gewapend met borden waarop anti-homoteksten stonden. Ze kwamen de ceremonie ver storen, vergiftigd door haat en een waanidee van het eigen gelijk. Het klinkt als een slechte grap, maar religie vormt niet alleen een bron van hoop en zingeving: zij is net zo vaak het fundament voor ge stolde gekte. Wat mij aan de betogers in Or lando opviel, is dat ze evengoed een hekel hadden aan de dader als aan zijn slachtoffers. Dat heeft te maken met de islamitische achter grond van Omar Mateen, een ge huwde man die vermoedelijk wor stelde met zijn seksuele geaard heid en daarom uit blinde paniek, of hevige kortsluiting, alles kapot wilde maken, helaas met succes. met verbijstering op het nieuws uit Orlando gereageerd, vaak met de toevoeging dat de islam en ho moseksualiteit onverzoenlijk zijn, desalniettemin bleven massade- partij op de redactie van Charlie Hebdo. De vrijheid van menings uiting is voor iedereen belangrijk - de noodzaak van dat recht voe len we allemaal - maar als de slachtoffers een minderheid vor men, zoals homoseksuelen, blijkt onderlinge solidariteit minder groot. Wat zit daarachter? In elk geval de realistische con clusie dat niet alleen gelovigen met homoacceptatie worstelen, maar dat het soms voor een hele sociale klasse of gemeenschap geldt. Vorig jaar bijvoorbeeld viel mijn oog op een bericht waarin stond dat Nederlandse homosek suelen vooral in kleine dorpen heel moeilijk voor hun geaardheid kunnen uitkomen. Er is sprake van een masculiene machocultuur, die angst inboe zemt. Gelukkig zijn we hier niet van de massaslachtingen en dood enge betogingen, geïnspireerd door gedateerde vertellingen uit een heilig boek, met meerdere in terpretatiemogelijkheden, maar de absolute tolerantie is er nog lang niet. Wie wekelijks een voet balstadion bezoekt, weet dat ver wensingen a la 'kuthomo' en 'strontflikker' niet van de lucht zijn. En het is helaas geen toeval dat nog geen enkele homoseksue le profvoetballer in zijn actieve loopbaan eerlijk over zijn geaard heid durft te spreken. We hebben wellicht een grote voorsprong op al die gekken die uit de naam van hun geloof iemand vermoorden, maar zelf zijn we er ook nog niet helemaal. Als slachtoffers een minderheid vormen, blijkt onze solidariteit minder groot Zes jaar geleden demonstreerden een paar honderd mensen in Brussel voor de vrijlating van Oussama Atar. De toen 26-jarige Belg zat sinds 2004 gevangen in Irak omdat hij illegaal het land was binnengekomen. Atar bege leidde naar eigen zeggen een kon vooi medicijnen maar werd ver dacht van wapensmokkel. Zijn zus Asma organiseerde de demonstratie voor de vrijlating van 'een eerlijk burger met onbe rispelijk gedrag'. Atar, die onder meer werd vastgehouden in de beruchte Abu Ghraib-gevangenis en in de niet minder beruchte Rusufa-gevangenis in Bagdad, zou er slecht aan toe zijn ge weest. Door inspanningen van zijn familie, mensenrechtenorga nisaties en diplomatieke druk van België kwam hij vervroegd vrij. Inspirator en spil Na de arrestaties afgelopen week end van twee familieleden van de terroristen El Bakraoui - twee broers die zich op 22 maart op bliezen in Brussel - wordt de in middels 32-jarige Oussama Atar toch gezien als waarschijnlijke in spirator binnen een grote familie. De verschillende broers, neven en ooms waren eerst betrokken bij zware criminaliteit maar gin- gen plots religieuze terreur be drijven in naam van Islamitische Staat (IS). Oussama Atar wordt gezien als de spil. Hij zat in Irak opgesloten in een complex waar ook de hui dige leider van IS - Abu Bakr Al-Baghdadi - en andere kopstuk ken van de organisatie gevange nen waren. Volgens de Vlaamse krant Het Laatste Nieuws denken rechercheurs die de aanslagen in België onderzoeken dat Atar meerdere familieleden 'meesleur de in het gedachtegoed van de terreurbeweging'. Amper een jaar na zijn vrijla ting in Irak hielden de Tunesi sche autoriteiten Oussama Atar aan omdat hij zich daar bij een ge wapende islamterreurgroep had willen voegen. Na verhoor kon Atar daarna ongestoord terugke ren naar België en optrekken met oude criminele vrienden die nu dood zijn omdat ze zich namens IS opbliezen of gevangen zitten op verdenking van medeplichtig heid aan de aanslagen in Parijs en Brussel. Pas recent kwam Atar zelf in beeld. Tevergeefs probeer de de politie hem te arresteren in zijn woning in de Brusselse wijk Anderlecht. Daar zou geen belas tend materiaal zijn aangetroffen. Waar Oussama Atar nu uithangt is een raadsel. Wel had de politie Yassine Atar aangehouden, zijn broer. Deze zou sporen van explosieven op zijn gezicht en kleding hebben gehad. Yassine is in verband ge bracht met de aanslagen op vlieg veld Zaventem en in de Brusselse metro. In het netwerk van de zelf moordbroers El Bakraoui zaten nog een oom en een neef van Atar. Deze twee zijn afgelopen vrijdag gearresteerd. Zij worden verdacht van het plannen van een aanslag tijdens het EK bij een van de grote schermen in Brussel. Man met het hoedje Ook werd gisteren de jongere broer van terreurverdachte Moha- med Abrini - beter bekend als de man met het hoedje die Brussels Airport op 22 maart verliet voor dat zijn explosieven afgingen- aangehouden. Ibrahim Abrini werd begin maart opgepakt vanwege de aan slagen in Parijs, maar onder voor waarden vrijgelaten omdat er on voldoende bewijs was om hem langer vast te zetten. Omdat hij die voorwaarden heeft overtre den is hij opnieuw aangehouden, meldt de Vlaamse zender VTM. 3 dagen Moers (DE) 3 dagen Den Bosch www.Zoweg.nl/krant of 0900-2359693 zocPg monstraties uit, zoals we die zagen na de lynch- incl. dineir HONKVAST Rassemblement ge détenu en Irak i dinsdag 21 juni 2016 Column @OzcanAkyol We hebben in Nederland terecht Een meerkoet bleef gisteren in Den Haag op haar nest zitten terwijl brandweerduikers ban den bevestigden aan een auto De Belgische autoriteiten heb ben Oussama Atar in het vizier. Hij lijkt de spil in een familie van terroristen én de link naar de terreurorganisatie Islamitische Staat. Bob van Huët Rotterdam/Brussel om deze uit het water te halen. Elke keer als de mannen te dichtbij kwamen, vloog de vo gel weg om daarna terug te ko- Poster waarop wordt opgeroe pen om Oussama Atar vrij te la ten uit de Iraakse gevangenis. men. De auto was daar beland nadat de bestuurder de macht over het stuur was verloren. FOTO JOS VAN LEEUWEN 2 nachten in 4* Best Western Plus Hotel Haarhuis (8,2) 2 keer uitgebreid ontbijtbuffet 1 keer een 2-gangendiner, gratis gebruik van wifi Aankomsten t/m dec. betaal pas bij aankomst! 4* Van der Valk Hotel Moers (8,2) 2 nachten incl. ontbijtbuffet Incl. welkomstdrankje iy q 95 Gratis wifi en parkeren 4* Mövenpick Hotel 's Hertogenbosch 2 nachten incl. ontbijtbuffet Incl. welkomstdrankje pq Incl. gebruik wifi en sauna Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Voor maar: Verblijf in hartje centrum. Tip! Burgers' Zoo en winkelen in Het Stegenkwartier! Justice Place Poelaert 14h30 i Soutenu par •dtftfC 9R1 Clca* *fe; Tjf «Hfe I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6