Zelf niet drinken werkt het best Overlast kruiswissel nog lang niet voorbij A58 richting Goes gaat nachtje dicht Hoosbuien zijn ongelijk verdeeld over provincie 2 ZEELAND Ook dat nog Het is tot nu toe het natste jaar sinds vele decennia. Kan het nu afgelopen zijn met de regen? WEER 2016 IS NATSTE JAAR Commentaar Laat ze niet verzuipen! Dat is al jaren het motto van een actie om het overmatig alcoholgebruik onder jongeren terug te drin gen. De gemeenten, de politie en andere maatschappelijke part ners werken er samen aan. Met wisselend succes. Het jongste onder zoek door mysteryshoppers heeft een alarmerend uitkomst: In cafés, buurthuizen en sportkantines komen jongeren onder de achttien veel te gemakkelijk aan sterke drank. Supermarkten en slijterijen sco ren veel beter. Met Laat ze niet verzuipen! zet de overheid zo ongeveer alle denk bare middelen in. Van theatervoorstellingen, via een receptenboek voor Happy Drinks, tot en met een folder voor ouders. Daarom is het zo moeilijk te verteren dat dit beleid, juist nu supermarkten en slijte rijen het steeds beter oppikken, door onder meer cafés en sportclubs wordt ondermijnd. Gerard Rabelink, burgemeester van Schouwen-Duiveland en voor zitter van de stuurgroep Laat ze niet verzuipen!, reageert opvallend mild. Hij wil eerst met de overtreders praten voordat hij maatregelen treft. Rabelink is kennelijk nog niet meteen toe aan straffen. Dat komt een beetje traag over. Als we het écht zo gevaarlijk vinden dat jongeren vroeg alcohol proberen, moeten we nu eens doorpakken met sancties tegen de boosdoeners die hen drank schenken. Overigens is het gemakkelijk de overheid verwijten te maken. Ie dereen van achttien jaar en ouder kan het café of de club die het te bont maakt boycotten. En iedereen kan zelf het goede voorbeeld ge ven. Dit betekent simpelweg 'fris voor mij' zolang er jonkies bij zijn. Drink zelf niet! in plaats van Laat ze niet verzuipen! Dat zal in elk ge val veel beter werken dan die jonge mensen drank te verbieden. Het is tijd om door te pakken tegen de cafés en clubs die jongeren sterke drank schenken Omwonenden van het spoor ter hoogte van de Willem Zelleweg in Goes zullen nog enkele jaren langer last hebben van de be ruchte kruiswissel. Goes De trillings- en geluidhinder ver oorzakende wissel zou eigenlijk volgend jaar worden verplaatst naar een plek buiten de bebouw de kom, maar dat blijkt nu ineens veel te duur. De ramingen van spoorbeheerder ProRail zijn fors hoger dan waar tot voor kort van uit was gegaan, zegt wethouder Loes Meeuwisse. „Het zou een te kort van vijf miljoen euro op het spoorproject betekenen", zegt zij. Omdat de verplaatsing een wens is van de gemeente, moet die voor de kosten opdraaien. Burgemees ter en wethouders stellen de raad nu voor om daar van af te zien en te wachten op vervanging van de kruiswissel door een zogeheten enkele overloopwissel, die naar verwachting wel veel stiller is. Dat was Prorail zelf al van plan tij dens groot onderhoud aan het Verplaatsing van de kruiswissel levert een tekort van vijf miljoen euro op. spoor dat voor 2019-2020 staat ge pland. Meeuwisse is teleurgesteld dat Prorail zo laat op de proppen komt met de kosten, terwijl de omwonenden altijd is voorgehou den dat de wissel wordt ver plaatst. Zij zijn per brief over de ontwikkeling geïnformeerd. Meer op pzc.nl/bevelanden Almanak Die tienerzoon uit Vlissingen was gisteren al voor de derde keer natgeregend en hij had nog een fietsrit in het ver schiet. Nog nadruppend keek hij snel de weerapps na op zijn smartphone, hopend op een kort intermezzo in de sliknatte dag. En daar verscheen een plot se opklaring, op zijn gezicht dan. „Ja!! Het houdt toch op met regenen, voorspellen 'ze' hier, aan het einde van de dag!" „Daar ben je mooi klaar mee", reageerde zijn moeder. „Het is de langste dag van het jaar." NK modelbouw helikopters Larissa nog niet naar Dijkhoff Meijer volgt Kallewaard op JAMIN GAAT WEER OPEN De regen striemt in haar gezicht. De druppels op haar bril belemmeren het zicht. De fïets- ster baant zich met moeite een weg richting Winkelcentrum Kamperland. Een foto voor de krant? Nu even niet. „Gaat het over het weer? Ik ben het zó beu, die regen", wil ze in het voorbij gaan wel kwijt. Het is de dag voordat de (astro nomische) zomer begint, maar niets doet daar maandag in Zee land aan denken. Ook in Kamper land komt het met bakken uit de hemel. Urenlang. Aan het eind van de middag heeft het plaatse lijke weerstation al meer dan ze ventien millimeter gemeten. Daarmee passeerde het de grens van 500 millimeter - dat komt neer op 500 liter water per vierkante meter - voor 2016 tot nu toe. Van de ruim twintig Zeeuwse stations die zijn aange sloten bij Het Weer Actueel re gistreerde Kamperland de mees te neerslag dit jaar, waarmee de Noord-Bevelandse kern de nat ste plek van de provincie kan worden genoemd. De neerslaghoeveelheden bin nen Zeeland variëren grofweg van 300 tot 500 millimeter. Het KNMI-station in Vlissingen zat gistermiddag om vijf uur op 417 millimeter. Daarmee werd 1979 gepasseerd als natste jaar - tot dusverre - sinds 1957. Westdorpe noteerde in 2016 al ruim 430 mil limeter, het hoogste in twintig jaar. Wolkbreuken treffen in Zee land vooral Duiveland en het uiterste westen van Zeeuws- Vlaanderen. Dat blijkt uit een analyse die het KNMI heeft ge maakt van alle hoosbuien in de afgelopen tien jaar. Het weerinstituut spreekt van een wolkbreuk als er meer dan 25 millimeter regen valt binnen een uur. Dergelijke buien ver oorzaken vaak wateroverlast, zoals vorige week in Yerseke gebeurde. Het KNMI constateert dat er nauwelijks een peil op valt te trekken welke gebieden wor den getroffen door een hoos bui. Het instituut spreekt van 'een grillige verdeling zonder enige aantoonbare regionalise ring'. In Zeeland zijn de meeste wolkbreuken geteld in Zeeuws-Vlaanderen (vooral nabij Sluis), in de omgeving van Oosterland en op Tholen (vooral bij Tholen-stad). Ande re gebieden zijn in de afgelo pen tien jaar geen enkele keer de klos geweest. Dat geldt met name voor het noorden van Walcheren en de westkant van Schouwen-Duiveland. Goes De A58 vanuit Middelburg richting Goes is komende avond en nacht dicht tussen knoop punt Stelleplas en afrit 36 bij Heinkenszand. In deze nacht wordt het bestaande viaduct Stel- ledijk van de A58 verstevigd. De stremming begint vanavond om 20 uur en duurt tot morgenoch tend 6 uur. Verkeer over de A58 en Sloeweg wordt omgeleid met gele borden. Om blokken te plaatsen op de nieuwe ondersteuningsconstruc tie van het viaduct is het nodig om de bovenkant van het via duct, inclusief wegdek van de A58, heel langzaam maximaal 10 millimeter omhoog te tillen. Ook wordt de in- en uitvoeg- strook op de A58 opnieuw gemar keerd. De Stelledijk, die onder de A58 doorloopt, blijft tot en met 5 augustus dicht. Dat is nodig om de oude pijlers van de viaducten weg te halen en voor het conser veren en schilderen van de nieu we ondersteuning. Verkeer vanuit Middelburg (A58) richting Heinkenszand wordt omgeleid via de Sloeweg (N62), Heinkenszandseweg (N667) en de Drieweg (N665). Het verkeer vanuit Vlissin- gen-Oost en Terneuzen wordt ook omgeleid over deze wegen. dinsdag 21 juni 2016 cl Luc Oggel Tip? redactie@pzc.nl LEWEDORP Zondag 26 juni wordt in Le- wedorp het NK helikopter- vliegen gehouden. Dat ge beurt van 10.00 uur tot 18.00 uur op het terrein van Modelvliegclub Delta Zee land aan de Ankeveerse- dijk. Tijdens deze dag zijn er demonstraties van grote turbine-aangedreven heli kopters. Op zaterdag 25 juni zijn er ook demonstra ties en kan het publiek vlie gen op de simulator. Toe gang en parkeren gratis. OUD-VOSSEMEER Voor de tweede keer op rij is een bezoek van de Oud-Vossemeerse Larissa Soeprigian (14) aan staats secretaris Dijkhoff uitge steld. De scholiere zou gis teren met de leiding van haar school 't Rijks in Ber gen op Zoom naar de Twee de Kamer afreizen om de 5.000 handtekeningen te overhandigen tegen haar uitzetting. Maar het lukte nog niet contact met de staatssecretaris te krijgen. COLIJNSPLAAT Jolanda Meijer volgt Angela Kallewaard op als directeur en bestuurder van zorgcen trum Cleijenborch in Colijns- plaat en de Stichting Oude renzorg Noord-Beveland. Kallewaard stapt per 1 juli over naar WVO Zorg in Wal cheren, waar ze lid wordt van de Raad van Bestuur. In Cleijenborch is morgenmid dag van 16.00 tot 18.00 uur een afscheidsreceptie. Zo wel Kallewaard als Meijer is hierbij aanwezig. GOES Liefhebbers van snoep kun nen binnenkort weer terecht bij Jamin, terwijl één straat verderop Perry Sport de deuren sluit. Nog voor de zo mervakantie hoopt een Zeeuws echtpaar Jamin te heropenen. Lees meer op pagina Zee land 6 Helemaal Rolf Bosboom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 66