Worst met gif op straat Netten en ballonnen verstikken vissen Liedjes over de zee op festival 6 mi Stop kalkaanslag! Ko Saman uit Zierikzee reed op zijn scootmobiel langs het Kaas- kenswater toen hij twee worsen zag liggen. „Ik dacht meteen dat er iets mis mee was", zegt hij. Om dat op de nabijgelegen grasvelden vaak honden en kinderen spelen, waarschuwde Saman voorbijgan gers. Eén van die voorbijgangers was een veearts, die aan het wan delen was met zijn hond. Hij nam de worsten mee voor onderzoek en stelde vast dat er inderdaad ver- Honden kunnen er misselijk van worden. Een te hoge concentratie kan zelfs levensbedreigend zijn. gif in het vlees zat. Welke klachten dieren krijgen na het innemen van Roundup, hangt af van de concentratie van het spul. Honden kunnen er bij voorbeeld misselijk of vermoeid van worden. Als ze veel van het chemische middel binnen krijgen, kan het zelfs levensbedreigend zijn. Dierenartspraktijk Schouwen- Duiveland in Zierikzee raadt hon deneigenaren aan hun viervoeter aangelijnd te houden en goed op te letten. „Eet-ie toch iets geks? Raadpleeg altijd even de dieren arts. Je weet nooit wat erin zit", al dus een dierenartsassistente. Bruinvissen, krabben, kreeften en andere zeedieren sterven een langzame dood, doordat ze ver strikt raken in verloren netten aan scheepswrakken. Vrijwilli gers van stichting Duik de Noord zee Schoon hebben de afgelopen week voor de Zeeuwse en Hol landse kust ruim tweeduizend ki lo aan netten verwijderd. Een druppel op de gloeiende plaat, realiseert Fred Groen uit Vlissingen zich. „Maar we willen tegelijkertijd het signaal afgeven hoe wij met onze achtertuin om- Er zijn wrakken bij die na 9 dagen duiken nog niet schoon zijn gaan. Er zijn wrakken bij daar kunnen we wel negen dagen op duiken en dan zijn ze nog niet schoon." De netten, het vislood en de vishaken zijn aan wal ge bracht en worden volledig herge bruikt. Groen gaat sinds 2012 mee met de Noordzee-expedi- ties. Het viel hem op dat de wrak ken voor de Zeeuwse kust gemid deld meer vervuild zijn dan de scheepsresten op de Bruine Bank pal voor Scheveningen, waar de ze expeditie eveneens op was ge richt. „Vooral met staand want. Het is lastig daar een verklaring voor te geven. Wellicht heeft het te maken met het simpele feit dat de Zeeuwse kust een drukker bevist gebied is. Het wemelt in dat zuidelijke deel van de Noord zee ook van de wrakken. Voor vissen zijn wrakken zo aantrekke lijk, omdat ze beschutting bie den op volle zee en ze er hun ei tjes kunnen afzetten." Behalve netten wemelt het op de Noord zeebodem ook van plastic, aldus Groen. „Opvallend veel ballon nen ook. Goed om te realiseren wanneer ze bij een feestje mas saal worden opgelaten. Vissen zien dat als eten." Ondanks het succes had de ex peditie dit keer een zwart randje. Een 65-jarige deelneemster uit Zuidwolde kwam na een duik door een hartstilstand om het le ven. „We zijn aan boord van ons schip gelijk begonnen met reani meren, maar het heeft helaas niet meer mogen baten. Ze was op en tot getraind, medisch gekeurd, al le mogelijke voorzorgsmaatrege len waren genomen en tóch gaat het mis. Zoiets valt nooit uit te sluiten. Voor het zelfde geld was ze onderweg in de auto geweest.' De Markt en het Oranjeplein zul len tijdens het festival dienst doen als podia. Maar het meest bij zondere podium van zaterdag is toch wel het dek van de tweemast klipper Avontuur. Het schip vaart vrijdag van Goes naar de Veerse haven. Naar een shanty luisteren op het water is helemaal in stijl, want de shantymuziek is ontstaan op de zeilboten die voor lange tijd op zee waren. „Op de schepen werd zwaar werk verzet en om dat een beetje te verlichten werd er veel gezongen", vertelt les Bijle- veld, woordvoerder van Shanty- koor 't Veerse Scheepstuig. Tijdens het festival zullen niet alleen de leden van 't Veerse Scheepstuig zogenoemde 'zee mansliederen' zingen. Ook gastko ren uit Goeree-Overflakkee, Wil lemstad, Maassluis en Bergen op Zoom treden op. Om 12.30 uur openen de koren het festival op het Oranjeplein. Samen zingen ze een aantal liedjes. Daarna vertrekken ze naar de verschillende locaties. Het laatste optreden eindigt om 17.30 uur. Toegang is gratis. www.koppejanallround.nl 06-24500292 IN DE REGIO MIJN DORP, MIJN STAD WERELDPICKNICK dinsdag 21 juni 2016 Na de gebakken sponzen deze maand, zijn er nu ook worsten vol vergif gevonden in Zierikzee. Een veearts onderzocht twee van de worsten en concludeer de dat deze waren ingespoten met onkruidbestrijdingsmidel Roundup. Elodie Kint Zierikzee Duikers van stichting Duik de Noordzee schoon knippen netten en touwen van een wrak op de bodem, foto joost van uffelen Marcel Modde Zierkzee —Fred Groen Bijna tweehonderd zangers tre den zaterdag op tijdens het Shantyfestival in Veere. Op drie verschillende locaties zingen ze liedjes over de zee. Elodie Kint Veere Met een Kinetico waterontharder Bel nu voor een vrijblijvende offerte -Geen kalkaanslag -Snel geplaatst -Onderhoudsvrij -Zuinig in gebruik Vraag naar de GRATIS montage actie! BROUWERSDAM Gezondheidsplein tijdens NK wielrennen CuraMare brengt sport, beweging en gezondheid onder de aandacht met een gezondheids plein tijdens het NK wielrennen op vrij dag 24 en zaterdag 25 juni rondom de Brouwersdam. Jong en oud kan te recht op het gezond heidsplein voor infor matie, advies en di verse testen rond om gezondheid. Er zijn diverse activitei ten zoals gratis ge- zondheidstesten, een skippybalrace en voetbalkooi, prijs vragen en sport en spel voor kinderen. Op zaterdag 25 juni tussen 10.00 en 11.00 uur vindt op het parcours van het NK een scoot- mobielrace plaats. De toegang tot het gezondheidsplein is gratis. ZIERIKZEE Signeersessie Zilt, Zoet Zeeland Boekhandel de Vries in Zierikzee houdt donderdag een signeersessie door Annette van Ruitenberg en Tanja van den Berghe, sa menstelsters van het boek Zilt, Zoet Zeeland. Het boek Zilt, Zoet Zeeland besteedt aandacht aan culi nair Zeeland. Tij dens de signeerses sie zijn er diverse hapjes te proeven van recepten afkom stig uit het boek. Be langstellenden zijn welkom tussen 19.00 en 21.00 uur in boekhandel de Vries, Havenplein 14 in Zierikzee. Zierikzee Wereldvrouwen Ahoy! houdt woensdagmiddag 29 juni voor de veertiende keer hun jaarlijkse Wereldpicknick. Vrouwen en kinderen zijn welkom op de picknick die als be doeling heeft te ontmoeten en te delen. Van de bezoekers wordt gevraagd of ze iets lekkers mee willen nemen, een specialiteit uit het geboorteland of een Hollandse lekkernij. Er worden spelletjes gedaan en gezongen met de kinderen en er is ook een springkussen aanwezig. De picknick zal plaatsvinden op het terrein van de scouting in Zierikzee, ge legen aan de Veenweg bij het Kaaskenswater. Het adres is Van Veenlaan 1, 4301 NN Zierikzee. Het evenement duurt van 14.00 uur tot 17.00 uur. archieffoto dirk-jan gjeltema BROUWERSHA VEN Het Tonnenmaga- zijn, 18.30-22.00 uur: Repetitieavond Apollo Brassband, 20.00-22.00 uur: Damesboogschie- ten T.O.G.; BURGH-HAAM- STEDE Brassserie Duinpan in de Duinen van Haamstede, 14.00 uur: Presentatie wijkverpleegkundi ge over zorg thuis en de veranderin gen in de zorg; Dorpshuis de Schut- se, 9.30 uur: Zang koor Vrouwen van Nu; 15.00uur: Mu ziekles; 17.45 uur: Yoga; 19.30 uur: Bridge; 19.30 uur: Volksdansen; 19.00 en 20.15 uur: Yoga; Pannekoekenmolen de Graanhalm, 12.00-19.00 uur: Ex positie Oude Mees ters herleven bij Roemato; BURGHSLUIS Passagierschip de Onrust, 11.00 uur: Natuurrondvaart; DREISCHOR Streek- en Land bouwmuseum Goe- manszorg, 11.00- 17.00 uur: Expositie Zeeuwse dialecten en streekdracht; KERKWERVE De Heerenkeet, 10.00-17.00 uur: Ex positie Marian Schellekens; Dorps huis, 14.00-16.30 uur: Koersbal/Soos; OOSTERLAND De Oosterhof, 19.30 uur: Zumba dansen; OUWERKERK Dorpshuis, 10.00 uur: Bewegen voor ouderen; 19.00- 23.00 uur: Dartvere niging Smijt Maar Raak; RENESSE Dorpshuis, 19.30 uur: Yoga; ZIERIKZEE Fizi, 14.00 uur: Mon sieur Chocolat; Sint Lievensmon- stertoren, 10.00-17.00 uur: Be klimming van de To ren, Expositie Phan tasm en Expositie Beeld van een zee slag anno 1304; ZONNEMAIRE Dorpshuis, 20.00-21.30 uur: Yo ga Marianne van den Haak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 58