m 4: Liever asperges dan boontjes Vergeet niet om de royale buurman te bedanken met een cadeautje 8 k PZ „Ziekenhuizen doen er beter aan om onder voede patiënten te geven waar ze trek in hebben", zegt Herold van den Berg van Pink- Roccade Healthcare. „Maak bijvoorbeeld vijf hapjes op een dag mogelijk als die be hoefte er is." Het softwarebedrijf was de afgelopen maan den betrokken bij een inventarisatie van on dervoeding, uitgevoerd in opdracht van het mi nisterie van Volksge zondheid, Welzijn en Sport. Ondervoed Ruim een op zeven pa tiënten in ziekenhuizen is ondervoed. Zij lopen meer risico op vermin derde weerstand en complicaties. Van den Berg: „Ondervoede pa tiënten liggen in de regel anderhalve dag lan ger in hetr zieken huis dan nodig. Door hun voedingsbe hoeften goed te analy seren én te registreren, kan per dagdeel worden afgestemd wat ieder in dividu wenst en wat het behandelend team adviseert. Als het zie kenhuizen lukt om het percentage ondervoede mensen terug te drin gen, dan kan dat voor elke procent minder een besparing opleve ren van 50 miljoen euro." Wat voor beroep Lianne de Back (30) uit Eede ook zou gaan uitoefenen, zelfstandig ondernemer zou het wat haar betrof niet worden. Maar het bloed kruipt waar het niet gaan kan. ijn wieg stond in het Zeeuws-Vlaamse Hoofd plaat, zo ongeveer midden in het bedrijf in communicatie en vormgeving van mijn moeder. Dat ik later bij haar in de zaak kwam, lag voor de hand. Maar ik droomde van verre landen en exotische culturen. Toen iemand me tipte over vrijwilli gerswerk in Afrika, stond ik dan ook binnen de kortste keren gepakt en gezakt op Schiphol. Het grote avon tuur kon beginnen!" Knutselen „In de Ghanese stad Kumasi was ik assistent in een kleuterklas met honderd kinderen. Streng in het gelid zaten die kleintjes Engels te leren, in het gareel gehouden door een juf die er bij de minste of geringste onrust op los mepte met een stok. Dat vond ik nogal wat. Dus stelde ik voor ook eens wat te gaan knutselen met de leerlingen. Mijn Ghanese collega's sloegen steil achterover. Knutselen?! Waar haalde ik het vandaan! School diende maar één doel: leren. Terug in Nederland ging ik het onderwijs in. Dat was wel even andere koek dan in Ghana. Leren en plezier hebben gingen hand in hand, precies zoals ik het graag had. Toch knaagde er iets: nooit was ik eens alleen. Voortdurend werd er van allerlei kanten aan me getrokken, ik voelde me geleefd. De geboorte van mijn dochter en het feit dat mijn on derwijscontract afliep, luidden een periode van zelfreflectie in. Wat past er nu écht bij mij, vroeg ik me af. En in welke vorm ga ik het antwoord op die vraag gieten. Al reflecterend bleek het onderne mersgen in mijn dna dominanter dan ik had gedacht. Vol vuur werd ik zelf standig ondernemer, Backmedia was geboren." Polder „Sindsdien ondersteun ik bedrijven en organisaties bij hoe zij zich willen presenteren. Ik deel mijn tijd zeifin en voel me zo vrij als een vogel. De balans tussen contact met anderen enerzijds en rust en verstilling anderzijds, bewaak ik scherp. Pas als die balans er is, kan ik mijn creativi teit de vrije teugel geven. Dat zit hem in kleine dingen, zoals met mijn driejarige dochter struinen Ik moet eropaf, mijn neus laten zien, me in kijker spelen .7 B door de Zeeuws-Vlaamse polders. Daar, in het landschap van mijn jeugd, komt de dromer in mij werke lijk tot zichzelf." Gevecht „Als ondernemer moet ik eropaf, mijn neus laten zien, mezelf in de kijker spelen. Doe ik dat niet, dan ben ik snel weer ondernemer af. Voor een in wezen introvert mens als ik is dat soms een gevecht; wil ik succesvol zijn, dan móet ik naar buiten treden. Moet ik opstaan en zeggen: 'Hé daar, hier ben ik!' Dat is de grootste uitda ging van mijn switch." BUURTBARBECUE dinsdag 21 juni 2016 Patiënten in het zie kenhuis kunnen eer der naar huis en lopen minder risico op on dervoeding als maal tijden meer worden afgestemd op hun wensen en behoeften. Arnoud Kluiters 'In de polder kom ik tot mezelf' Paula Koster Lianne de Back moet knokken als on derne mer. FOTO PETER NICOLAI 'ijsjff Lianne de Back 'Mr.Jt}Was Onderwijzeres Is nu eigenaar van Backmedia JL"-- 'Wi De buurtbarbecue hoort erbij met zo merse dagen. Met deze tips van huishoudblog stofzuigerzen.nl wordt zo'n wijk- feestje gegaran deerd een succes. Jorien de Wit 1 Nodig alle buren uit. Ja, allemaal. Ook de boze buur man die toch niet komt. Die wordt nóg bozer als hij ontdekt dat er een feestje is zonder hem. En geef na afloop na mens de wijk een pre sentje aan degene die een tuin of parkeerplek ter beschikking stelde. 2 Maak goede af spraken over eten inslaan. Een open deur, maar belang rijk omdat je geen zes bakken satésaus wilt zonder de saté. Zorg dat alle vlees door en door gaar is. Voor ouderen is een voedsel vergiftiging levensge vaarlijk. 3 Zorg dat met name de kinde ren iets te doen hebben. Haal speel goed tevoorschijn, richt een iPadhoek in of zet, bij genoeg budget, een spring kussen neer of huur een goochelaar. Vraag diverse buren om foto's te maken en deel ze binnen een week met elkaar. Zo'n aan denken geeft stof om na te praten. Vraag desnoods of iemand een selectie wil maken en de buurtbarbecue in de tien leukste foto's wil vangen. 5 Breng geleende spullen snel terug. Wacht niet te lang met het teruggeven van die slaschaal, want dat geeft maar scheve ogen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 52