m 4 Gezond blijven, werken, opvoeden: we zijn er elke dag mee bezig. Welke lessen leerde u in het leven en zou u aan anderen willen overdragen? Vandaag: Nicolle Poort en echtgenoot Huub Droogh uit Wemeldinge. 'We leiden een a-typisch leven.' Verkies goed contact boven veel contact Huub: „Begin jij maar, Nicolle. Jij bent van de communicatie." Nicolle: „Nou goed, ik heb me echt voorbereid op dit gesprek. Het moti veerde me ons leven en de opbouw die erin zit de revue te laten passeren, en te onderzoeken." Huub: „Ik moest er over nadenken. Wij leiden een vrij a-typisch leven, maar daar wil ik best wat over vertel len. Ook ik heb me voorbereid." Nicolle: „Onafhankelijk van elkaar hebben we grotendeels dezelfde levenslessen genoteerd." Huub: „Sinds 2008 werk ik voorna melijk vanuit Poznan, in Polen. Werk en privé gescheiden houden vind ik een armoedig concept. Mensen die zo in het leven staan, zijn zichzelf niet, vind ik. Ik kan opdrachtgevers alleen advi seren over hun stad als ik me volledig onderdompel in het leven in die stad. In de mensen die er wonen en de cul tuur die er heerst. Dat proces gaat dag en nacht door. Ook lees ik veel over geschiedenis en politiek en ben ik vaak op reis. Zo af en toe stap ik uit die bubble. Dan doe ik iets simpels. Grasmaaien bijvoorbeeld." Nicolle: „Wij zien elkaar ongeveer één week per maand, met daaraan gekoppeld één of twee weekenden. Nu was Huub voordat hij vanuit Polen ging werken ook altijd pas tegen middernacht thuis. Dus eigen lijk veranderde er voor mij niet zo heel veel toen hij besloot het roer om te gooien." Huub: „Wel namen we vroeger altijd uitgebreid de dag door, 's avonds laat, met een glas wijn erbij." Nicolle: „We leidden ook toen al twee heel verschillende levens. Maar door goed in gesprek te blijven, wer den we geen 'voordeurdelers'. Nu bellen we elkaar één keer per week, maar dan wel meteen anderhalf uur." Huub: „Tussendoor contactjes via Whatsapp, Facebook en Skype, daar doen we niet aan; kwaliteit gaat boven kwantiteit. En als ik in Neder land ben, houden we allebei onze agenda zo veel mogelijk vrij, om er echt voor elkaar te kunnen zijn." Houd je leven in beweging Nicolle: „Ik kan me niets voorstellen bij een leven op de bank. Natuurlijk heb ik ook weieens een mindere dag. Daar zou ik in kunnen blijven han gen, maar ik kom liever in de benen om uit mijn talenten te halen wat erin zit. Ik heb tijdens de tien jaar dat Huub vanuit Polen werkt ontdekt hoe sterk ik ben. Ik heb me ontwik keld tot een zelfstandige vrouw. Daar ben ik trots op en dat spreek ik soms hardop tegen mezelf uit." Huub: „Ik kom vaak op plekken waar mensen het vele keren minder heb ben dan in Nederland. In Polen hebben we ons bureau bewust in een achterstandswijk gevestigd. Als ik in Poznan ben, woon ik er ook. Tussen de zwervers, alcoholisten en arme gezinnen. Wil ik een burgemeester goed kunnen adviseren over het revi taliseren van een achterstandswijk, dan moet ik wel weten hoe het is om daar te leven. Ik merk dat de wijkbewoners, ondanks al hun problemen, toch met opgeheven hoofd door het leven gaan. Ze halen vreugde uit kleine dingen en hebben een grote veer kracht. Op de overheid hoeven ze DE FAMILIE doorgaans niet te rekenen. Is er wat loos, dan kijken ze niet naar een ander maar zoeken zelf een oplos sing. Die levenshouding spreekt me erg aan." Nicolle: „In actie komen brengt een energiestroom op gang die weer andere acties in gang zet." Doe wat binnen jouw bereik ligt Nicolle: „Vroeger, toen ik een prak tijk had in onder meer uitvaart- en stervensbegeleiding, had ik de nei ging het leed van de hele wereld op mijn schouders te nemen. Daar liep ik in vast omdat ik er altijd voor mijn cliënten wilde zijn. Ik vond dat ik alles moest kunnen. Dat hield ik niet vol, en gelukkig bewaak ik mijn gren zen nu veel beter." Huub: „Toch is die oprechte, intense aandacht voor mensen ook haar kracht. Nicolle is ijzersterk in luiste ren en aanvoelen wat een ander no dig heeft." Nicolle: „Jij bent meer van de grote lijnen en de verbanden daartussen." Huub: „Nicolle wijst me er soms op dat ik het kleine over het hoofd zie." Nicolle: „En als ik me dreig te verlie zen in details, zorgt Huub voor de nodige relativering." Vervang watje moet door wat je wilt Nicolle: „Vroeger moest ik in mijn beleving vroeg opstaan om naar col- dinsdag 21 juni 2016 Leren van het leven in arme Poolse wijk Paula Koster Nicolle Poort (57), schrijver en dichter, docent communicatie palliatieve zorg, vrijwilliger in hospice 't Clarahofje in Goes. Hobby: werken met textiel Huub Droogh (56), stedenbouwkundige bij Rothuizen Van Doorn 't Hooft. Zijn werk is zijn hobby en andersom. Nicolle en Huub zien elkaar ongeveer één week per maand. „Dan houden we onze agenda zo veel moge lijk vrij." FOTO'S JOH AN VD HEI JDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 48