Het stond al in haar dagboek OUT Muse merkt dat ADD mij in de greep houdt 2 RENÉ DIEKSTRA Kankerbestrijding Monique Posthumus (52) verdraagt geen chemotherapie. Zoekend naar een alternatief stuit ze op cannabis. Allemaal kukelu, krijgt ze te horen. Dat valt te bezien, schrijft zij in een nieuw boek. Column Onlangs, na afloop van een lezing, kwam een ouder naar mij toe met het vol gende, onthutsende relaas. Een dochter, 17 jaar oud, had enige maanden eerder een eind aan haar leven gemaakt. Voor haar omgeving was dat als een volslagen verrassing gekomen. Des te pijn lijker omdat uit haar dagboek bleek dat ze al maan den vóór haar dood met gedachten aan en plannen voor zelfdoding bezig was geweest. Zelfs de ma nier waarop ze haar leven had beëindigd, stond er exact in beschreven. 'hoe had u dat eerder kunnen weten? Als ze er nooit iets over losliet? Dan had u eigenlijk in haar dagboek moeten kijken.' Niet zo'n handige opmer king van mij, want het kon ook als een verwijt wor den opgevat. Wat bleek. 'Nee, dat had ik niet kunnen doen. Bij ons in het gezin is een absolute regel dat je niet, nooit, in elkaar persoonlijke spullen gaat zitten snuffelen.' ouder, tegen de afspraak van het gezin in, wel in de spullen van die dochter had gesnuffeld, zo ontdekt had hoever ze al heen was en daarover het gesprek was aangegaan? Zou dat haar dood mogelijk hebben voorkomen? Of zou het vanwege de vertrouwensbreuk de onderlinge relatie alleen maar hebben ondermijnd en daardoor zelfdoding niet minder maar meer waarschijnlijk hebben gemaakt? Wat betekent het als je kind intensief een dagboek bijhoudt, maar jij als ouder daar nooit in zicht in hebt omdat het kind er niets uit met je deelt en er een absoluut gezinsgebod is dat jij daar niet in neust? Betekent het dat je kind er om zo te zeggen een tweede leven op na houdt? Eén waarin gedachten, gevoelens en voornemens spelen die verborgen blijven in dat andere, voor jou zichtbare leven. Maar die juist daardoor er een bedreiging voor kunnen vormen. die op een station staat voor een trein op het punt van vertrekken en die zich afvraagt of ze er weer in of er vóór zal stappen. Wat een ver schrikkelijk dilemma eigenlijk als je als ouder, om ongelukken te voorkomen, de (levensreis- plannen van je kind moet kennen, maar daarbij geen gebruik mag maken van zijn of haar eigen aantekeningen. Wat als die ouder wel in de spullen van die dochter had gesnuffeld? LEESTIPS VAN DE WEEK LEKKER IN BALANS onder cannabis had ik nu niet meer geleefd. Een bizarre ge- dachte, maar ik hen ervan over- tuigd. En dat terwijl de vooruitzichten somber waren, toen ik in mei 2014 de dia gnose kreeg: uitgezaaide darmkan ker. Mijn levensverwachting was - met chemotherapie - gemiddeld twee jaar. 'Zonder chemotherapie zal het sneller gaan,' waarschuwde de oncoloog. Het leven stond plotseling stil. 'Zo voelt het dus als je wereld in stort,' dacht ik. Buiten, op de parkeer plaats van het ziekenhuis, hebben mijn man en ik een potje zitten hui len. Mijn toekomst zou uit chemo therapie bestaan, zo lang ik dat ten minste zou volhouden. Een afschuwelijk vooruitzicht, al kon ik zelfs op dat moment nog wrange grapjes maken: 'Ik hoefin elk geval later niet naar een verpleegte huis'. Zo ben ik: nuchter, analytisch, niet zo van de emoties. Nog steeds los ik de lastige momenten het liefst op met humor. Als ik word overval len door de angst voor de dood zoek ik filmpjes op waarom ik moet la chen. Dat helpt. En als ik toch een potje moet janken, dan liefst in mijn eentje. Mijn emoties laten zien aan andere mensen voelt niet prettig. Mijn ratio is mijn houvast, mijn ma nier om te overleven. Rationeel kon ik de dia gnose dan ook vrij snel accepteren. Ik was nog niet oud, maar ook niet meer de jongste. Had een prachtig leven gehad. Veel erger was het toen om het slechte nieuws aan mijn ouders en kinderen te moeten vertellen. Mijn moeder bleef maar emotioneel. Ik voelde me schuldig dat ik haar dit verdriet aandeed. En dan de kinderen, mijn hemel. Ik was al geen voorbeeldige moeder geweest en nu ging ik ook nog dood. Ik pro beerde me groot te houden, wilde het niet nog erger maken. Maar toen mijn zoon, op dat moment 14 jaar, snikkend zei dat hij me nog niet kon missen, brak ik. Die eerste nacht heb ik tussen mijn zoon en dochter in ge legen, en de hele nacht hun handen vastgehouden." Hennep „Hoewel de eerste chemokuur met een werd ingepland, ging ik ook op zoek naar informatie op internet. Tussen alle verschillende alternatieve behandelingen was er één weg die er voor mij uitsprong: getuigenissen van mensen die vertelden beter te zijn geworden dankzij hennep planten, cannabis. Ik vond de verha len overtuigend en verdiepte me in de werking. Maar elke arts die ik erover sprak, was sceptisch. Eén noemde het 'allemaal kukeleku'. dinsdag 21 juni 2016 Diekstra buigt zich over de menselijke geest Achteraf is het helemaal niet altijd makkelijk praten. Want had je het dagboek moeten lezen van je dochter om op tijd te weten dat ze aan zelfdoding dacht? René Diekstra vindt het een verschrikkelijk dilemma. 'Had ik dat maar eerder geweten', verzuchtte de ouder met een gezicht waar het verdriet zo van af te pakken was. 'Maar,' wierp ik tegen, Toen ik na afloop terug naar huis reed, stak er een storm van vragen in me op. Wat als die Kort voor ik in slaap viel die avond kwam het beeld in me op van een jonge vrouw Reageren? hartenziel@persgroep.nl GO Wilhelm SchmLtl .'nrte -di ripcpsflfc LI sesso Sex out - Wil helm Schmid Wat als er geen seks meer in je relatie is? Deze Duitse filosoof denkt mee. Het Kart uan stille mentpn-. f Het hart van stille mensen - Sophia Dembling Liefdesadvies voor introverte mensen die ook graag alleen zijn. Ons geniale geheugen Ij Ons geniale ge heugen - Hannah Monyer en Mar tin Gessmann Over hoe onze herinneringen be palen welke keu zes we nu maken. De makers van de Muse hoofdband beweren dat dit staaltje techniek medite ren gemakkelijker maakt, efficiënter en leuker. Is dit mijn hulpje om mijn gedach ten langer in de pauzestand te houden? Ja, denk ik hoopvol als ik de hoofdband opzet. Ruim 4 jaar dagelijks mediteren heeft mijn leven verbeterd en de Muse gaat dat bewij zen. Uit onderzoek blijkt dat gerichte aandacht-meditatie je stress- en afleidingsbe- stendiger maakt. Sen soren in de band meten mijn hersenactiviteit, terwijl ik probeer mijn uitademingen te tellen. Weergeluiden in een app geven weer hoe rustig of onrustig ik dan ben. Dat zal ik weten: direct na het startsein steekt er een storm op. Dat is de Muse die heeft ontdekt dat mijn aandacht werkelijk alle kanten uit schiet. Ik moet het helaas be amen. Na drie minuten volgt de eerste clou: mijn hersenpan was 17 procent van die paar minuten (te) actief, 23 procent ervan rustig en de resterende tijd neu traal. In volgende ses- Dankzij de wiet ga ik het halen Dominique Prins

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 46