Europa gaat de Middellandse Zee op slot gooien Geld dankzij beelden 3 Vrijheidsbeperkende maatregelen verdwijnen langzaam uit de zorg De gehandicapte Pim ten Kate profiteert van de roep tot minder dwang in de zorg. Jarenlang werd hij vastgeketend tijdens het wassen. w De banden gingen letterlijk stukje bij beetje losser Zorg en Dwang is al aangenomen door de Tweede Kamer, maar het wetsvoorstel moet nog door de Eerste Kamer. Onvrijwillige zorg mag alleen als ernstig nadeel voor de patiënt, zoals verwaarlozing, wordt voorkomen. Ook binnen de Twentse zorgin stelling is dat beleid merkbaar. In 2012 droegen nog tien cliënten polsbanden, nu nog maar één. Het gebruik van Zweedse banden, waarmee bewoners 's nachts aan bed vastzitten, is afgebouwd van 78 in 2008 naar één op dit mo ment. „Wij geven cliënten vrij heid terug", zegt regiomanager Joyce Jacobs. „Afbouw van bijvoor beeld polsbanden is wel een inge wikkeld proces omdat bewoners, personeel en ook familie gewend zijn geraakt aan vrijheidsbeper kende maatregelen. Niet in de laat ste plaats bewoners zelf, die ontle nen er ook veiligheid aan." Zoals bij Pim. Zijn 'losse hand jes' waren de belangrijkste reden dat zijn moeder Eveline Ripper hem op 10-jarige leeftijd uit huis liet plaatsen. Het ging niet meer. Eveline kreeg haar zoon de trap niet meer op naar de slaapkamer. Sinds dertien jaar woont Pim in de LosserHof. Sinds de polsban den zijn verdwenen uit de woongroep, komt Pirns team van begeleiders elke zes weken bij el kaar voor videoanalyse. De bedoeling is dat Pim ook minder gebruik gaat maken van de zogenoemde basisruimte; dat is een met plexiglaswanden afge schermde kamer binnen de woon kamer. Omdat Pim nooit wordt ge dwongen om in die ruimte te gaan zitten - hij kiest er zelf voor omdat het hem een veilig gevoel geeft - valt dit niet onder de vrij heidsbeperkende middelen. Inmiddels is Pim rustiger gewor den. „Door zijn polsbanden kon hij zich niet ontwikkelen tot ie mand die zijn vrijheid aankan," zegt begeleider Werger. „Nu zien we dat zijn leefwereld groter wordt. Als hij nu zelf zijn hand doek in de wasbak mag doen en daarvoor een compliment krijgt, zie je hem groeien. Dat is posi tief." Een forse uitbreiding van de EU-marineoperatie Sophia, giste ren goedgekeurd door de minis ters van Buitenlandse Zaken, is het Europese antwoord op de nu al meer dan 2.800 doden dit jaar in de Middellandse Zee. Dat zijn er ruim duizend meer dan in de eerste helft van 2015. De sterfte in de Egeïsche Zee is na het sluiten van de Balkanroute en het asielak koord met Turkije sterk vermin derd, de slachtoffers vallen nu weer bij bosjes op de veel langere 'zomerroute' van Libië naar Italië. „We moeten optreden, zowel te gen de mensensmokkelaars die de ellende van vluchtelingen uitbui ten, als tegen de wapensmokkel die de moslimterreur de wind in de zeilen geeft", aldus de Franse buitenlandminister Jean-Marc Ay- rault. „De situatie van migranten in Libië is dramatisch", zegt ook zijn Nederlandse collega Bert Koenders. „Nederland werkt sa men met internationale organisa ties in Libië om te kijken hoe de si tuatie kan worden verbeterd." Concreet besloten de 28 lidsta ten gisteren om hun operatie Sop hia met één jaar te verlengen, tot 27 juli 2017. Ook gaat Europa de Li bische kustwacht en marine trai nen, zodat die straks zelf kunnen optreden tegen mensensmokkel aars. Maar het belangrijkste werk op korte termijn moet komen van het uitgebreide Sophia zelf: door nauwe samenwerking met de Na- vo, die Europa nu al ondersteunt in de Egeïsche Zee, en door ge bruik te maken van haar inlichtin gendiensten, moet de EU straks in staat zijn op te treden tegen zowel wapen- als mensensmokkel. Met zijn vijf fregatten, onder steund door vier verkenningsvlieg tuigen en drie helikopters, kon Eu ropa vorig jaar al zo'n 16.000 mi granten uit zee opvissen en zeven tig smokkelaars aanhouden. Inge wijden verwachten dat de marine vloot nu met nog zeker drie sche pen, waaronder één opleidings schip, wordt uitgebreid. In de badkamer van de woongroep Rondweg 22 bij zorginstelling LosserHof sta ken twee stalen ogen uit de muur. Er hingen polsbanden aan. Zeven jaar lang zat de ernstig verstandelijk gehandicapte Pim ten Kate (25) daar meerdere keren per dag aan vast. Als zijn luier werd verschoond, bij het wassen, het aan- en uitkleden en tijdens het scheren. De polsbanden wa ren een noodzakelijk kwaad. Pim sloeg, spuugde, beet en schopte, of deelde een kopstoot uit. „Pim vindt lichamelijk con tact moeilijk. Hij verdroeg niet dat iemand hem in de intieme zone aanraakte", zegt persoonlijk begelei der Sander Werger van De Twentse Zorg centra. Maar nu heeft Pim zijn vrij heid teruggekregen. De instelling wilde van de polsbanden af. Met deskundige hulp van buiten en onder toezicht van de Inspectie N voor de Gezond- I heidszorg bouw- X de het team rond Pim zijn vrijheidsbeperking voorzichtig af. „De ban den gingen letterlijk stuk je bij beetje losser", zegt Werger. Uiteindelijk heeft het afbouwen anderhalf jaar geduurd, vertellen Werger en gedragskundi- ge Kyra Althanning. Het begon tijdens diensten van zorgmedewerkers met wie Pim het meest vertrouwd was. Lang kon Pim ook kiezen of hij de banden vast of los wilde hebben. Tot de situatie was bereikt dat Pim zijn handen er nog wel instak,maar de banden al tijd los om zijn polsen hingen. Ze gaven alleen nog maar een gevoel van veiligheid. Zorginstellingen in het hele land proberen vrijheidsbeperken de maatregelen zoals de isoleercel of vastsnoeren (Zweedse band) te rug te dringen. De nieuwe Wet SCHOKKEND dinsdag 21 juni 2016 Na zeven jaar mogen de polsbanden van Pim af —Sander Werger, begeleider Europa gaat op de Middellandse Zee mensensmokkelaars actie ver dwarszitten, vluchtelingen voor verdrinking behoeden en wapens voor IS onderscheppen. Frans Boogaard Luxemburg Pim ten Kate met zijn moeder (rechts) en een aantal begelei ders FOTO EMIEL MUIJDERMAN Josien Kodde Oldenzaal/Losser De ouders van de ver standelijk gehandi capte Jolanda Vene- ma brachten in 1988 foto's naar buiten van hun dochter, naakt en met een touw vastgebonden aan een muur in het Hendrik van Boeijen- oord in Assen. Dit veroorzaakte grote maatschappelijke ver ontwaardiging. Een discussie over de kwaliteit van de ge handicaptenzorg kwam op gang. Het leidde er toe dat er extra geld kwam voor per soneel en intensieve re begeleiding voor Jolanda. Ook wer den landelijke specia listenteams gefor meerd die advies uit brachten aan zorgin stellingen over indivi duele cliënten met gedragsproblemen waar personeel op vastliep. Verder kwam voor het eerst serieuze aandacht voor een zinvolle dag invulling voor verstan delijk gehandicapten. Jolanda Venema stierf in 1999 op 33-jarige leeftijd aan long- en hartproble men. De zaak Jolan da Venema maakte geen einde aan het vastbinden van ver standelijk ge handicapten met ge dragsproblemen. In 2011 maakte het tv-programma EO Uitgesproken een uit zending over de zwak begaafde Bran don. Deze bewoner van 's Heeren Loo zat dagelijks in een tuig en met een riem vast. Hij kwam niet buiten. Ook dat leid de tot onrust.Bran don verhuisde naar ASVZ in Sliedrecht. Hij kreeg daar een ei gen woning met me debewoners en vaste begeleiders. Vastbinden gebeur de niet meer. Het ging beter met Bran don en hij werkte bui ten. In 2014 kwam Brandon opnieuw in de publiciteit. Hij was een aantal keren weggelopen uit de open instelling, maar dat was volgens de instelling geen reden tot onrust. Brandon vormde geen gevaar voor zijn omgeving.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3