mm t\ at dit gebeurd is Mijn scootmobiel heet vanaf nu LouLou r ZEELAND 9 A TV heeft ook een enquête onder jon geren en hun ouders gehouden. Daaruit blijkt dat iets meer dan de helft van pubers tussen 12 en 15 vindt dat alcohol onder de 18 'in al le gevallen schadelijk is'. Toch heeft vier op de tien wel eens iets met alcohol gedronken. Van de 16- en 17-jarigen vindt drie op de tien alcohol schadelijk. Maar van hen heeft 83 procent wel eens iets ge dronken. Het bingedrinken (meer dan vijf drankjes achter elkaar) ziet 99 procent van de jongeren als schadelijk. De gemiddelde leef tijd waarop 16 en 17-jarigen beginnen met drinken is geste gen van 14,5 jaar in 2011 tot 15,1 jaar nu. Laat ze niet verzui pen loopt tot eind dit jaar. De gemeenten be sluiten afzonderlijk of ze ermee doorgaan. Ra- belink pleit voor voort zetting.: „Een gezamenlij ke aanpak werkt het best." men is, toen alleen op de fiets stapte omdat ze zich niet goed voelde. „Ze was die avond met een ander vriendengroepje dan normaal. Ik ken daar niemand van. Ze zouden gaan stappen." Es ther is dan al te dronken om ver der te gaan. Het groepje wordt bij een discotheek geweigerd om dat er duidelijk is 'ingedronken'. Er komt politie bij, er worden na men genoemd. Ook die van Es ther. „Een paar dagen later kwa men ze langs: een agent en ie mand van Indigo Preventie, om met ons en haar te praten over wat er gebeurd was." Waar waren de ouders die avond? Waar kwam de drank vandaan? Haar doch ter wil het er niet meer over hebben. „Ze heeft dui delijk gezegd dat ze zich heel lullig voelt en het ontzet tend vervelend vindt. Met dat groepje heeft ze geen contact meer. Niemand hoeft dit verder te weten, hebben we besloten. Was het nieuwsgierigheid, gren zen verkennen? Dat hoort bij de leeftijd. Daar hou ik het maar op." In Villefranche-sur-Saöne heb ik maar eens een rustdag inge last. Die heb ik wel verdiend, vind ik. Bovendien moet ik me geeste lijk voorbereiden op mijn rit door de enorme stad Lyon, waar ik toch wel angst voor heb. Een dag erop, via Vienne naar Chanas, zitten er nogal wat klim- metjes in de route die ik voor ogen heb met mijn scootmobiel. Benieuwd of mijn 'paard' dat trekt. Tijdens mijn verblijf in Ville- franche-sur-Saöne val ik van de ene verrassing in de andere. Mijn gastvrouw Laurence van het New port Hotel vindt mijn actie zo be wonderenswaardig, dat ze me met veel egards aan zowat het hele dorp voorstelt. Ook de regionale krant L'Union wordt uitgenodigd: het levert een leuk artikel op. Met een foto, waarop ook Laurence met haar gezin en haar hondje LouLou - op mijn schoot - te vin den zijn. De foto en het artikel in de Franse krant zijn te vinden op mijn blog op de website van de PZC. Laurence vraagt of mijn voer tuig, dat ik liefkozend 'mijn paard' noem, al een naam heeft. Na mijn 'non' vraagt ze of het goed is dat mijn paard vanaf die dag ook Lou Lou heet. Dat doen we dus maar. Met de verrassingen is het daar mee niet klaar. Mijn gastheer Christophe weet dat ik voor mijn boek op zoek ben naar streekge- rechten. Van Sintepier naar St. Pierre Peter de Lijser (78) uit Bres- kens reist in zijn scootmo biel voor een goed doel van Nieuwvliet (Sintepier) naar Saint-Pierre-la-Mer in Zuid- Frankrijk. Hij doet verslag, ook op een blog via www. pzc.nl/scootmobieltour Speciaal voor mij maakt hij 'Oefs en Meurettes au Beaujo- lais' klaar. Tijdens de bereiding, legt hij me uitvoerig uit waar om het water waarin de eieren gepocheerd worden, steeds rond moet draaien. Laurence maakt foto's en een paar korte filmpjes voor me. En tenslotte bedraagt de rekening voor mijn verblijf van twee nachten plus maaltijden plus flessen wijn... nul euro! Het is geen foutje, benadrukt Laurence. Het goede doel wordt er alleen maar beter van. Nou, dan sta je wel even per plex hoor. Het zorgt ervoor dat ik alleen maar meer uitkijk naar het laat ste deel van mijn reis. DE PZC ONLINE Spijtig dat langste dag eendonkere regendag moet zijn. Tom @ThomasPilatus dinsdag 21 juni 2016 *1 De helft van de pu bers tussen 12 en 15 vindt alcohol onder de 18 in alle gevallen scha delijk. ANP/ROOS KOOLE FAMILIELOOP Jong en oud gaan zaterdag van start in de PZC Familie- loop. Wie een zorgeloze race tegemoet wil gaan, doet er verstandig aan om een aantal regels in acht te nemen. Denk dan aan het tempo en de kle ding die u moet dragen, en of u wel of niet moet praten tij dens het hardlopen. Lees de gouden hardloopregels op: pzc.nl/hardlopeninzeeland Het was gisteren de langste dag van het jaar... qua licht- uren dan. Al voelde het voor sommigen echt als een onein dige dag met al het water dat uit de hemel bleef vallen. Er werd twaalf tot vijftien uur re gen verwacht. De laatste keer was 22 jaar geleden toen het 4 juni 199419 uur regende. UW REACTIE Gastvlogger Bradley Braaf- hart (Bradley's Akward Life) spreekt dertien Nederlandse accenten. Die heeft hij achter elkaar gezet in een van zijn vlogs (videoblog) op YouTu- be. Tina Coppoolse reageert op Facebook: „Op zich wel geinig maar het Zeeuwse ac cent ging nergens over" Dori- nda Chapelier gaat kapot van het lachen: „Dat is een manne lijke variant van mij. Ik vind het wel grappig or." ONLINE TOP-5 1. A58 avond dicht tussen Sloeweg en Heinkenszand 2. Apothekers willen niet meer betalen voor innemen oude medicijnen' 3. Misdrijf uitgesloten bij ver missing van vrouw en baby 4. Weinig wanklank noodop vang vluchtelingen bij Hoek 5. Zeldzame naaktslak Gouds tipje aangetroffen Kijk op www.pzc.nl of D ©pzcredactie %i facebook.com/depzc ©pzcredactie TWITTER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 37