Meer hulpverleners voor reanimatie Niemand hoeft te weten d 'Landelijke regeling medicijnafval nodig' 8 ZE Mysteryshoppers gaan langs bij 438 cafés, supers en kantines. ALCOHOL AANPAK BIJ JEUGD ZAAK VAN LANGE ADI We moeten samen zoeken naar een aanpak Goes Zeeuwse sportverenigingen en dorps- en buurthuizen schen ken steeds vaker alcohol aan jongeren onder de 18 jaar. Su permarkten, slijterijen en cafés doen dat juist minder vaak. Mysteryshoppers zijn in op dracht van Zeeuwse gemeen ten en het project Laat ze niet verzuipen langs geweest bij 438 slijterijen, supermarkten, vere nigingen en cafés, verspreid over de provincie. De testers wa ren zelf 18 jaar of ouder, maar zagen er voor hun leeftijd jong uit. Aan hen zou dus een identi teitsbewijs gevraagd moeten worden. Dat gebeurde in iets meer dan de helft van de bezoe ken (54 procent). De resultaten tonen grote verschillen. Cafés lappen de regels het meest aan hun laars. In nog niet de helft van de bezoeken vroeg de bar man om een ID. Sportverenigin gen en buurthuizen deden dat in iets meer dan de helft van de gevallen. Slijters en supers pas sen de regels strikter toe. Al lie ten drie op de tien de mysterys hoppers langs de kassa gaan. Laat ze niet verzuipen heeft twee jaar geleden een vergelijk baar onderzoek gedaan. De ver schillen zijn opmerkelijk. Slij ters en supers hebben hun le ven gebeterd. Zelfs cafés doen het nu beter dan in 2014. Het meest opvallend is dat in 2014 nog zeven op de tien sportver enigingen en buurthuizen de regels naleefden. Nu is dat dus nog maar de helft. „Zorgwek kend", zegt projectleider Mischa Laeven van Laat ze niet verzuipen. „Dat percentage moet omhoog." Een oorzaak is nog niet aan te wijzen. Voorzitter Gerard Ra- belink van Laat ze niet verzui- pen vindt dat 'gezamenlijk ge zocht moet worden naar een aanpak'. Als burgemeester van Schouwen-Duiveland wil hij met overtreders in gesprek. Le vert dat niets op, treft hij maat regelen. Laat ze niet verzuipen De vlag hangt uit bij recyclingbe drijf Heros in Sluiskil-Oost. De ko gel is eindelijk door de kerk. Bij de aanleg van het laatste onderdeel van de Sloeweg op Zuid-Beve land, de aansluiting op de tunnel weg, mag toch bodemas worden gebruikt. „Ik ben er hartstikke blij mee", zegt Heros-directeur Arie de Bode uit de grond van zijn hart. Het rare is dat Rijkswaterstaat juist de toepassing van bodemas stimuleert De Bode vond het al van begin af aan onbegrijpelijk dat de provin cie geen bodemas wilde toepassen bij de verbreding van de Sloeweg. Bodemas, een restproduct uit af valverbrandingsovens, wordt vol gens hem overal in het land toege past. Rijkswaterstaat stimuleert het gebruik zelfs in het kader van de vergroening van de economie, aldus De Bode. „Dan is het toch zeer vreemd dat de provincie er lange tijd tegen was, omdat Rijks waterstaat dan te zijner tijd moei lijk zou kunnen doen bij overna me van de Sloeweg." Rijkswaterstaat heeft de provin cie nu zwart-op-wit laten weten geen bezwaar te hebben. Was dat eerder gebeurd, dan had één on derdeel van de verbrede Sloeweg, het viaduct bij 's-Heerenhoek, al vast goedkoper uitgevoerd kun nen worden. „Zand als ophoog- middel kost de aannemer geld", legt De Bode nog maar eens uit. „Het budgetvoordeel van het ge bruik van bodemas is tien euro per ton." Wat met het viaduct bij 's-Hee renhoek niet is gelukt, kan nu als nog met de aansluiting van de Sloeweg op de tunnelweg en de weg naar Middelburg. De provin cie beslist na de zomer hoe die aansluiting eruit komt te zien. Bij een keuze voor de duurste variant die het beste is voor de doorstro ming van het verkeer, is volgens De Bode een half miljoen ton bo demas nodig. „Reken maar uit. Met bodemas bespaar je tien euro per ton. Dat komt dus neer op vijf miljoen euro." De provincie is ove rigens voorzichtiger en rekent op een voordeel van ongeveer 3,5 mil joen euro. Heros heeft bodemas gespaard voor dit soort werken. Nu de ko gel voor de Sloeweg door de kerk is, hoopt De Bode dat ook bij de verbreding van de Tractaatweg tussen Terneuzen en de Bel gische grens de weg vrij is voor de toepassing van bodemas. In die weg zijn drie ongelijkvloerse kruisingen gepland waarvoor op hoogmateriaal nodig is. Heros heeft al wel contact met de bouwer van de Sloeweg, Bos kalis. Voor de Tractaatweg moet nog een aannemer worden geko zen. Zeven combinaties van aanne mingsbedrijven zijn in de race. De nieuwe Tractaatweg moet in 2019 klaar zijn. Het aantal burgerhulpverleners is sinds eind vorig jaar bijna verdub beld naar drieduizend. Dat blijkt uit gegevens van de Hartstichting. Burgerhulpverleners zijn men sen die kunnen reanimeren. Als een buurtbewoner een hartstil stand heeft, dan worden ze via hun mobiele telefoon opgeroepen. Zeeland heeft te weinig burger hulpverleners, net als de rest van het land. Eén procent van de be volking moet geregistreerd staan om ervoor te zorgen dat slachtof fers binnen zes minuten geholpen worden. In Zeeland staat 0,7 pro cent van de inwoners geregis treerd als burgerhulpverlener. Alle Zeeuwse plaatsen hebben in elk geval één hulpverlener, be halve Kats. In Wilhelminadorp heb je de grootste kans om gere animeerd te worden bij een hart stilstand. Daar is 3,2 procent van de inwo ners burgerhulpverlener. Nisse komt met 2,9 procent op de twee de plaats en Oostdijk met 2,8 pro cent op de derde stek. Landelijk steeg het aantal bur gerhulpverleners tot 130.000. De toename is het grootst in Zuid-Holland en Noord-Holland. Overijssel heeft relatief de meeste hulpverleners. Geen spijbelaar, geen feest beest. Opstandig zoals pu bers dat zijn, thuis: ja. Maar daarbuiten? Braaf, eigenlijk. „Wij gaven haar alle vertrou wen", zegt de moeder van Es ther (gefingeerde naam). „En wij zijn bereid dat weer te ge ven, maar dit mag niet nog een keer gebeuren." Wat blijft is een gevoel van teleur stelling en beschaamd ver trouwen. „Dit hadden we to taal niet verwacht." Met dit bedoelt ze die avond dat haar 15-jarige dochter stomdronken thuiskwam van een verjaardagsfeestje. Die nacht hoort ze hoe haar doch ter vier keer het bed uitkomt om over te geven. „En daar had ze ook al overgegeven." Esther heeft op dat feestje met leeftijdsgenoten zoveel sterke drank gedronken, dat ze nog twee dagen ziek blijft. Hoeveel precies? Dat weet haar moeder niet. Wel dat het een wonder is dat Esther die avond heelhuids thuisgeko- Medicijnafval is een landelijk pro bleem en dat moet dus landelijk opgelost worden, vindt voorzitter Evert Damen van OLAZ (samen werkingsverband van de Zeeuw se gemeenten voor afvalverwijde ring en -inzameling). OLAZ praat binnenkort met de apothekers, het waterschap en Evides Water bedrijf over de inzameling van medicijnafVal. Zeeuwse apothe kers dreigen daarmee te stoppen, omdat zij moeten betalen om het af te geven voor verwerking. De vraag is of mensen dan met hun oude pillen naar de milieustraat willen rijden. Damen erkent het probleem, maar zoekt de oplos sing niet in een regeling met de apotheken. „Artsen schrijven vaak méér voor dan nodig. En moeten doosjes paracetamol zo veel strips bevatten dat ze over de datum raken?" Het ministerie van Infrastructeur en Milieu laat we ten dat medicijninzameling een taak van de gemeenten is. 'Het ministerie kan niet treden in de taken en bevoegdheden van ge meenten.' Het ministerie vindt het wenselijk dat apotheken die nen als inzamelpunt en dat het af val door of namens de gemeen ten wordt opgehaald. De Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten zou graag zien dat gemeenten daarover afspraken maken. Zon der die afspraken worden de inge nomen medicijnen gezien als be drijfsafval en moet voor stort be taald worden. Bovendien valt dat afVal dan onder 'klein gevaarlijk afval'. Apothekers mogen dat al leen onder strikte voorwaarden zelf naar de milieustraat rijden. dinsdag 21 juni 2016 Kantines schei vaker aan pubc Jeffrey Kutterink Vlag uit bij Heros Sluiskil Directeur Arie de Bode van recy clingbedrijf Heros in Sluiskil vindt het onbegrijpelijk dat zo lang is geaarzeld met gebruik van bodemas bij de Sloeweg. Dat had volgens hem de provin cie al veel geld kunnen bespa ren. Harmen van der Werf Sluiskil —Arie de Bode, directeur Heros Cornelleke Blok VLISSINGEN Ondine van der Vleuten Ondine van der Vleuten Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 36