Binnen 1 dag weer veilig douchen! <3 senZup* OM eist cel voor miljoenenfraude 4 ZEELAND Duits/Zeeuws-Vlaams kookboek met recepten hobbykoks ■H Geen kookboek met calorieën of hippe ingrediënten. Barbara Burkhardt wil met 'Currywurst en Mosselen' Duitsers en Zeeuws- Vlamingen bij elkaar in de keuken laten kijken. Guido van der Heijden van tijd gingen de gesprekken echt Breskens altijd over eten. Nu ben ik ook al tientallen jaren hobbykok." De in- Burkhardt, geboren Duitse, woont grediënten voor het boek waren al acht jaar in Breskens. Ze leert aanwezig. Burkhardt schreef een mensen in de horeca goed Duits boek over zowel de Zeeuws-Vlaam- spreken en ze leert Nederlands aan se als de Duitse keuken. 89 recep- Duitsers die in Zeeland een huisje ten op 200 pagina's. Bijeengebracht hebben of er vaak komen. door dertig hobbykoks, mensen die „En het gekke was, na verloop ze kent van de schilderclub of Cwrjowd Okc&e \z\a Aqua Zumba. „Ik wil de vooroorde len wegnemen. Hoe kan dat beter dan met eten? De Duitse keuken is heel rijk. We hebben wel meer dan worst en schnitzel." De helft van de recepten is Duits, de andere helft Zeeuws-Vlaams en alles is tweetalig zodat de Zeeuwen met de Semmel Knödl aan de slag kunnen en de Duitsers thuis friet met stoverij kunnen maken „De ingrediënten moeten in bei de landen te krijgen zijn. Zeekraal en lamsoor komen er dus niet in voor omdat dat in Duitsland niet te koop is." Hoewel Burkhardt zelf een erva ren hobbykok is, heeft ze bij het maken van het boek veel geleerd. „Andijvie in de stamppot? Dat ken de ik niet. Wij gebruiken dat in Duitsland alleen maar in salades. Maar ik heb het ook geprobeerd en ik vond het héérlijk Ik vond het zo lekker dat ik het ook heb op genomen in mijn repertoire." De tweetaligheid van het boek bleek nog lastig. Woorden bleken niet te vertalen of culinai re termen bleken niet te bestaan in de andere taal. „Nachkochen, dat kun je niet ver talen met nakoken, vriendinnen lachten dat nakoken iets is dat je doet wan neer je net woedend bent geweest. In het Duits hebben we veel meer werkwoorden die we kunnen ge bruiken bij het koken. Eiwit dat stijfgeklopt is, moet met een spatel voorzichtig verwerkt worden. In het Duits heet dat unterheben, daar is niet echt een Nederlandse variant van. Dat moet je dus op een andere manier opschrijven." Currywurst en Mosselen wordt op 30 en 31 juli feestelijk bij de Jumbo in Breskens gepresenteerd. Tijdens die dagen kost het boek 20 euro, later zal het boek bij diver se verkooppunten te krijgen zijn voor 27 euro. TIJDELIJK TOT 300,- INRUILKORTING VOOR UW OUDE BAD OF DOUCHE! II GRATIS BROCHURE OF THUISADVIES? BEL 0800 Zelfstandig en vitaal! De 35 miljoen euro die duizen den beleggers zo'n veertien jaar geleden in New World Products investeerden, is in rook opge gaan. De kans dat ze nog iets te rugzien van het geld, is volgens officier van justitie Erik Visser ni hil. Die investeerders dachten be gin deze eeuw dat ze rijk zouden worden als ze hun geld zouden steken in dat bedrijf dat ci- trusplantages in Costa Rica be heerde. Maar het is 'in rook opge gaan' als gevolg van fraude. De grote schuldige voor deze fraude is volgens de officier de Middelburger J.S. (63) die des tijds de leiding had bij New World Products. In 2004 startte de FIOD een onderzoek naar het bedrijf omdat het klachten ont ving van klanten die geen maan delijkse rente meer kregen. Enke le maanden later ging het failliet. Meer dan twaalf jaar later moest S. gisteren voor de rechter ver schijnen op beschuldiging van grootscheepse fraude. Volgens de officier verdient de man na al die jaren nog steeds een celstraf. Hij eiste twintig maanden. „Als de zaak sneller voor was gekomen, had ik 24 maanden geëist." Raadsman Roeland Maat stelde klip en klaar dat het Openbaar Ministerie het recht op vervol ging heeft verspeeld omdat de zaak zo lang is blijven liggen bij vooral het OM. „Al die tijd bleef mijn cliënt in het ongewisse. Al leen al zeven jaar vertraging om dat het OM de verkeerde weg voor het onderzoek had gekozen" Ook wees hij erop dat zijn cliënt al in 2004 aangifte heeft gedaan Alleen al zeven jaar vertraging omdat OM de verkeerde weg voor het onderzoek koos van fraude door enkele compag nons. Met die aanklacht is vol gens Maat en zijn cliënt niets ge beurd. M. zei dat hij destijds in de val is gelopen van een aantal gewiekste en harde criminelen die NWP leeg zogen. Ook zei Maat dat het onderzoek al eerder moet zijn gestart zonder dat dat is verteld. „De verdediging is doelbewust benadeeld." Uitspraak 21 juli. dinsdag 21 juni 2016 Er is meer dan worst en mosselen Klakkers, Zeeuws-Vlaams voor Wentelteefjes. T Barbara Burkhardt wil met haar boek vooroordelen over de Duitse en Zeeuws-Vlaamse keu ken wegnemen FOTO PETER NIOOLAI Veilig, stijlvol en comfortabel douchen, eventueel met douchezitje of handgrepen. Wij bieden u de mogelijkheid om uw oude bad of douche binnen 1 dag te vervangen voor een veilige inloopdouche met antislip. Profiteer tot 2 juli van deze inruilkorting! Kijk op www.senzup.nl voor meer informatie en onze andere oplossingen voor uw badkamer. ■- «w.5 Benieuwd naar de mogelijkheden? Onze adviseur vertelt u graag meer over de mogelijkheden tijdens een vrijblijvend advies bij u thuis. Of vraag de gratis brochure aan. zelfstandig vitaal U bent bij ons ook aan het juiste adres voor o.a. driewielfietsen, sta-op stoelen, comfortbedden, scootmobielen, rollators en rolstoelen. Bel 0800 - 0468 voor de gratis brochure of ga naar www.senzup.nl Oosteinde 6, 2991 LG Barendrecht Tel. 0800 - 0468 www.senzup.nl Klantenvertellen.nl: Emile Calon Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 32