1 T oerist besteedde 1,5 miljard Êll SS Geslaagd 3 M ii li I Mi „Kamperland de natste plek? Dat hebben wij weer!", zegt Rob van Hoeijen uit Zelhem, die bij de - overdekte - ingang van de plaat selijke Albert Heijn staat te wach ten. Met zijn partner Berna Belt verblijft hij in een stacaravan van Roompot. „We zijn vrijdag geko men en hebben zaterdag ook al re gen meegemaakt. Dat weet je ook niet als je in december boekt." Erg? Ach. Van Boeijen haalt zijn schouders op. „Natuurlijk hebben we liever dat het droog is, maar het hoeft nou ook weer geen der tig graden te zijn. Je wil toch iets van de omgeving zien. Het is de eerste keer dat we in Zeeland zijn. Het is een mooie omgeving, is on ze indruk." Oud-supermarktondernemer Gerard Clement - zijn zoon Gert-Jan bestiert nu de onderne ming - bemant even de fruit- kraam voor de winkel. Bessen, bra men en aardbeien glimmen en geuren je tegemoet. Clement heeft weinig klachten over het weer. „Een zonnetje is na tuurlijk beter, maar het is niet koud, alleen maar somber. En zon dag hadden we een prachtdag. Die regen is goed voor de planten. Aan de klandizie merk je het wel. Die is toch minder dan vorig jaar. Maar de zomer moet nog begin nen. Wie weet blijft het nu wel tot september mooi weer." Reinhilde en Walter Beeckmans uit Brecht (bij Antwerpen) verblij ven op hun boot in Kortgene en doen ook hun boodschappen in Kamperland. Ze hebben het, eer lijk gezegd, onderhand wel gehad met het slechte weer. „Als je op va kantie bent, is het wel vervelend. Dan heeft het weinig zin om het Veerse Meer op te gaan. Dit is voor ons de derde en laatste week. De eerste week was gelukkig schit terend en vorige week hebben we ook twee mooie dagen gehad." Ze hebben één voordeel: thuis is niet ver weg. Dus als ze het even beu zijn, rijden ze naar Antwer pen. „Vorige week zijn we er nog een paar dagen geweest. Dan kun je even je was en plas doen." Toch hebben ze niet het idee dat het weer extreem is. „Als het drie weken stikheet is, zeggen ze meteen dat het komt door de op warming van de aarde. Maar als het, zoals nu, wat langer regent, wordt er ook gewezen naar de op warming van de aarde." Ze blijven hoopvol. „We den ken altijd: we moeten het mooie weer nog krijgen. Het is ook nog maar juni. En we zijn hier niet in Zuid-Spanje. Je kunt je wel druk maken over het weer, er valt toch niets aan te doen." Hoe dan ook, voor vandaag zijn de vooruitzichten beduidend gun stiger. In Kamperland wordt het 20 graden. De verwachte neerslag bedraagt slechts o,i millimeter. Neerslagsommen in Zeeland in 2016 Zoveel is 500 mm regen Dat blijkt uit cijfers die het Ken niscentrum Kusttoerisme giste ren heeft gepresenteerd in Mid delburg. Het Kenniscentrum tel de vorig jaar ruim 15.6 miljoen overnachtingen in Zeeland. Dat is aanmerkelijk meer dan het Cen traal Bureau voor de Statistiek, dat op 9,9 miljoen uitkwam. Het Kenniscentrum baseert zich op de geheven toeristenbelasting door twaalf Zeeuwse gemeenten (Borsele heft geen toeristenbelas ting). De overnachtingen lever den ruim 796 miljoen euro op. Dagtoeristen besteedden vorig jaar in totaal ruim 719 miljoen eu ro in Zeeland. Iets meer dan de helft (52 procent) van alle beste dingen komt terecht bij de sector logies en horeca. Verder wordt 24 procent besteed in winkels, 27 pro cent uitgegeven aan vervoer en 8 procent aan vermaak. De uitga ven leiden tot 23.958 banen. Tussen 2022 en 2025 steeg het aantal toeristische overnachtin gen in Zeeland met 22 procent. Toch nam de totale omvang van de bestedingen af, omdat de dag toerist zuiniger is geworden. Ter wijl landelijk het aantal uitstap- De totale omvang van de bestedingen nam af, omdat de dagtoerist zuiniger is geworden jes tijdens die periode met r pro cent toenam, daalde het in Zee land met 4 procent. De daling van de inkomsten komt vooral omdat er minder wordt gewin keld. In Zeeland daalde het aantal winkeluitstapjes met 24 procent (landelijk was dat ro procent). Per uitstapje werd ook nog eens een derde minder uitgegeven dan in 2012. Toen lag het Zeeuwse ge middelde aan dagbestedingen nog flink boven het landelijke ge middelde, inmiddels is het eron der gezakt. Niet alleen het fun- shoppen is teruggelopen, toeris ten geven ook minder uit aan eten en terrasjes. De meeste daguitstapjes deden Zeeuwen zelf: 26 miljoen. Uit de rest van Nederland kwamen 10,2 miljoen toeristen een dagje naar Zeeland. De Belgen zorgden voor 2,7 miljoen dagtripjes. Donna Apner, Middelburg; Kezban Avci, Oost-Souburg; Softe Boonman, Middelburg; Dominique Dijke, Arnemuiden; Nena Francke, Biggekerke; Charlotte Houterman, Arnemui den; Desiré Kloosterman, Westkapel- le; Noah Riemens, Vlissingen; Tiara Robles Rojas, Middelburg; Zailissah de Roos, Westkapelle; Britt Schouffoer, Vlissingen; Quinty van Straten, Middel burg; Lotte Valkenier, Arnemuiden; Rachelle de Witte, Westkapelle. dinsdag 21 juni 2016 gehad met al die regen V H Sli V? I Rob van Hoeijen en Berna Belt: „Kamperland de natste plek? Dat hebben wij weer!" Gerard Clement: „Wie weet blijft het nu wel tot septem ber mooi weer." Reinhilde en Walter Beeckmans: „Als je op vakantie bent, is die regen wel vervelend." fotos marcelle davidse Stand tot en met 20 juni, 17.00 uur Kamperland Nieuwerkerk Goes-West Westdorpe Vlissingen Kruiningen Oostburg Sint-Maartensdijk Terneuzen Middelburg 600 mm 500 mm regen is in de metereologie 50 cm water op een oppervlak van 1 vierkante meter m 50 cm Een baby Een hond (middelgroot) 1 meter 303 Bron: KNMI (Vlissingen, Westdorpe) en hetweeractueel.nl (overige; meetfouten en/of storingen voorbehouden) Vorig jaar hebben toeristen 1,51 miljard euro uitgegeven in Zee land. Dat is 150 miljoen euro minder dan in 2012. In die perio de is het aantal overnachtingen in Zeeland wel gegroeid, maar het dagtoerisme en vooral de winkeluitstapjes namen af. Ernst Jan Rozendaal Middelburg SSG Nehalennia in Middelburg VMBO Kaderberoepsgerichte leerweg, Zorg en Welzijn Breed

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 31