9 fcP Szczesny niet onder Poolse lat MIKOS GOUKA Het spel van Noord-lerland, vanavond tegen Duitsland, is matig maar meeslepend. Veel grootser dan dat: Noord-lerland geniet dit EK als één volk, protestant én katholiek. 24 EK VOETBAL Column - Koalabeer de deur gewezen Toen de spelers van Italië in Toulouse verleden week halverwege het duel met Zweden het veld afstapten, ver spreidde de UEFA razendsnel een velletje met statistieken. Zweden, zo viel er te lezen, had maar liefst zeventien gevaarlijke aanvallen op gezet tegen 'La Squadra Azzura'. Wie de cijfers bekeek, kreeg de indruk dat de o-o ruststand was weggesleept voor de poorten van de hel. Maar volgens de spelers van Italië had bondscoach Anto nio Conté in de rust heel andere taal gesproken. Goed gedaan, jon gens. Zweden: nul schoten tussen de palen. „De wedstrijd verliep precies zo als Conté had voorspeld", vertelde Graziano Pellè mij na afloop. De spits van Italië blies zijn wangen nog maar eens vol lucht. Floe is die Conté nou, vroeg ik. „Met hele maal niemand te vergelijken", zei hij. „Niet met Koeman, niet met Van Gaal. Met niemand." Zijn werkwijze noemen ze 'Me todo Conté'. Juventus werd er weer onverslaanbaar mee. De be reidheid tot opoffering, dat is de basis zegt de bondscoach. Vraag het speler Mattia Destro, tegenwoordig uitkomend voor Bo logna. Zijn huwelijksnacht van 1 september 2014 eindigde om vijf uur in de ochtend met het zoe mende geluid van de wekker. De voorbereiding op de interland Ita lië tegen Nederland in Bari wacht te. De kersverse bruid Ludovica Caramis kreeg nog snel een kus en weg was Destro. Richting Flo rence. Conté kreeg er vragen over. „Ach, als het aan mij had gelegen, was Destro daar al vertrokken na het aansnijden van de bruid staart." niet geselecteerd. Net als Mario Ba- lotelli. Talent alleen kan nooit vol doende zijn, redeneert Conté. Tij dens zijn eerste toespraak voor de Italiaanse ploeg zei hij letterlijk: „De deuren van dit trainingscom plex zijn net als de deuren van een hotel. Ze kunnen je net zo snel weer naar huis sturen als dat ze je hebben binnengelaten." Italië plaatste zich ongeslagen voor dit EK. Na twee wedstrijden was groepswinst al een feit. 'Meto do Conté' knikken de Italianen. Als het tot dusver lastig was om een speler van het toernooi te kie zen, dan is het in de categorie bondscoach een abc'tje. Talent alleen kan nooit voldoende zijn, redeneert Conté Is Neil Lennon tij dens wedstrijden van Noord-lerland naar de tienduizen den supporters in de Franse stadions kijkt, wordt hij trots. Daar zitten de fans door elkaar, in het groen en in het wit. Protestanten, uiteraard, maar ook katholieken. Lennon, voormalig trainer en speler van Celtic, weet als geen ander hoe belangrijk dat is. Hij, katholiek, stopte ooit na bedreigingen als international van Noord-lerland. Toen - in 2002 - waren zijn ouders mikpunt van radicale pro testanten die het niet pikten dat Lennon voor Noord-lerland speel de. Hij was nog aanvoerder ook. Na 40 interlands was het genoeg geweest. Eerdere dreigementen, onder meer een kogelbrief, weer hielden hem niet om voor de na tionale ploeg uit te komen. De tijden zijn veranderd. Noord-lerland, met een zwart verleden door de bloedige strijd tussen protestanten en katholie ken, heeft met Martin O'Neill een katholieke bondscoach. Jaren terug was dat in het overwegend protestante Noord-lerland on denkbaar. Lennon, als analist voor de BBC in Frankrijk, zegt: „Na het Goede Vrijdag-akkoord in 1998, belangrijk voor het vredesproces, is er veel veran derd. Er is nog wel een kleine minderheid die op problemen uit is, maar Noord-lerland is een fijne plek om te wonen", aldus de man die volgend seizoen trai ner is van het Schotse Hibernian. Het Noord-Ierse voetbalteam geeft het land nu reden tot jui chen. In Nederland doen we dan wel schamper over het gebrek aan technische en tactische kwali teiten bij de Noord-Ieren. Team geest en trots stralen ze wél uit. En vanavond moeten ze dus te gen Duitsland. Ook bij een klei ne nederlaag is het bereiken van de achtste finales reëel. Maar lie ver gaat Noord-lerland voor de grootste stunt uit zijn voetbalge schiedenis door te winnen van de wereldkampioen. Teambuilder Dat is vooral mogelijk dankzij bondscoach O'Neill, die in 2011 werd aangesteld. Hij was een mo dale voetballer bij onder meer Dundee United, Newcastle Uni ted en Coventry City. Maar als manager bijna wonderen verrich tend. Hij bracht zes jaar geleden Zlatan Ibrahimovic slaat dit EK re gelmatig trainingen van de Zweed se selectie over. En tijdens de wed strijden tegen Ierland en Italië hield het ook al niet over. De krachten lijken ook bij hem na een lang en slopend seizoen in rap tempo weg te vloeien. Boven dien houdt het niveau van zijn goedwillende, maar veelal kwali- dinsdag 21 juni 2016 Polen mist ook in de derde groepswedstrijd op het EK voetbal tegen Oekraïne de eerste keeper Wojciech Szc zesny (26). De doelman is nog niet hersteld van de bo venbeenblessure die hij heeft overgehouden aan het duel met Noord-lerland. Tegen we reldkampioen Duitsland stond Lukasz Fabianski on der de lat bij de Polen. De re servekeeper incasseerde toen geen treffers (0-0). De dierentuin in Leipzig laat koalabeer Oobi-Ooobi niet langer de resultaten van de wedstrijden van de Duitse team op het EK voorspellen. Het dier had de uitslag in bei de groepsduels verkeerd. Het dierenpark kon daardoor gisteren niets anders doen dan de koalabeer niet meer bij de EK-duels te betrekken. @MikosGouka Metodo Conté Destro is er deze zomer niet bij; Noord-Ieren als één man achter elftal Daniël Dwarswaard Parijs A Alle ballen op Zlai Zweden schoot dit EK nog geen enkele keer tussen de palen. Al leen als superster Zlatan Ibrahi- movic het morgen in Nice tegen België toch nog op zijn heupen krijgt, is een ontsnapping moge lijk. Mikos Gouka Bordeaux Zlatan Ibrahimovic FOTO PIM RAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 24