EK-debutant Wales behaalt historische groepswinst D SJOERD MOSSOU Hummels fan van Will Grigg Engeland greep naar de botte bijl tegen Slowakije (0-0), maar de keuze voor aanvaller Jamie Vardy was boven elke discussie verheven. 22 EK VOETBAL EURD2016 VANDAAG En route In de Provence zag ik Polen en Albane zen, Noord-Ieren en Welshmen. Aan de Cöte d'Azur kwam ik Fransen tegen en Duitsers, IJslanders en Hongaren. Op de Péripherique en in Parijs zelf: Roemenen, Zweden en Belgen. Maar in welke uithoek ik ook belandde in Frankrijk; uitgerekend de Ierse fans moes ten steeds precies de andere kant op. Zelfs bij een tankstation kwam ik nog geen ver dwaalde Ier tegen. (Ja, achter de bar van de Ierse pub in Toulouse, maar dat telt niet.) Morgen liggen ze er alweer uit, die lieve grappige Boys in Green, want het is niet an ders: dat voetbalelftal van ze kan er geen hol van. U mag dat jammer vinden, logisch ook, maar het zou pas écht gek zijn als Ier land opeens een ge-wel-dig elftal had. Een nogal slecht nationaal voetbalteam: het is bovendien een wezenlijk onderdeel van de Ierse supporterscultus. Het vormde hun humor en hun zelf spot. Het doet het Ierse legioen continu besef fen dat je er maar beter van kunt genieten, van zo'n eindtoernooi. Voor je het weet is het weer voorbij. leren zijn redders van deze oneindig durende poulefase en als er nou iets is om dat doodsaaie voetbal te kunnen verdragen, dan zijn het wel de fans van Ierland. U heeft vast een paar filmpjes voorbij zien komen: de ene is nog droogkomischer en hartverwarmender dan de andere. Onmis kenbaar maakt het de Ieren tot de redders van deze oneindig durende poulefase. Ierse supporters die een slaapliedje zin gen voor een baby in de metro. Ieren die een serenade brengen aan een mooi Frans meisje. Ieren die helpen een band te verwis selen van een bejaard echtpaar. Honderden Ieren die een hilarisch feestje bouwen in een tunnel, en zo een doorgaande weg in Bordeaux volledig platleggen. Ieren die mas saal Abba-liedjes zingen, samen met de Zweden. De Ierse supporters doen het omgekeerd evenredige van wat die zogenoemde 'Ui- tras' van tegenwoordig doen. Ze relativeren zichzelf. Ze zingen liedjes om te lachen. Ze doen niet stoer of boos of quasi-gevaarlijk, maar bovenal zijn ze trots op hun land, en op hun sympathieke, hondsberoerde voet balelftal. 44-16. ijn naam galmt de hele tijd over de pleinen van Saint-Étienne, vroeg in de mid dag al, compleet met een vrolijk soort pogo- dansje. „Vardy's on fi re!", klinkt het steeds opnieuw, geïnspireerd op de Noord-Ierse culthit Will Grigg's on Fire. Beter goed gejat dan slecht verzonnen, denken de Engelse fans, en ach: in het geval van Jamie Vardy is alles wel zo'n beetje geoorloofd. De spits is niet alleen de held van alle Engelsen, zijn onwaar schijnlijke verhaal is er eentje in tal van verschijningsvormen. Bin nenkort verschijnt niet alleen zijn biografie, maar ook een bioscoop film over zijn leven. Vardy heeft een fulltime lookalike, die inmid dels net zo beroemd is als pakweg Ryan Bertrand, de linksback van Engeland. From Nowhere gaat zijn biografie heten, en dat is ook bijna letterlijk zo. Iedereen kent zijn verhaal in middels: van Stocksbridge Park tot kampioen van de Premier Lea gue. Van arbeider in een kunststof- fabriek tot basisspeler op het EK in Frankrijk, gisteren voor het eerst, in Stade Geoffroy-Guichard. En ondertussen wil Arsenal hem ook nog voor miljoenen naar Lon den halen, maar Vardy benadrukt consequent dat zijn toekomst iets voor later is. Aanspeelpunt Van alle wisselingen die bonds coach Roy Hodgson had toepast voor het duel met Slowakije, is de entree van Vardy dan ook het minst omstreden. Maar toch: van de spits werd bij Leicester City een heel ander soort spel ver wacht dan nu bij Engeland. De ge passeerde Harry Kane is nadrukke lijker een aanspeelpunt, gewend om te spelen met echte buitenspe lers. Vardy moet het bovenal van de ruimtes in de omschakeling hebben. Tegen het defensief spelende Slowakije blijkt ook wel hoe klein de ruimtes zijn, maar Vardy toont wel degelijk dreiging en klasse. Al na een paar minuten krijgt hij zijn eerste kans, goed voor zijn man komend bij de eerste paal op een voorzet van Nathaniel Clyne. Haast elke versnelling is een attrac tie op zichzelf, waarbij het soms lijkt alsof zijn tegenstander in slow motion speelt. Het meest ka rakteristiek is Vardy's kans na dik een kwartier, op een prachtige pass van Jordan Henderson. Als de blauwe vogel uit Road Runner sprint Vardy langs tegenstander Martin Skrtel, steeds wat sneller, maar van dichtbij schiet de spits op keeper Matus Kozacik. Engeland is sterker dan de Slo- waken, en het krijgt goede moge lijkheden via Adam Lallana, Da niel Sturridge en Jordan Hender son. De ploeg van Hodgson moet ook wel, zeker als Wales in Tou louse al snel op een 2-0 voor sprong komt. Juist deze poule win nen is van groot belang: de num mer twee treft mogelijk Portugal in de achtste finale en daarna waarschijnlijk gastland Frankrijk. Juist voor de poulewinnaar lonkt een tamelijk gunstig schema. Initiatief Maar hoe nadrukkelijk Engeland ook het initiatief neemt, na rust wordt de opdracht almaar moeilij ker. Slowakije speelt puur op een gelijkspel en gooit de boel nog wat nadrukkelijker dicht, waar door ook Vardy steeds minder in het spel voorkomt. Invaller Dele Alli krijgt nog de grootste kans, maar zijn inzet wordt voor de lijn weggehaald. Vardy mag ook na het 0-0 gelijk spel nog dromen om de Marco van Basten van dit Engeland te worden, van bankzitter tot held, maar de weg daar naartoe wordt er één met hobbels en valkuilen. Niet dat de voetballer zelf nog iets uitsluit: „Ik knijp mezelf al een paar jaar in de arm", zei Vardy de ze week. „Het is niet te geloven wat ik allemaal meemaak, dus ik heb zoiets van: hé, alles kan. Durf te dromen." Elfde minuut 0-1. Twintigste mi nuut 0-2. Van alles scenario's die EK-debutant Wales had doorgeno men, was een riante voorsprong bij rust tegen de Russen de minst geopperde. Er werd volop gespecu leerd: wat zijn in 'de poule die nog alle kanten op kan' de opties als we verliezen of gelijkspelen? Alleen Gareth Bale zei dat het hem geen bal interesseerde wat er bij Engeland - Slowakije gebeur de, het moest gewoon in Toulouse zelf gebeuren. Dit Rusland is sim pelweg te kloppen, die gedachte. Hij kreeg gelijk, want de nervosi teit van voor het laatste pouleduel transformeerde bij de aanhang uit Wales al rap tot een ongekend eu forisch gevoel. Aaron Ramsey en Neal Taylor zorgden voor de heer lijke tussenstand, die nog dikker had kunnen zijn als de Welsman een aantal prima kansen hadden benut. Ook na rust ging Wales on verminderd door met het missen van mooie kansen, maar de tegen stand van Rusland was zo zwak dat een derde goal geeneens nodig was. Al werd de allesbeslissende van Bale die er toch kwam er niet minder om gevierd. Enkel Portugal (1984), Zweden (1992) en Kroatië (1996) wisten tot dusver als EK-nieuwkomer de groepsfase te overleven, Wales is het allereerste land dat zich met een ook tot beste pouleploeg kroonde. Vóór Engeland vooral, dat telt dubbel. dinsdag 21 juni 2016 fl. FRANCE @sjoerdmossou Zelfsno Sjoerd Mossou rijdt een maand lang kris kras door Frankrijk, langs speelsteden, trainingskampen en wedstrijden. Elke dag een impressie. Vandaag deel 9: Va lence. Gelukkig is er internet, Groep C: Oekraïne - Polen Speelstad: Marseille Scheidsrech ter: Oddvar Moen (Noo) Historie: 7x gespeeld, 3x winst Oekraïne, 2x winst Polen. Doelsaldo: 9-8. tf. Groep C: Noord-lerland - Duitsland Cl Speelstad: Parijs Scheidsrech ter: Turpin (Fra) Historie: 14x gespeeld, 2x winst Noord-ler land, 8 winst Duitsland. Doel saldo: 13-32. Groep D: Tsjechië - Turkije Speelstad: Lens Scheidsrech ter: Collum (Sco) Historie: 19x gespeeld, 12x winst Tsjechië, 4x winst Turkije. Doelsaldo: Groep D: Kroatië - Spanje Speelstad: Bordeaux Scheidsrech ter: Kuipers Historie: 5x gespeeld, 1x winst Kroatië, 3x winst Spanje. Doelsaldo: 4-6. ■E o a De Noord-Ierse spits Will Grigg, die nog niet in actie kwam, is door het populair supportersliedje Will Grigg is on fireuitgegroeid tot cult- held. Dat heeft ook de Duit se verdediger Mats Hum mels (foto) meegekregen. „Ik ben fan van hem en zou zijn shirt wel willen hebben. Of ik het liedje wil zingen? Haha, ik ben de slechtste zanger van het Duitse team, dus dat lijkt me een slecht plan." 4 r ledereen houdt Sjoerd Mossou Saint-Étienne SLOWAKIJE ENGELAND Wales heeft na een prima zege op Rusland (0-3) verrassend de poulewinst in groep B gepakt. Een historische prestatie, want nog nooit schopte een EK-debu- tant het tot groepswinnaar. Ard Schouten Rotterdam/T oulouse RUSLAND WALES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 22