Kalme marxist d> Ook Lidl opent webshop 16 ECONOMIE O N O 'Slechte zaak nu economie herstelt' Het kabinet dreigt het ondernemers moeilijker te maken om aan een financiering te komen waarvoor de overheid garant staat. Werkgeversorganisatie MKB-Nederland trekt aan de bel. Zelf inslaan bij Lidl: geleidelijk overbodig, foto carlo ter ellen In de schijnwerper Hij bedient zich van een retoriek die de sfeer van lang vervlogen tijden ademt. Als Brussel zo doorgaat, waar schuwt Alberto Garzón, zal het fascisme op komen in Spanje. De jonge marxist wil dat de Spaanse overheid een werkverschaffings plan opzet, goed voor 300.000 banen. En uit eindelijk - waarom ook niet - ambieert hij de omverwerping van de monarchie en van het complete kapitalistische systeem. Het zijn idealen die je wel vaker hoort in uiterst linkse hoek. Wat Garzón - pas 30 jaar oud - zo bijzonder maakt, is dat hij er een enorme populariteit mee vergaart. Zondag vinden in Spanje verkiezingen plaats, en uit een peiling onder kiezers blijkt dat geen lijst trekker zo veel waardering oogst als hij. Garzón zelf is hierover nog wel het meest ver baasd. „Als een politicus als ik bovenaan eindigt in de polls, dan weet je dat er iets aan de hand is in dit land." Garzón zag het levenslicht in Logrono, in de Riojawijnstreek. Nadat een po ging om als voet baller de top te bereiken sneefde, liet hij zich al in zijn eerste jaar als economiestu dent gelden als onversneden links denker. Hij werd lid van de communistische partij en richtte een beweging op die 'de intellectuele leegheid' van het econo misch onderwijs aan de kaak stelde. Binnen de partij rees zijn ster snel, op zijn 29ste werd hij al partijleider. Bij de verkiezin gen vormt zijn kleine Izquierda Unida een electorale tandem met het veel grotere links- populistische Podemos. Garzón heeft veel aanhang onder jongeren. De reden dat zijn orthodoxe ideeën ook bij andere kiezers sym pathie opwekken, is dat hij zijn boodschap op een kalme, weloverwogen manier brengt. Het maakt zijn woorden niet minder onheil spellend. „De enige manier om de EU te red den, is met ons beleid. Als het doorgaat zoals nu, implodeert de EU." Flitsen lil Aegon Randstad Vopak Shell De zogehetenBMKB-rege- ling (borgstelling mkb-kredieten) dreigt vol gens het kabinet veel te duur te worden. Dat komt omdat meer ondernemers een beroep doen op deze regeling, waarbij de over heid borg staat voor de lening die een ondernemer afsluit bij een bank. Pro bleem: de overheid moet meer geld uit keren door de gevallen waarin het mis gaat, dan dat er aan premie binnen komt. „Als je puur als een boekhouder kijkt, dan is de rekensom vrij eenvou dig; dan verhoog je de premie. Maar dat is echt heel onverstandig", zegt direc teur Leendert-Jan Visser van MKB-Ne- derland. Dat is wel wat dreigt te gebeuren. Het kabinet zou de regeling onaantrek kelijk willen maken, in de hoop dat minder ondernemers een financiering afsluiten met borgstelling en dus ook minder ondernemers gebruik hoeven te maken van het vangnet. In de jaren 2013 en 2014 liep het ge bruik van de regeling behoorlijk terug, Vorig jaar was er een kentering. Zo stond de overheid vorig jaar voor 446 miljoen euro aan financiering garant, tegen 372 miljoen in 2014. Ofwel een stijging van 20 procent. In totaal wer den er vorig jaar 2.545 leningen ver strekt met een garantstelling, tegen 1.949 in 2014. Met dergelijke aantallen wordt het ni veau van 2012 geëvenaard, met het ver schil dat Nederland destijds nog in die pe crisis verkeerde. De verwachting is dat dit jaar het gebruik van de BMKB weer toeneemt ten opzichte van vorig jaar. Hoewel het kabinet nog geen defi nitief besluit heeft genomen over de in perking, trekt MKB-Nederland nu al aan de bel. „Inperking van deze finan- cieringsvorm moeten we in het licht van het economisch herstel niet wil len", reageert Visser. De regeling bestaat al vele tientallen jaren en is ooit in het leven geroepen om problemen met de kredietverle ning aan het MKB aan te pakken. Voor al in en nu na de crisisjaren heeft deze financieringsvorm zijn kracht bewe zen, aldus Visser. „Het ministerie van Economische Zaken heeft met deze re geling heel veel ondernemers gehol pen." Banken verstrekken eerder een le ning als de overheid garant staat (maxi maal 45 procent). Mocht de ondernemer failliet gaan, dan is niet de volledige schade voor hun rekening. „Dat die borgstelling de afgelopen jaren vaker is ingezet, is niet zo raar. Een verzekering keert nu een maal vaker uit als een tornado door het land raast. Bovendien: normaal gespro ken draait de regeling gewoon quitte." Wat Visser betreft moet de overheid niet - als een ware boekhouder - louter naar de kosten kijken maar ook de ba ten meenemen. „Dankzij de borgstel ling hebben ondernemers een financie ring gekregen die ze anders niet zou den hebben gekregen. Het heeft faillis sementen voorkomen, werkgelegen heid gebracht, en daardoor hebben on dernemers investeringen kunnen doen." Het ministerie van Economi sche Zaken laat op dit moment het nut en de noodzaak van de regeling onder zoeken. De evaluatie wordt net voor of tijdens de zomer verwacht. Sinds gisteren zijn onder meer keukengerei, mode en textiel, klus- artikelen, woonaccessoires, tuinbe- nodigdheden en sport- en vrije- tijdsproducten online te bestellen, in de toekomst wordt het assorti ment verder uitgebreid. Volgens Lidl is non-food een eerste fase. „We zullen nog dit jaar extra pro ducten en functionaliteiten toe voegen. Wijn is bijvoorbeeld een product dat zeker in een volgende fase wordt meegenomen," aldus een woordvoerder van Lidl. De be stellingen worden binnen twee werkdagen thuisbezorgd. Klanten betalen 2,99 euro aan bezorgkos ten. Het online aandeel van de om zet van supermarkten is nu nog beperkt; zo'n 1,6 procent (389 mil joen euro). Binnen tien jaar zal dat groeien tot een kleine 10 pro cent, zo'n 3,7 miljard euro, ver wachten analisten van ABN AMRO. Nieuwkomers als websu per Picnic en maaltijdboxenleve- ranciers als HelloFresh azen op de zelfde doelgroep. Om die concur rentie voor te blijven, moeten de gevestigde supermarkten hun onli ne inspanningen volgens de analis ten opschroeven. Dat kan door snellere en betere bezorging, maar ook door mobiel boodschappen doen makkelijker te maken. Nog maar 30 jaar oud en nu al de populair ste politicus van Spanje. Alberto Garzón is nog communist ook. Sander van Mersbergen Dell verkoopt zijn softwaredivisie aan Francisco Partners en Elliott Management. Volgens onbevestigde berichten bedraagt de overnamesom ruim 2 miljard dollar. Het technologiebedrijf haalt momenteel de be zem door de organisatie. Boeing zou dicht bij een akkoord zijn over de verkoop van ten minste tien 747 Jumbo Jets aan het grootste luchtvrachtbe- drijf van Rusland. De cargo-uitvoering van de 747 is één van de duurste vliegtuigen die bij Boeing in de catalogus staan. Geboren op 9 oktober 1985 in Logrono Schreef boek over de economi sche crisis Heeft ruim 600.000 twit- tervolgers en verstuurde bijna 50.000 tweets O dinsdag 21 juni 2016 De verzekeraar profiteerde net als andere financiële fondsen van de ommekeer in de Brexitdiscussie. De uitzend organisatie denkt aan een overname van het Franse Ausy. De prijs van een vat olie steeg 1,9 procent. Er was meteen weer interesse van beleggers. De 'Koninklijke' heeft plannen om uit te breiden in Noord-Amerika. O o Garantie MKB op de tocht Natasja de Groot Den Haag De overheid stond in 2015 garant voor 446 miljoen euro aan finan ciering, tegen 372 mil joen in 2014. Een stij ging van 20 procent. In totaal werden er vorig jaar 2.545 lenin gen verstrekt met een garantstelling. In 2014 ging het nog om 1.949 leningen. Klanten van prijsvechter Lidl kunnen nu ook online bij de su permarktketen terecht. Het be drijf gaat non-foodproducten via het wereldwijde web aanbieden. Nederland is na Duitsland en Bel gië het derde land waar Lidl een webshop opent. Annemieke van Dongen Huizen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 16