corendon 11 Speciaal 'qeselecteerdS NeraenSiVoordeUget Vijf jaar na het ongeval in een Tilburgs zwembad waarbij een baby omkwam staat de gemeente vandaag dan toch terecht. EILAND! J ïtlOp=Opi [(beperkte voorraad)?* Aegean View Aqua Resort Ar Ar Ar Ar AU Inclusive VIJF VRAGEN OVER ONGEVAL ZWEMBAD De gemeente staat terecht op ver denking van dood door schuld. In november 2011 kwamen twee ge luidboxen naar beneden in zwem bad Reeshof, wat een vijf maan den oude baby het leven kostte en haar moeder verwondde. Na onafhankelijk onderzoek trok burgemeester Noordanus di rect het boetekleed aan: de ge meente was 'ernstig nalatig' ge weest. Bekend was dat bouten en kabels konden doorroesten en ver vangen hadden moeten worden. De juridische werkelijkheid is een andere. „Het is complex uit te zoeken wie en wat er mee te ma ken had", zegt een woordvoerster van het openbaar ministerie. „Eer der al hebben we geconcludeerd dat er onvoldoende basis was om twee medewerkers te vervolgen. Daarmee blijft de gemeente als rechtspersoon over. Maar het heeft lang geduurd, daar draai ik niet omheen." „Je krijgt de baby nooit meer te rug, helaas, maar we willen duide lijk maken: dit nooit meer mag ge beuren, punt!", zegt de woord voerster van het OM. Rick Robroek, universitair do cent aan de juridische faculteit in Groningen en specialist op dit ter rein, kan zich voorstellen dat zo'n zaak vreemd overkomt voor de burger. „De ene overheid die de andere vervolgt. En een rechter, vaak ook gezien als overheid, die uitspraak doet. Het gaat om het be vestigen van de norm: wat hier is gebeurd, kunnen we niet accepte ren. Het gaat er óók om een voor beeld te stellen voor andere over heden." Een boete tot 20.500 euro, maar de rechter kan een categorie hoger gaan (tot 81.000 euro). „Je kunt een rechtspersoon moeilijk een taakstraf opleggen", zegt Robroek. „Feitelijk is dat zo, het lijkt ook een beetje op vestzak-broekzak binnen de overheid. Maar zo'n boete moet wel in de gemeentebe groting worden opgevangen. Zo kan een straf toch enige genoeg doening opleveren en preventief werken." Het gebeurt maar zelden dat overheden worden vervolgd, maar het is wel mogelijk, met uitzonde ring van exclusieve overheidsta ken zoals het verlenen van vergun ningen. Dat heeft te maken met het gelijkheidsbeginsel. Een zwembad runnen kan ook een on derneming doen, die kan ook wor den vervolgd. In 2012 kreeg de ge meente Stichtse Vecht een boete van 22.500 euro in verband met een dodelijk ongeval door een slecht wegdek. Utrecht kreeg in 2003 een boete van 18.000 euro voor schuld aan een duikongeval. In principe wel, maar de familie laat weten tevreden te zijn met de manier waarop gemeente en justi tie de zaak afhandelen. De verzeke ring van de gemeente heeft een schadevergoeding betaald. „De moeder is goed hersteld van het hoofdletsel", zegt raadsman Rob Baetens. De familie is niet bij de rechtszaak aanwezig en maakt evenmin gebruik van de mogelijk heid een slachtofferverklaring te laten voorlezen. „De ouders moe ten deze verschrikkelijke gebeurte nis met zich meeslepen, maar ze willen door met hun leven." retourvlucht TRANSFER corendon.nl/crazydeals ®023 75106 06 3® dinsdag 21 juni 2016 'Dit mag nooit meer gebeuren' De gewonde moeder wordt afgevoerd na het ongeluk in een Til burgs zwembad. Haar baby overleed, foto toby de kort/bart meesters Stephan Jongerius Tilburg Waarom nu pas een strafzaak te gen de gemeente? Wat is de zin van een strafzaak tegen de gemeente? Welke straf kan de gemeente krijgen? Dus uiteindelijk betaalt dan toch de 'onschuldige burger'? Gaat het ook om genoegdoe ning voor het getroffen gezin? CRAZY; DEALlsl Waterglijbanen watertoestellen Ruime kamers in bungalowstijl Spa Center Gevarieerd animatieprogramma Producten van eigen boerderij Gratis wifi in de lobby Prijzen zijn per persoon en gebaseerd op een 2-persoonsbezetting bij 8 dagen. Reissom exclusief Calamiteitenfonds van €2,50 en administratiekosten per boeking. Druk- en zetfouten voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 11