Kunsthol van afval Partijen hekelen communicatie van provinciebestuur Jeroen wil leuke dingen doen, maar zonder nieren gaat dat niet Grote verdeeldheid in Provinciale Staten over weer een garantstelling aan ZB/Planbureau. „Dit wordt ons door de strot geduwd." Alsof de geschiedenis zich herhaal de. Een jaar geleden ontstaken Pro vinciale Staten in woede omdat ze op 3 juli moesten beslissen of ze garant wilden staan voor een le ning van 5 miljoen euro aan ZB Planbureau en Bibliotheek van Zeeland (toen nog de Zeeuwse Bi bliotheek) die anders op 18 juli af liep. Anders moest de ZB die di rect aflossen en dat geld was er niet. Besloten werd tot een garant stelling van een jaar. In de tussen tijd moest de ZB met een oplos sing komen. Het gaat namelijk te gen het provinciebeleid in om ga rant te staan voor leningen aan in stellingen die op afstand zijn ge zet. Gisteren lag er een nieuw voor stel. Of de Staten akkoord wilden gaan met een garantstelling om de laatste 4 miljoen euro van die lening in 14 jaar af te lossen. Dat moet uiterlijk in de Statenvergade ring van juli worden besloten, an ders moet de ZB op 18 juli het he le bedrag in een keer aflossen. „Vorig jaar zei iedereen: Eens maar nooit weer", foeterde Ad Dorst (SGP). „Als je dat dan nog een keer laat gebeuren, sta je in je hemd. Er waren 333 dagen om het uit te zoeken en nu krijgen we het weer om 2 minuten voor 12 over de schutting gemikt." Ger van Unen (SP) zei 'absoluut niet blij' te zijn, volgens Steven Mareels (PW) waren de Staten 'het mes op de keel gezet' en Patri cia van Veen (D66) voelde zich 'met de rug tegen de muur gezet'. Willemien Treurniet (ChistenU- nie) was ziedend: „Deze garant stelling wordt ons door de strot ge duwd." Gedeputeerde Ben de Reu (PvdA, cultuur) legde uit dat de le ning - waarvoor de gemeente Mid delburg voor een derde garant wil staan - een erfenis is uit het verle den. „Het is door onze voorgangers geaccordeerd." Volgens hem wa ren er geen mogelijkheden voor een lening zonder garantstelling. „Dat willen de banken niet." Nu krijgen we het weer om 2 minuten voor 12 over de schutting gemikt Hij kreeg bijval van het CDA (Jeffrey Oudeman: „Dit is het hoogst haalbare"), de PvdA (Ralph van Hertum: „We kunnen de ZB niet failliet laten gaan"), de VVD (Jolanda Boerjan: „Dit is een hamerstuk.") en Groenlinks (Do- rith van Ewijk: „Gewoon instem men, dit is een kwestie van be stuurlijk fatsoen tegenover de ZB"). Het zal in juli nog spannend worden. Provinciale Staten besef fen dat ze niet anders kunnen, maar een aantal partijen verweet De Reu dat hij niet goed commu niceert en ze opnieuw had over vallen. Toen Dorst betoogde dat moge lijk 'de kou voor 80 procent uit de lucht is' als hij voor de Statenver gadering Het kunstwerk De Wereld van Zwerfvuil van kunstenaar Peter Smith staat sinds gisterochtend weer op z'n ouwe plek, op de kruising van de Kennedylaan en de Schuttershofweg aan de rand van de Terneuzense binnenstad. Daar stond de wereldbol van plastic afval al eerder. Tot hij in december 2014 verhuisde naar Bio Base Europe in de Koegorspolder bij de skihal. Ondernemerskoepel Bizzy Stad Terneuzen drong bij de gemeente aan op terugkeer van de blikvanger en die ging daarmee akkoord. Gisterochtend werd het gevaarte op een dieplader gezet, naar de binnenstad gereden en daar door een kraan op z'n plek gehesen. Er moet wel wat onderhoud worden verricht; hier en daar laten de plastic flessen los. i m zaterdag 18 juni 2016 pzc.nl email: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl P5 Woede over herhaling lening ZB/Planbureau Ernst Jan Rozendaal Middelburg —Ad Dorst, SGP FOTO PETÉVNICÖLAf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 97