Lapwerk tegen hoosbuien Is de kustvisie een zoethoudertje? Kierewiet van kattenpoep 2 ZEELAND Vergeetachtig Carin Kiepe-Goosens uit Yerseke is zielsgelukkig met haar huis. Maar haar gezin was er nooit gaan wonen als ze wist dat ze gemiddeld één keer per jaar een plens water over de vloer zou krijgen. YERSEKE WATEROVERLAST A We hebben hier drie ton in gestoken en je ziet het nu voor je ogen verdwijnen Commentaar Nederland is volstrekt onvoldoende ingericht op de hoosbuien die tegenwoordig met een zekere regelmaat vallen. Als de re gen maar heel even echt toeslaat, zijn de gevolgen meteen groot: ongemak, schade en gezondheidsrisico's. Deze week was het prijs in Yerseke. Daar liepen tientallen huizen onder water. Moeten we accepteren dat heel veel Nederlanders de komende ja ren water in hun woning krijgen? Dat is veel te passief. We weten wat de diepgelegen, kwetsbare wijken zijn. We weten waar het wa ter te snel in de riolen belandt. En we zien de buien tegenwoordig al van een afstandje aankomen. Dus het is eigenlijk niet meer te verko pen dat de brandweer vaak pas uitrukt als het water al tegen de plin ten klotst. Nederland heeft snel een waterwacht nodig die in actie komt vóór een hoosbui schade kan aanrichten. Dat soort vliegende brigades zullen geld kosten. Maar droge voeten is veel waard. Als inwoner van dit land moet je erop kunnen rekenen dat je huis niet onderloopt. Dat geldt voor overstromingsgevaar en dat geldt net zo goed voor de afvoer van hemelwater. De huidige pogingen om de verstening van tuinen tegen te gaan, de overloopjes op pleinen, de aandacht voor de zelfredzaamheid, de extra pompen: het is allemaal goedbedoeld lapwerk. Er moet duidelijk méér gebeuren. Maar het blijft opvallend stil. De overheid heeft aangegeven dat het ondoen lijk is de capaciteit van de riolering aan te passen aan de uitzonderlij ke regenbuien. Of dat standpunt lang houdbaar is, zal blijken. Want die zware buien zijn er aan lopende band. Met de toename van de overlast zal de roep om een structureel betere drainage en om een ruimere riolering luider worden. Vroeg of laat kan de regering dat niet meer negeren. Al die nattigheid vraagt om structureel betere drainage en om ruimere riolen GOES Mevrouw Blomaard uit Goes is 89 jaar, maar aan lichaams beweging geen gebrek. Ze moet namelijk elke dag haar tuin ont doen van kattendrollen en dat is ze meer dan beu. „Het is om kiere wiet van te worden", zegt de be woonster van de Abelenstraat. Vol gens haar wonen er maar liefst dertien katten in de straat, die hun behoefte niet alleen in haar tuin, maar ook in die van de bu ren doen. „Het is een plaag, als je de ravage ziet kun je wel gillen." Naar eigen zeggen vist ze elke dag wel een 'half emmertje' drollen uit de tuin. Nee, dat is geen katten- pies... Almanak Het was jaren geleden dat de Bevelander een blowtje had ge rookt. Hij had ineens weer zin zijn roerige studententijd te herbeleven. Maar - geen koffie shop meer in de buurt en een beetje verlegen - vroeg hij een vriend wat te kopen. „Wat voor soort wil je dan?" Na wat googe- len viel de keus op Amnesia. Na wat dagen troffen ze elkaar weer op de sportclub. De Beve lander vroeg nerveus „En? Heb je het bij je?" „Oja, die Amnesia... Shit, glad vergeten." Raadsleden bezoeken azc D66 vergadert in Zandlooper Kleurrijk fietstunneltje COLIJNSPLAAT Corien: Alleen naar grote hoogte e maakten van een bouwval hun droom huis, dat hele maal aan hun bijzondere om standigheden is aangepast. Ook als Carin vanwe ge haar rugklachten opnieuw in een rolstoel belandt en hun ver standelijk beperkte pleegdochter op volwassen leeftijd bij hen wil blijven wonen, kan dat dankzij de slaapkamers op de begane grond, rolstoelvriendelijke inde ling, verstelbare keuken en een ruime tuin met bouwmogelijk heden. „Na jaren verbouwen is het nu bijna zover dat we tot on ze dood hier kunnen blijven wo nen." Als ze drie jaar geleden had den geweten dat de begane grond tot drie keer toe volledig blank zou komen staan, hadden ze het huis aan de Kerkhoek- straat echter nóóit gekocht. „We hebben hier drie ton in gestoken en je ziet het nu voor je ogen ver dwijnen." Vrijdagochtend, een dag na de hevigste regenbui die Yerseke in jaren voor z'n kiezen heeft gekre gen, zit Carin moedeloos tussen de chaos. De dweil en de vloer trekker staan nog in de woonka mer. Stapels Ip's die op de grond stonden, liggen nog opgestapeld op de tafel. De licht opkrullende onderkanten van deuren en kas ten getuigen van de vijf centime ter water die de hele avond in huis stond. Het water is einde lijk weg, maar als Carin haar ver haal doet, houdt ze het zelf niet meer droog. „Het komt er nu pas uit. Ik ben heel lang positief ge weest. Het is materiële schade, we zijn veilig. Maar je ziet wel je hele hebben en houden gaan. En het wordt er alleen maar erger op, met die klimaatverande ring." Toen de regen donderdaga vond rond half acht steeds hevi- ger werd, zag Carin de bui al han gen. „We zitten hier op het laag ste punt van de straat. Al het wa ter stroomt naar ons toe. Eerst gaat de putten in, totdat die ver zadigd zijn." Binnen tien minu ten staat het water veertig centi meter hoog en sijpelt het langs alle kanten naar binnen. „Ik heb twee voordeuren en drie achter deuren, er was geen beginnen meer aan." Buren zetten de straat af. „Elke auto zorgde voor een golf in huis." De rampspoed die hen in de zomer van 2014 ook al twee keer MIDDELBURG Het kost Provin ciale Staten moeite te wachten op de Zeeuwse kustvisie. Vooral SP, GroenLinks, ZeelandLokaal en 50PIUS zijn bang dat de kust verder wordt volgebouwd vóór zij hun zegje mogen doen over de kustvisie die eind dit jaar klaar moet zijn. Hoewel de regels niet zijn ver soepeld, vinden er volgens hen toch allerlei ongewenste ontwik kelingen plaats. Afgelopen week end stelde Natuurmonumenten nog vast dat er de afgelopen ja ren in Zeeland meer dan 3000 toeristische slaapplekken zijn bij gekomen of staan gepland. Het provinciebestuur verwijst steeds naar de kustvisie die in de maak is. Daarin spreken alle be trokken partijen af welke ontwik kelingen aan de Zeeuwse kust wel of niet gewenst zijn. Een aan tal fracties vreest dat dit niet meer dan een 'zoethoudertje' is, temeer omdat de kustvisie on dergeschikt is aan de huidige re gelgeving. „Als we de kustvisie afwachten, bestaat het gevaar dat tussendoor iets gebeurt wat we achteraf niet willen", aldus Hans van Hage (GroenLinks). „Daar zijn we met zijn allen het mees te bang voor." Toch wordt nog gewacht met een debat. zaterdag 18 juni 2016 Elke dag moet de 89-jarige mevrouw Blomaard uit Goes aan de (katten)bak om haar tuin poepvrij te maken, foto marcelle davidse Tip? redactie@pzc.nl KAPELLE Vandaag brengen Kapelse gemeenteraadsleden een werkbezoek aan het asiel zoekerscentrum in Oister- wijk. Met het bezoek wil de raad een beeld krijgen van het functioneren van een volwaardig azc. De raad krijgt daar ook informatie over de mogelijkheden van een satellietlocatie. Dat is een kleinere opvang die wel onderdak biedt, maar ver der de faciliteiten van een azc in de buurt gebruikt. LEWEDORP De Borselse D66-fractie or ganiseert een reeks fractie vergaderingen in verschil lende dorpshuizen. Op die manier wil de partij naar de mensen toe komen in de ge meente Borsele. Op woens dag 22 juni is Dorpshuis De Zandlooper in Lewedorp aan de beurt. Tussen 19.30 uur en 20.00 uur is de frac tie vrij aanspreekbaar voor inwoners van Lewedorp die vragen hebben of zaken waarover zij willen praten. S HEER ARENDSKERKE Het beschilderde fietstun neltje bij 's-Heer Arendsker- ke is gisteren officieel geo pend door wethouder Derk Alssema. Inwoners en Alsse- ma zelf hebben afgelopen maand binnen het project 'verbinding-verbeelding' de kwasten ter hand genomen en het tunneltje van een kleurrijke decoratie voor zien. De jongste kunste naars zijn gisteren als eer sten door het tunneltje ge fietst. Het beklimmen van de 5895 meter hoge Kilimanjaro is al een avontuur op zich, maar Corien Kramer (53) uit Co- lijnsplaat kiest er ook nog eens om die duizenden me ters in haar eentje af te leg gen. „Ik wil uit mijn comfort- zone stappen, echt iets voor mijzelf doen." Carin wil Joeri Wisse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 93