ZEELAND 7 Het Badhotel in Domburg bestaat 150 jaar. Feest! Met een kunstbeurs, een beeldentuin, een vliegerfestival, een son et lumière, een boek. Het is een bewogen his torie. Adel, grootvor sten en kunstenaars rond 1900, neergang na de Tweede Wereldoorlog tot leegstand in 1978. Uiteindelijk zorgt zwerver Piet in 1992 voor een vuurzee, die nieuwbouw mogelijk maakt. Vanaf dat jaar komt er weer leven in de brou werij. Nu klatert de fontein van kunstenaar Nico van den Boe zem voor de ingang. Volgende week kan het Badhotel begin nen aan de viering van zijn 150-jarig bestaan. Anno 2016 is het niet meteen blauw bloed dat zijn intrek ach ter de beroemde luiken van het hotel neemt, maar de clientèle getuigt wel van een zekere stan ding. „Als je niveau aanbiedt, dan krijg je niveau terug", zegt Govert Janzen. Hij gaat zijn tien de jaar in als directeur van het Badhotel. Uit het herdenkingsboek: 'Op (donderdag) 28 juni 1866 is het zo ver. De muziek van de Schutterij speelt, de aandeelhouders spreken als goede feeën mooie wensen voor het Badhotel uit. Het door van Sorge gemaakte ontwerp voor het Badhotel lijkt wel een beetje op een station. Dat is minder gek dan het lijkt. Veel stations van de Staats Spoorwegen werden precies in de tijd van het Badhotel opgele verd: tussen i860 en 1873.' Directeur Govert Janzen be strijdt de winterstilte. Sinds 1 ja- Strand90 is sinds 2013 een ne venlocatie met uitzicht op zee. Directeur Govert Janzen (1965) kan klinkende cijfers voor zijn hotel presenteren. Was de om zet bij zijn aantreden in 2007 ruim 4 miljoen euro, dit jaar wordt gerekend op 8,2 miljoen euro. En, voegt hij eraan toe, de omzet per medewerker groeit nog steeds. In de zomer heeft hij 115 mensen in dienst. Hij zegt: „We hebben het grootste gebouw en we zijn de grootste werkgever van Domburg." Prins Bernhard is nog niet gebo ren. Zijn grootouders doen in het jaar 1900 Domburg aan: Ernst Graf zur Lippe-Biesterfeld en Karo- line Frederike Clothilde von War- tensleben. Karoline noemt zich Fürstin, hoewel ze dat officieel nog niet is. Ze is patiënte bij dr. Mez- ger, de duimendokter die in de bad plaats resideert. Directeur Janzen: „Toen ik hier kwam heb ik meteen ge leerd: als het geen strandweer is, moet je voor sfeer zorgen. We hebben de inrichting eigentijds gemaakt met Zeeuwse versierin gen en foto's. Het restaurant heeft een zeekaart met zeege rechten en een landkaart met landgerechten. De Duitse gasten vinden dat fantastisch. Als Heinz hier is geweest, vertelt hij thuis tegen Karl: Ich war in Dom burg, toll, du solist auch mahl ge- hen, wir müssen das teilen." nuari 2016 beschikt het hotel over een SPA - Sanus Per Aqua, gezondheid door (zee)water: een afdeling met sauna's, well ness en horeca. Janzen: „We hebben nu twee seizoenen: het hotelseizoen van april tot okto ber, het SPA-seizoen van okto ber tot april. Ik hoop dat we één van de komende jaren ook een buiten-SPA kunnen openen, met een binnentuin, een bos rand en een 'voetenpad'." In de maand augustus 1888 staat Karol graaf Lanckoronski in het Badhotel geregistreerd. Volgens schrijfster Veronica Frenks van het gedenkboek is hij waarschijnlijk de meest gefortuneerde gast ooit. De graaf stamt uit een puissant rijke Pools-Oostenrijkse familie, hij was schrijver, ontdekkingsreiziger en verzamelde kunstwerken van Rem brandt, Tintoretto, Van Gogen. Het Badhotel Domburg is een zelfstandig bedrijf, geen onder deel van een keten. Zo'n 250 gas ten kunnen er terecht. Paviljoen zaterdag 18 juni 2016 niveau aan Het Badhotel anno nu. foto ruben oreel De fontein op het grasveld bij de ingang is ^ontworpen door de Zeeuwse kunstenaar Nico van den Boezem, foto ruben oreel Jan van Damme Govert Janzen, directeur Bad hotel Domburg, foto ruben oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 43