Dorpsraad 's-Heer Abtskerke is boos op Borsele over azc Bezuiniging helpt Waterdunen niet ZEELAND 5 Jeroen van Setten uit 's-Gravenpolder hoopt op nieuwe behandelmethode Jeroen heeft geen nieren. Nóg niet. Vrienden houden een actie om een dure behandeling te betalen. Jeroen van Setten (29) uit 's-Gravenpolder moet drie keer per week vier uur dialy- seren in het ziekenhuis. En daarna ligt hij uitgeput in bed. Dat wil hij niet meer. Jeroen wil een normale man zijn. „Ik wil werken, zodat mijn vrouw Corma ook een paar dagen per week bij ons dochtertje Mirre kan zijn. Leuke dingen doen, me niet altijd moe voelen of pijn heb ben. Ik wil niet altijd een zieke echtgenoot en vader zijn." Maar zonder nieren is dit alle maal geen optie. Jeroen is geboren met nierfalen. Zijn nieren werden verwijderd. Drie keer kreeg hij een transplantatienier. Van zijn va der, zijn opa en zijn zus. Steeds ging het mis. Inmiddels heeft zijn lichaam antistoffen opgebouwd te gen alle donornieren. Nu leeft Jeroen zonder nieren. Zijn lichaam kan daardoor geen gif- en afvalstoffen uit zijn bloed filteren. Dat gebeurt nu drie keer per week in het ziekenhuis. Op maandag, woensdag en vrijdag moet hij vier uur lang dialyseren. Maar sinds kort is er weer reden tot hoop. Het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam ontwikkel de een nieuwe behandeling, die er voor zorgt dat er na een niertrans plantatie geen antistoffen worden opgebouwd en het lichaam de nier dan dus niet afstoot. Zes men sen kregen de behandeling, alle zes met positief resultaat. Dat wil Jeroen ook. Maar de ver zekering vergoedt deze behande ling van honderdtachtigduizend euro niet. Familieleden, vrienden en kennissen startten daarom de crowdfundingsactie 'Een nier voor Jeroen'. Met acties en giften hopen ze dit bedrag voor hun zie ke vriend in te zamelen, zodat Jeroen weer normaal kan leven. De Facebookpagina kreeg in vier dagen ruim drieduizend likes, de website eenniervoorjeroen.nl is tienduizenden keren bezocht. Jeroen heeft geen zicht op hoe veel er tot nu toe is gedoneerd. „Dan ga je daar je gevoel door la ten bepalen. Ik ben er vast van overtuigd dat het bedrag er komt. Ik ben zo blij dat deze actie is op gezet, dat anderen dat voor me doen en alles regelen." Hij is posi- tief, steeds wijst hij op dingen die hij nog wel kan. Zo is iedereen in zijn omgeving volop bezig met va kantieplannen. Jeroen zou verdrie tig kunnen zijn omdat zij niet een paar weken naar het buitenland kunnen. Maar dat doet hij niet. Zij gaan in de zomer een paar dagen naar Limburg. Ook dan brengt hij drie halve dagen door in het zie kenhuis. „We gaan er absoluut een leuke vakantie van maken." Natuurlijk lukt het hem niet al tijd om zo positief te zijn. „Het was moeilijk en frusterend dat de donornieren steeds werden afge stoten, vooral na de laatste misluk te tranpslantatie in 2013 voelde ik me erg somber," zegt Jeroen. „De gedachte aan wat er ge beurt als er nooit een transplanta tie lukt, laat ik maar heel soms toe. Ik kies ervoor om positief te blijven, daarvoor haal ik ook kracht uit mijn geloof." Deze instelling maakt dat zijn si tuatie nu min of meer dragelijk is. „Je kunt je ziekte zo groot maken als je wilt, ik probeer te kijken naar de dingen die ik nog wel kan. Maar ik kijk ontzettend uit naar betere tijden. Dan zou ik bijvoor beeld onderwijsassistent kunnen worden. Het lijkt me heerlijk om te werken en een normaal, burger lijk leven te kunnen leiden." De dorpsraad van 's-Heer Abts kerke is boos. Erg Boos. Boos op de gemeente Borsele. Omdat die 300 tot 500 vluchtelingen wil gaan huisvesten op een kavel grond net buiten 's-Gravenpol der. En die kavel bevindt zich op het grondgebied van 's-Heer Abtskerke. „In de media en bij de gemeen te wordt het woord 's-Heer Abts kerke niet één keer genoemd", zegt voorzitter Albert de Jonge van de dorpsraad. „Terwijl het aan deze kant van het viaduct ge woon 's-Heer Abtskerke is. Men sen die daar wonen zijn ingezete nen van 's-Heer Abtskerke. Slechts een paar daarvan zijn op het laatste moment geïnfor meerd. De rest van het dorp heeft het uit de krant moeten ver nemen. Daar zijn we zeer verbol gen over." De Jonge vertelt dat de dorps raad donderdagavond heeft verga derd. „Daarbij hebben we een brief opgesteld. Die gaat van avond (vrijdag) het dorp over en naar de gemeente. En op ons ver zoek hebben we maandag een af spraak met de burgemeester." In dat gesprek wil de dorpsraad zijn zorgen uiten. „Die gaan voor al over het aantal vluchtelingen en de impact die dat op de omge ving gaat hebben. Ze willen er 300 tot 500 asielzoekers onder brengen. Ter vergelijking: In 's-Heer Abtskerke wonen onge veer 350 mensen. En het kan vol gens ons ook niet dat wij er hele maal niet in gekend zijn." Volgens De Jonge is de dorps raad niet per definitie tegen asiel zoekers. „Vooropgesteld zijn wij niet tegen de komst van vluchte lingen. Ze zijn natuurlijk wel kom. Maar het aantal is buiten proportie. En de locatie lijkt ons ook niet de beste." Bezuinigingen op het natuur- en recreatieproject Waterdunen bij Breskens gaan geen miljoenen opleveren. Dat betekent dat het te kort van 6,2 miljoen euro dat wordt verwacht moet worden bij gepast door de provincie en de sa menwerkingspartners (gemeente Sluis, het Zeeuwse Landschap, wa terschap Scheldestromen en re- creatiebedrijf Molecaten) D66, SGP, SP en Partij voor Zee land lieten gisteren in de Staten commissie ruimte blijken dat ze zich grote zorgen maken over het project. Ze vinden het rijkelijk laat dat gedeputeerde Ben de Reu pas na de zomer met een voorstel komt om het tekort van 6,2 mil joen euro weg te werken. Volgens De Reu is het niet de bedoeling flink te beknibbelen op de recrea tieve voorzieningen. Het blijft bij 'hier en daar een bruggetje min der of een fietspad verleggen'. Maar dat betekent ook dat er geen miljoenen worden gewonnen. Zijn hoop is gevestigd op een ho gere bijdrage van de partners, an ders moet de provincie het ontbre kende geld bijpassen. Over de on derhandelingen wilde De Reu geen details noemen. zaterdag 18 juni 2016 Ik wil geen zieke vader zijn Joanne Karkdijk 's-Gravenpolder Jeroen van Setten kijkt uit naar betere tijden. „Het lijkt me heer lijk om te werken en een normaal leven te leiden." foto marcelle davidse 1 Jeroen kreeg drie donornie ren, allen werden ze afgestoten. Hij hoopt op een nieuwe behan deling, waardoor een vierde nier wel wordt geaccepteerd. www.niervoorjeroen.nl Willem Adriaansens 'S-Heer Abtskerke Ernst Jan Rozendaal Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 41